Сьогодні Масляна: традиції, звичаї, прикмети

0

Сьогодні свято — Масляна, яке асоціюється з ароматними, красивими млинцями і широкими гуляннями, однак далеко не всі знають історію його виникнення. У цій статті ми розповімо про народні традиції, звичаї, прикмети на Масницю, що існували у наших предків, і які з них дійшли до наших часів.

Історія свята Масляної

Масляна святкувалася ще в період язичництва. Цього дня приурочували до рівнодення навесні, яке слов’яни вважали початком нового року. Традиції на Масляну в дохристиянські часи були пов’язані з родючістю. Адже саме після рівнодення селяни починали підготовку до сівби.

Народні обряди на свято були пов’язані з заговариванием землі на хороші врожаї. Наприклад, всім відомі звичаї на Масляну — спалювання опудал, символізували знищення торішнього виснаженої родючості, а попіл з костерища розвіювали по полях.

Сьогодні Масляна: традиції, звичаї, прикмети

З давніх пір традиції на Масляну показували важливість сім’ї та продовження роду. У святковий період влаштовували оглядини наречених, катання молодих і неодружених хлопців з дівчатами в упряжках, переслідування холостих.

Хочете дізнатися чому символом свята є саме млинці? Ще у язичників звичаї на Масляну, крім прославлення родючості і цінності сім’ї, були пов’язані з поминанням померлих. Хоча вважається, що млинець є образом сонця, насправді, це блюдо завжди вважалося поминальним і мало глибокий сенс. Кругла форма символізувала нескінченність та кругообіг життя. Перший млинець клали на горище, щоб «пригостити покійних» або віддавали убогим.

Значення Масниці в християнстві

Після прийняття християнства, Масляну почали відзначати за тиждень до Посту. У православному календарі цей період названий Сирною седмицею, а у католиків у ці дні проходять костюмовані карнавали (найбільш відомий Венеціанський карнавал).

Християнські традиції на Масляну мають величезне значення і готують до періоду роздумів і утримання від мирських радощів. Церква дозволяє в цю тиждень веселитися, брати участь у розвагах і ласувати смачною їжею. Однак м’ясо за тиждень до посту вживати вже не можна. Дозволяються риба, молочні продукти, яйця і, звичайно-ж, рум’яні і ароматні млинці, які прийнято подавати з маслом, ікрою та солодкими начинками.

Сьогодні Масляна: традиції, звичаї, прикмети

Сирна седмиця у народу була розділена на два періоди: Вузька Масляна (три перших дні) і Широка (з четверга по неділю). До настання другого періоду дозволялося працювати, а з четверга починалися масові гуляння з катанням на санях і в упряжках, кулачними боями, вечірніми посиденьками в колі сім’ї. Останній день урочистостей названий «Прощеною неділею», коли і за народною, і за церковною традицією вибачаються перед близькими і рідними, щоб почати Пост повністю очищеним духовно. У відповідь зазвичай відповідають: «Бог простить, і я прощаю!».

«Не все котові масниця, буде й Великий піст!» — приказки та прикмети на Масляну

Веселі і завзяті традиції на Масляну завжди супроводжувалися яскравими приказками, які були пов’язані з основною стравою свята — млинцями. Вважалося, що їх потрібно з’їсти за день стільки, скільки собака махне хвостом, і ворона прокаркав. В масляну всі повинні були «Але горах покататися і в млинцях повалятися». А про розтрати в ці дні говорили: «Масляна об’єдуха — гроші приберуха».

Найпопулярніші прикмети на Масляну також пов’язували з символом свята. Якщо млинці пеклися погано, це означало невдачі і проблеми, а якщо добре — процвітання і благополуччя. Вважалося, що чим вище стопка млинців у господині, то урожай буде більше і багатство в родині примножиться. Низька стопка млинців віщувала сире літо і неврожай, тому святкові столи у всіх будинках завжди намагалися прикрасити горою млинчиків, щоб привернути удачу.

Сьогодні Масляна: традиції, звичаї, прикмети

Існують прикмети на Масляну, пов’язані з розвагами. У свято катаються на гойдалці, і чим далі злетиш, тим щасливішим будеш. З’їжджали з гірок, помічали наскільки далеко прокатишься: якщо далі ніж сусід, то і врожай більше буде, ніж у нього.

По погоді свято судили про майбутнє літо. Якщо на масляну холодно, літо буде теплим і не посушливим, а якщо йде дощ, то восени буде багато грибів.

І найголовніша прикмета:якщо на Масляну не повеселишся як слід, весь рік будеш сумувати. Тому проведіть свято в гарному настрої, і удача вам посміхнеться!

Про автора

Коментувати