Верховна Рада підтримала закон проти домашнього насильства

0

Рада прийняла закон про протидію домашньому насильству, який передбачає створення Єдиного реєстру випадків домашнього насильства.

Верховна Рада прийняла закон “Про запобігання та протидію домашньому насильству”, передбачивши створення Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі, передає Ukr.Media. За прийняття відповідного законопроекту № 5294 в цілому проголосувало 237 депутатів при мінімально необхідних 226.

При розгляді законопроекту депутати не підтримали ряд поправок щодо згадування в тексті законопроекту словосполучення “гендерно зумовлені стереотипи”. Відповідно, законопроект був проголосований в редакції комітету, де словосполучення з поняттям “гендер” замінювалися іншими формулюваннями, зокрема “насильство за ознакою статі”. Ряд депутатів зазначали, що поняття “гендер” повинно бути включено в законопроект, оскільки Україна не зможе ратифікувати Стамбульську конвенцію, а прийняття зазначеного законопроекту не буде вважатися імплементацією положень цієї конвенції.

“Наші міжнародні партнери наполягають на тому, що ті позиції, які закріплені в українському законодавстві, повинні бути і в законах, які йдуть під ратифікацію Стамбульської конвенції. Просимо підтримати”, – зазначила, зокрема, перший заступник голови парламенту Ірина Геращенко під час обговорення законопроекту.

Рада встановила, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, відноситься забезпечення створення та функціонування Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі, здійснення повноважень власника цього реєстру.

До Реєстру вносяться відомості окремо по кожному випадку насильства про: особу, яка повідомила про вчинення насильства, постраждалому, кривдника, інформація про випадок домашнього насильства, потреби потерпілого, вичерпний перелік заходів, які застосовувалися при виявленні і реагування у разі насильства.

Персональні дані про особу, яка повідомила про вчинення насильства зберігаються в Реєстрі протягом одного року з дня надходження відповідної інформації про вчинення насильства.

Персональні дані про потерпілого зберігаються в Реєстрі протягом трьох років з дня вчинення домашнього насильства або насильства за ознакою статі.

Персональні дані про кривдника зберігаються в Реєстрі протягом року, якщо відсутня кримінальне провадження у зв’язку з вчиненням насильства за ознакою статі, вироку суду, застосування обмежувального припису суду або накладення адміністративного стягнення. У разі спростування факту вчинення насильства, а також після закінчення строку зберігання в Реєстрі персональних даних такі дані підлягають видаленню або знищенню в порядку, встановленому законом.

Відомості про кривдника вносяться до Реєстру за наявності обґрунтованих підозр здійснення ним насильства, особливо після підтвердження такого факту шляхом проведення перевірки відповідної інформації згідно з порядком взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері попередження та протидії домашньому насильству та /або порядку взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері попередження та протидії насильства за статевою ознакою, затвердженими Кабінетом Міністрів. Законом також регламентовано доступ до Реєстру. Порядок формування, ведення та доступу до Реєстру визначається Кабінетом Міністрів.

Крім того, законом передбачається функціонування колл-центру з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильства щодо дітей, який утворюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, що належить до сфери його управління і діє на основі положення, затвердженого цим органом.

 

Про автора

Коментувати