СВІТ СВЯТКУЄ 60 РОКІВ ІЗ ДНЯ ЗАПУСКУ В КОСМОС ПЕРШОГО СУПУТНИКА

0

60 років тому, 4 жовтня 1957 року, із запуском першого штучного супутника розпочалася космічна ера. Жителі Землі вперше почули історичний сигнал «Біп! Біп!», а саме слово «супутник» моментально увійшло в широкий вжиток серед усіх світових науковців та журналістів.

Розробником епохального пристрою був мешканець Житомира Сергій Корольов. 1958-го він очолив ракетну програму Радянського Союзу. Саме під його керівництвом було запущено першу міжконтинентальну балістичну ракету, перший супутник Землі, здійснений перший політ і вихід людини в космос.

Сергій Корольов / Фото УНІАН

Космічну еру для всього людства відкрив 84-кілограмовий супутник. За розміром він був трохи більший за баскетбольний м’яч, повідомляє «ВВС». Супутник облетів Землю за 98 хвилин. На його оболонці були розміщені дві антени довжиною 2,4 і 2,9 метрів. Також на ньому було встановлено 2 радіопередавачі з джерелами живлення. Саме вони й передали перший сигнал із космосу: «Біп! Біп!»

Креслення першого супутника Сергія Корольова / Фото УНІАН

Супутник випромінював радіохвилі на двох частотах, це дозволяло вивчати верхні шари іоносфери, адже до його запуску можна було спостерігати тільки за віддзеркаленням радіохвиль від шарів іоносфери. Крім того, сигнал від супутника, розробленого Корольовим, міг ловити навіть радіоаматор в будь-якій точці земної кулі. Для цього журнал «Радіо» надрукував детальні рекомендації щодо прийому сигналів з космосу.

«Супутник-1» завершив свою місію 4 січня 1958 року.

Одразу після запуску супутника шведські академіки з Нобелівського комітету 1957-го попросили в керівників СРСР назвати ім’я автора історичної розробки, аби нагородити науковця Нобелівською премією. Однак, генсек КПРС Микита Хрущов тоді заявив: участь у запуску супутника брав увесь Радянський Союз.

Для СРСР перший запущений супутник мав не лише історичне, але й політичне значення. Його політ побачив весь світ. І це йшло врозріз з інформацією в міжнародних ЗМІ про сильну технічну відсталість Радянського Союзу. Більшість американських газет заздалегідь передбачали успіх США в космічній гонці. Однак, у жовтні 1957-го «New York Times» на своїх сторінках написав: «90% розмов про штучні супутники Землі припадало на частку США. Як виявилося, 100% справи припало на СРСР».

Про автора

Коментувати