Пенсія, зарплата, податки: що принесе українцям новий бюджет

0

Бюджет на 2018 рік фахівці називають торгуванням та домовленостями, оскільки він містить численні правки, пролобійовані політиками та іншими впливовими гравцями у своїх інтересах. Однак, життя пересічних громадян країни навряд поліпшиться.

Як повідомляє “Народна Правда” із посиланням на “Страна.ua”, доходи бюджету наступного року плануються у 913, 614 млрд. грн. При цьому доходи загального фонду держави складатимуть 839,8 млрд. грн., а спеціального – 74 млрд грн. Якщо порівнювати із попереднім роком, коли дохід становив 771 млрд грн., то показники зростуть на 18,5%.

Однак, збільшення доходів бюджету відбуватиметься переважно через надходження близько 50 млрд. грн. від Національного банку України (НБУ), а тому є справжньою емісією – гроші з’являться лише завдяки друкарському верстату. Також планується отримати суму близько 4,7 млрд. грн. від продажу конфіскованих корупційних активів Януковича.

У 2018 році плануються рекордні витрати. Експерти передбачають, що вони виростуть до 989 млрд. грн., а значить на 17,5% більше, ніж поточного року. Якщо порівнювати затверджений бюджет із першим законопроектом, то витрати підвищилися на 4,5%, тобто близько 40,5 млрд. грн. Як правило, основні фінанси забере армія, субсидії та субвенції для влади. Прогнозується дефіцит бюджету до 2,46% валового внутрішнього продукту (ВВП), а це близько 82 млрд. грн. Насправді ж реальні показники є значно вищими, але вони приховуються чиновниками від населення.

Офіційно визначений рівень інфляції до 9%, однак реальні цифри набагато більші. “У бюджеті прописані більш високі надходження імпортного ПДВ, що можливо в разі помітного подорожчання імпортних товарів, а це – зростання цін і інфляція до 15%. Тобто, законодавці, обіцяючи інфляцію в 9% самі собі суперечать”, – говорить керівник Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

До кінця 2018 року прогнозується падіння курсу гривні до 30,1 одиниць за долар. Таким чином знецінення національної валюти становитиме 9,5%. Високий рівень девальвації спричинить різкий ріст цін, особливо на енергетичні носії та житлово-комунальні ослуги для населення.

Мінімальна зарплата наступного року збільшиться до 3 700 грн. Нагадаємо, що поточного року вона складала 3 200. Однак, президент петро Порошенко під час першого читання законопроекту обіцяв підняти мінімальну оплату до 4 100 грн. Прем’єр-міністр Гройсман пояснив, що це неможливо через економічний стан країни. Та швидше за все згодом будуть внесені зміни щодо цього пункту, оскільки такий хід легко використати як передвиборний піар.

Також у 2018 році передбачається підвищення погодинного тарифу оплати праці з 19 до 22 грн. Тому оклад для працівників бюджетних установ буде підвищено всього на 10-15%. “В минулому році тариф оплати праці працівника першого розряду “відв’язали” від мінімалки і “прив’язали” до прожиткового мінімуму. Це зробили спеціально, щоб не підвищувати зарплати бюджетників пропорційно зростанню мінімальної зарплати (тобто, в 2 рази). Тому працівники 1-8 розрядів отримують однаково – мінімальну зарплату. Ось вона і виросте у них до 3,7 тис. грн”, – вказує експерт “Фонду громадської безпеки” Юрій Гаврилечко.

Прожитковий мінімум із січня 2018 року держава підвищить лише на 76 грн.: він становитиме 1 700 грн. Планується з 1 липня 2018 року підняти його до 1 777 грн., а з 1 грудня – до 1 853 грн. Однак загальне збільшення суми за рік на 153 грн. вщент забере інфляція. Тому де-факто прожитковий мінімум залишиться замороженим. Оскільки соціальні виплати залежать безпосередньо від його показників, то незахищені прошарки населення опиняться у дуже скрутному стані. За словами міністра соціальної політики Андрія Реви реальний прожитковий мінімум в Україні нині складає 4 023 грн.

Мінімальні пенсійні виплати із липня наступного року збільшаться до 1 435 грн., а з грудня – до 1497 грн. Нагадаємо, що зараз вони складають 1 373 грн. Таким чином передбачається ріст всього на 9%, що ніяк не перекриває ріст цін.

Також наступного року планують виділити близько 71 млрд. грн. на субсидії для громадян. Минулого року на це витратили 62 млрд. грн. Перерозподіл фінансів показав свою неефективність: деякі області виявилися профіцитними, інші – дефіцитними. Через зростання цін на газове постачання, коштів для субсидій не вистачатиме. При цьому монетизація субсидій відкладатиметься ще на один рік.

До речі, Верховна Рада ухвалила бюджет на 2018 рік, згідно з яким збільшаться видатки на утримання ВР, Адміністрації Президента та Кабінету міністрів на 17 відсотків, тоді як загальні видатки зростуть лише на 12 відсотків.

 

Про автора

Коментувати