Як тренувати пам’ять: 10 порад, щоб перестати все забувати

0

Скаржитеся на погану пам’ять? Краще спробуйте влаштувати їй хороше тренування. Журналіст Джошуа Фоер за рік перепробував десятки технік розвитку пам’яті і став переможцем чемпіонату світу з запам’ятовування (є й такі змагання). Свої спостереження він описав у книзі «Ейнштейн гуляє по Місяцю». Ділимося порадами від автора.

Включайте уяву

Найкраще тренувати пам’ять на тих речах, які привертають вашу увагу. Перетворіть нудну інформацію, яку необхідно запам’ятати, в яскраві образи. Якщо вам потрібно не забути купити пляшку вина, молоко та яблука, намалюйте в своїй уяві образ кожного предмету з цього списку. Приділяйте увагу деталям: запаху, кольору, смаку і навіть відчуття від дотику до них. Не соромтеся використовувати «гарячі» образи — вважається, що вони запам’ятовуються краще за інших. Наприклад, якщо ви представите не просто пакет молока, а улюблену супермодель, яка купається в молоці, точно не забудете купити продукт. Малювати в уяві слід прекрасні або, навпаки, страшні образи. Наприклад, щоб не забути про покупку яблук, уявіть їх гнилими, червивими і зморщеними. До речі, «живі» образи залишаються в пам’яті довше, так що включіть уяву і спробуйте «одушевити» неживий предмет, ту ж пляшку вина — уявіть, що вона вміє співати або говорити по-іспанськи, і ви точно не підете без неї з супермаркету.

Шукайте асоціації

Нова інформація повинна взаємодіяти зі старою — тією, яка вже є у вас в голові. Ви часто забуваєте імена і дати народження? Не дивно: ці дані ні про що не говорять. Але якщо при знайомстві людина назве вам свою професію, ви її напевно запам’ятайте хоча б тому, що будь-яка професія з чимось асоціюється. Щоб так само легко запам’ятовувати імена, прізвища та дати, пов’язати їх з тим, що для вас значимо і здатне викликати асоціацію. Таке тренування пам’яті допоможе вам бути більш зібраним, не забуваючи ні про що.

Будьте трохи актором

Якщо вам потрібно запам’ятати великий шматок тексту для презентації, розділіть його на фрагменти і зв’яжіть кожен з них з емоцією або фізичною дією (цю методику часто використовують актори). Наприклад, фразу «візьміть ручку» буде легше запам’ятати, якщо вимовляючи її, ви самі візьмете в руку пишучий предмет.

Будуйте «палаци пам’яті»

Уявіть собі простір, який добре знаєте — наприклад вашу кімнату, кабінет, вулицю, по якій ходите кожен день, — і наповніть його образами того, що потрібно запам’ятати. Ці «палаци пам’яті» можуть бути будь-якими, але в них має бути певна послідовність. Фокус в тому, що так ви навчитеся запам’ятовувати події в хронологічному порядку.

Не заучуйте фрази слово в слово

Потрібно запам’ятати довгий текст? Не варто його зубрити. По-перше, це довго, по-друге, неефективно. Скористайтесь простою технікою: розділіть текст на окремі блоки і назвіть кожний з них. А далі використовуйте асоціації або побудуйте «палаци пам’яті», щоб запам’ятати кожну з частин.

Використовуйте риму

Запам’ятати риму нескладно. Погодьтеся, фраза «це тигриця, яка злиться, тому що їй не спиться» відкладеться в голові набагато швидше, ніж «це тварина з сімейства котячих, яка перебуває в стані агресії, тому що їй не вдається заснути».

Діліть довгі числа на частини

Номер вашої кредитної картки розділений на чотири блоки не просто так, а для зручності запам’ятовування: чотири чотиризначні числа запам’ятати простіше, ніж 16 цифр поспіль. Комбінацію 220641090545 важко вивчити. Але спробуйте розбити її на чотири частини — 220, 641, 090, 545, або на два фрагменти — 22/06/41 і 09/05/45, і завдання спроститься. Ви також можете пов’язати цифри з якоюсь подією, в даному випадку з датами Великої Вітчизняної війни.

Малюйте і кресліть

Щоб запам’ятати інформацію, малюйте, кресліть схеми, використовуйте символи. Це розвиває образне мислення і допомагає знаходити правильні асоціації, а отже, і краще запам’ятовувати.

Про автора

Коментувати