2 роки ProZorro: хто, що, у кого і за скільки закуповує з бюджету

0

Уже два роки як Закон зобов’язує державні установи закуповувати товари і послуги через систему ProZorro. Експерти торговельного майданчика Zakupki.Prom.ua, на якому проходять тендери, проаналізували хто і на що витрачає найбільше грошей.

Загалом через ProZorro закуповуються 31 тисяча держустанов і держпідприємств, а у тендерах беруть участь понад 159 тисяч постачальників. За два роки обов’язковості в системі з’явилося 1,71 млн торгів із очікуваною вартістю 1,27 трлн грн, з яких успішно завершилися 81,5% на суму 779 млн грн. При цьому на відкритих конкурентних торгах вдалося заощадити понад 38 млрд гривень.

Що купують в країні

Найбільше через систему Prozorro закуповують продукти харчування та напої (197,8 тис. тендерів), нафтопродукти, паливо, електроенергію (165,3 тис.), медичне обладнання (113,5 тис.), конструкції, допоміжні будматеріали (111,9 тис.), офісну та комп’ютерну техніку (91 тис.).Найдорожчі – нафтопродукти, паливо та електроенергія: на закупівлю цих товарів держоргани і держпідприємства виділили трохи менше 300 млрд грн – 43,7% від планової суми всіх закупівель за два роки. Втричі менше грошей держава витрачає на транспортне обладнання (104 млрд грн). Третій за дорожнечею товар в держзакупівлях – це конструкційні матеріали та допоміжна будівельна продукція (48,2 млрд грн). Медобладнання і продукти харчування закривають п’ятірку найбільш витратних товарів (приблизно по 31 млрд грн було виділено на їх покупку з 2016 року).Серед послуг, які закуповувалися, найпопулярніші – ремонт і техобслуговування (86,1 тис. тендерів). Архітектурні, будівельні, інженерні та інспекційні послуги удостоїлися 62 тис. тендерів, а послуги, пов’язані з санітарією, стічними водами і сміттям замовляли 30 тис. разів. Завершують ТОП ділові послуги (27 тис.) та ІТ-послуги (21 тис.).Разом із цим, найбільше коштів виділяється на допоміжні транспортні послуги та послуги турагентств – 33 млрд грн. Трохи дешевше держорганізаціям обходяться послуги у нафтогазовій промисловості – 29,5 млрд грн. Бюджет послуг з ремонту і технічного обслуговування – 27 млрд грн. Архітектурні, будівельні, інженерні та інспекційні послуги оцінили в 14 млрд, а послуги у сфері санітарії – у 12 млрд.

Лідери закупівель

Протягом цих двох років лідерство за кількістю тендерів утримує Київська міська державна адміністрація. На їхньому рахунку 133 тис. закупівель. На другому місці – Міністерство інфраструктури України з показником 67 тис. тендерів. Бронзу отримує Міністерство освіти України: 60 тис. торгів. Четверте місце займає Дніпропетровська облдержадміністрація. На рахунку ОДА 50 тис. закупівель. Закриває п’ятірку лідерів Маріупольська міськрада – 31 тис. Такий склад п’ятірки лідерів залишається незмінним протягом двох років обов’язковості системи.За плановими сумами закупівель картина лідерів виглядає трохи інакше. Найдорожчі закупівлі у Міністерства інфраструктури – очікувана вартість 300 млрд грн. На другому місці – Мінекономіки (200 млрд). І закриває трійку лідерів КМДА (84 млрд) на четвертому і п’ятому місцях – Міненерго (77 млрд грн) та Міноборони (48 млрд).

Закупівлі лідерів

Лідер по бюджету – Мінінфраструктури – очікувано більшу частину коштів витрачає на закупівлі робіт з ремонту доріг. Для Мінекономіки найбільш затребувані нафтопродукти, паливо та електроенергія. У КМДА фінанси переважно йдуть на товари, серед яких найпопулярніші – транспортне обладнання і нафтопродукти, паливо, електроенергія. У Міненерго найпопулярніші товари – промислова техніка, а також нафтопродукти паливо і електроенергія. У Міноборони в ТОП-3 товарів входять такі категорії: нафтопродукти, паливо, електроенергія, продукти харчування та напої, одяг, взуття.

Антирейтинг

За показником торгів, що не відбулися, чи були скасовані антирейтинг держзакупівельників практично повторює рейтинг лідерів: у КМДА на рахунку 34 тис. таких тендерів, Мінінфраструктури набрало 26,5 тис., ДніпроОДА провалила майже 10 тис. тендерів. Вінницька ОДА, хоч і не потрапила до рейтингу лідерів, в антирейтингу посідає 4 місце: у неї не вийшло провести близько 9 тис. торгів. Маріупольська міськрада на п’ятому місці з рахунком 8 тис.Міністерство інфраструктури, крім лідерства в сумі закупівель, випереджає інших і в кількості зупинених в результаті оскарження тендерів. Їх за два роки ProZorro у міністерства накопичилося 81. У КМДА таких торгів – 34. Третє місце в антирейтингу – у Міністерства оборони, у нього на рахунку 18 зупинених закупівель, у Міненерго – 17, у Мінекономіки – 10.

Найуспішніші постачальники

Серед постачальників лідерами рейтингу за кількістю переможних пропозицій в тендерах (статистика за завершеними торгами за 2 роки): ТОВ Український папір (5,62 тисяч виграних тендерів), ТОВ БАДМ-Б (4,59 тис.), ТОВ Епіцентр-К (2,91 тис.), ТОВ Медичний центр М.Т.К. (2,47 тис.), ТОВ Альянс-Еволюшн (2,21 тис.).Однак за сумами виграних торгів п’ятірка лідерів кардинально відрізняється. Це обумовлено бюджетами в профільних категоріях: на поставки енергоносіїв, конструкційних матеріалів і ремонт доріг сумарно виділяються найбільш великі суми грошей.

Отже, за сумою виграшних пропозицій на першому місці ПАТ НАК Нафтогаз України (більш 25,32 млрд грн), ТОВ Автомагістраль-Південь (11,83 млрд грн), ТОВ ОНУР Конструкціон Інтернешнл (6,27 млрд грн), ТОВ Інтерпайп Україна (5,45 млрд грн), ТОВ ПБС (4,46 млрд грн).

Про автора

Коментувати