Найбільше українці їдуть на заробітки до Польщі, Росії та Італії

0

Найбільше українці виїжджають на заробітки в Польщу, Росію та Італію та Чехію. Про це йдеться у інфляційному звіті НБУ.

«В Україні в останні кілька років посилилася як внутрішня, так і зовнішня трудова міграція, що, серед інших факторів, було зумовлено військовою агресією, макроекономічною кризою й погіршенням добробуту домогосподарств, високим рівнем молодіжного безробіття», – йдеться в документі.

Найбільше українці виїжджали на заробітки в Польщу, Росію, Італію та Чехію.

Причому за останні роки найбільш суттєво зросли потоки українських мігрантів до Польщі на тлі зростання економіки цієї країни, спрощення правил працевлаштування, надання низки переваг і можливостей для українців, які мають карту поляка, спрощення перетину кордону через введення безвізового режиму з країнами ЄС. Зате міграція в Росію зменшилася, у тому числі через складні міждержавні відносини.

Зокрема, за даними Eurostat, 87% посвідок на проживання, які українці одержали в ЄС у 2016 році, їм надала Польща. За даними Міністерства сім’ї, праці та соціальної політики Польщі, 95% всіх дозволів на працевлаштування, виданих Польщею в першому півріччі 2017 року, одержали українські громадяни.

При цьому НБУ наголошує, що міграційні процеси можуть посилитися в найближчі роки, зокрема в Польщу. Додатковим ризиком активізації трудової міграції з України є збільшення кількості студентів, які отримують освіту за кордоном.

Загалом основним рушієм трудових міграційних процесів є можливість отримати за кордоном заробітну плату в 2 – 3 рази більшу, ніж в Україні. Так, за даними Обстеження, середньомісячний заробіток одного трудового мігранта становив 722 дол. США, а зарплата одного штатного працівника, зайнятого в економіці України в 2016 році – 200 дол. США (у січні – листопаді 2017 року – 262 дол. США30).

Проте лише деякі мігранти за кордоном можуть знайти роботу, що відповідає їх рівню кваліфікації. За даними Обстеження, лише 26.8% трудових мігрантів працювали за кордоном згідно з отриманою кваліфікацією, 36% трудових мігрантів працювали на роботах, що не потребували кваліфікації, майже 30% – в іншій сфері, ніж мали кваліфікацію вдома. Більшість трудових мігрантів, незалежно від рівня освіти, займалися низько кваліфікованими видами діяльності: чоловіки задіяні в будівництві, жінки – як домашні робітниці. Крім того, значна частина українських мігрантів зайнята в сільському господарстві, а саме в сезонних сільськогосподарських роботах.

Про автора

Коментувати