Нардеп Жеваго не задекларував «швейцарську» пенсію та півмільйона доларів британської зарплати

0

Позафракційний народний депутат Костянтин Жеваго не вказав у електронних деклараціях за 2015 та 2016 роки 480 тисяч доларів заробітної платні від британської компанії Ferrexpo PLC та майже 7 тисяч швейцарських франків пенсії.

Також нардеп не вказав у деклараціях, що є кінцевим бенефіціарним власником компанії Ferrexpo PLC, зареєстрованій у Британії, і що з 2007 року працює там на посаді виконавчого директора.

Про це свідчить аналіз електронних декларацій народного депутата, який зробив Центр протидії корупції.

У електронних деклараціях депутата за 2015 та 2016 роки зазначено лише, що він “опосередковано” володіє акціями Ferrexpo PLC – через сінгапурський трастовий фонд Minco Trust.

Ferrexpo plc Trust
Дані з декларації за 2016 рік

 

Розділи про бенефіціарну власність та сумісництво в обох деклараціях Жеваго не містять жодного запису. Як і відсутня інформація про дохід від такого сумісництва.

Порожні поля в декларації депутата Жеваго
Порожні поля в декларації депутата Жеваго за 2016 р.

 

3_Доходи_2015-1

Порожні поля в декларації депутата Жеваго за 2015 р.

 

Водночас, в обох деклараціях Жеваго вказав дохід від іншої компанії зі схожою назвою – Ferrexpo AG. Це – швейцарська фірма, де, згідно з публічними даними бізнес-реєстру кантону Цуг Швейцарії, Костянтин Жеваго є підписантом.

Інформація зі швейцарського реєстру
Інформація зі швейцарського реєстру про компанію Ferrexpo AG

 

Центр протидії корупції звернувся за витягом про компанію Ferrexpo PLC до офіційного британського бізнес-реєсру “Companies House”. Цей реєстр є публічним і містить інформацію про компанії, зареєстровані у Великій Британії та Сполученому Королівстві Ірландії. Серед документів, які можна знайти у цьому реєстрі: звіти, відомості про керівництво компаній, обтяження, зміни в установчих документах та ін.

5_скрін з британського реєстру-1

Так, у звіті компанії Ferrexpo PLC за 2016 рік зазначається, що її мажоритарним акціонером є компанія з Люксембургу Fevamotinico S.a.r.l.

6_скрін зі звіту Ферекспо-1

Одноосібним власником люксембурзької фірми є компанія The Minco Trust. Саме через цей траст, згідно з електронними деклараціями за 2015 та 2016 роки, нардеп Жеваго володіє британською Ferrexpo PLC.

Крім того, зі звіту британської компанії можна дізнатися, що Костянтин Жеваго перебуває на посаді виконавчого директора Ferrexpo PLC, де за 2015 рік отримав загальний дохід у розмірі 243 964 доларів США, з яких заробітна плата – 240 000 доларів США, пенсія – 3 816 швейцарських франків.

За 2016 рік Костянтин Жеваго отримав від Ferrexpo PLC 243 157 доларів США: 240 000 доларів США зарплати та 3 110 швейцарських франків пенсії.

7_скрін зі звіту Ферекспо-2

Інформацію про сумісництво народного депутата можна також знайти і на офіційному сайті компанії Ferrexpo PLC, але тільки не в електронній декларації.

8_скрін з cайту Ферекспо

Також зі звіту стає відомо, що незадекларована британська Ferrexpo PLC володіє 100% швейцарської Ferrexpo AG, доходи від якої відображено в обох деклараціях народного депутата.

Стор. 162 зі звіту Ferrexpo PLC за 2016 рік
Стор. 162 зі звіту Ferrexpo PLC за 2016 рік

 

Водночас, зарплата виконавчого директора, пенсія, посада за сумісництвом у Ferrexpo PLC та сама британська фірма не були задекларовані народним депутатом ані у 2015-му, ані у 2016 роках. Це – порушення українського законодавтсва.

“Жеваго уникаєбудь-яких згадок про власну британську фірму, посаду в якій суміщає з депутатсвом. Це – подання завідомо недостовірних відомостей у декларації. За Кримінальним Кодексом, відповідальність за “брехню” в декларації – до двох років позбавлення волі. В даному конкретному випадку Жеваго загрожує і кримінальна, і адміністративна відповідальність, адже дохід, про який він “забув” згадати в декларації, в рази перевищує поріг, визначений законодавством. А сам факт сумісництва загрожує нардепу конфіскацією всіх цих доходів, тому він і не став вносити ці відомості в декларацію”, – пояснює юрист Центру протидії корупції Тетяна Шевчук.

У звіті британської фірми Жеваго зазначено, що вся зарплата нардепа-виконавчого директора перераховується “на благодійність”.

9_скрін зі звіту Ферекспо-3

Утім, юрист ЦПК Шевчук наголошує, що українське антикорупційне законодавство чітко вимагає декларувати ці доходи окремим рядком.

Згідно з даними уже українського бізнес-реєстру, Костянтин Жеваго є співзасновником Благодійного фонду “Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат”. Утім, фінансова звітність компанії, де отримує зарплату нардеп, не містить детальної інформації про напрямок “благодійності”, на який щороку перераховується чверть мільйона доларів. Цих сум немає і в деклараціях народного депутата.

Ferrexpo – залізорудна компанія з активами в Україні, найбільший виробник і експортер окатишів в СНД, чиї акції торгуються на Лондонській фондовій біржі. Найбільшим акціонером Ferrexpo є Костянтин Жеваго, через Fevamotinico S.a.r.l. він володіє 50,3% акцій компанії.

Про автора

Коментувати