В Україні зміниться ринок праці

0

Ринок праці, як і багато інших сфер, в найближчі місяці очікує сезонне пожвавлення. З одного боку, з’являється велика кількість вакансій в сфері послуг, будівництві, сільському господарстві, а з іншого боку – бізнес знижує свою активність, а ті, хто міг би шукати роботу, відправляються у відпустку. Ростуть в цей період офіційні середні зарплати, свою лепту вносять і сезонні заробітки.

Що чекає український ринок праці в найближчі кілька місяців.

Конкуренції менше, а шансів – більше
Багато українців перед тим, як поміняти роботу, воліють сходити у відпустку, розповідає HR-експерт rabota.ua Тетяна Пашкіна. Готуючись до того, що на наступній роботі відпочити можна буде тільки пропрацювавши півроку, майбутні претенденти спочатку йдуть у відпустку, а потім звільняються. Для тих, хто активно починає шукати роботу, цей період – можливість працевлаштуватися без великої конкуренції. Правда, стосується така тенденція далеко не всіх сфер, уточнює експерт. “За деякими професійним сферам зниження активності немає. У виробництві, в IT. Люди, які шукають роботу влітку, можуть виграти за рахунок зниження конкурентності. Але це стосується далеко не всіх”, – пояснює Пашкіна.

“За деякими професійним сферам зниження активності немає. У виробництві, в IT. Люди, які шукають роботу влітку, вони можуть виграти за рахунок зниження конкурентності. Але це стосується далеко не всіх”, – пояснює Пашкіна.

Багато фахівців і зовсім приймають рішення звільнитися після відпустки, впевнений HR-експерт Олександр Білоус. За кілька тижнів перерви в роботі можна не тільки відпочити, а й переглянути свої погляди на власну роботу. Звільняються ті вакансії, які влітку можуть зайняти здобувачі, які замість відпочинку шукають нову роботу.

Більш того, є сфери, в яких літо – найактивніший період для пошуку роботи. Наприклад, викладачі і вчителі під час навчального року намагаються залишатися на своїх місцях. А вже влітку і навчальні заклади активніше набирають новеньких, і самі педагоги розглядають варіанти.

Влітку значно збільшується кількість вакансій в торгівлі, сфері послуг, будівництві. “Літні місяці і рання осінь найбільш активні в плані ринку праці. Зростає зайнятість, зменшується безробіття. Є певна сезонність за рахунок студентів, у яких літні канікули, старшокласників. Більше робочих місць в торгівлі (вулична), туризмі; будівництво активізується, особливо, якщо говорити про будівництво в приватному секторі, активно роблять ремонти. Зростає сільське господарство, потрібно збирати урожай”, – розповідає старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко.

Ще два тижні тому, розповідає Пашкіна, сезонних вакансій було на 10-15% менше. Найлегше знайти роботу кухарю, офіціантові, шашличнику. Тренд цього року – розширення вакансій в сфері гостинності. “З’являються більше вакансій типу масажистів, рятувальників. Літній відпочинок у нас не тільки ліжко і пляж, але і якийсь рівень сервісу, який намагаються впровадити”, – зазначає Пашкіна.

Зарплати зростають, але поступово
Ще в минулому році зарплата покоївки стартувала від 4,5 тис. грн. У цьому сезоні за таку ж роботу можна буде отримувати вже близько 6 тис. грн. “Раніше були вакансії для офіціантів 5-6 тис., то зараз і 8 тис. грн можна заробляти. Якщо це Одеса, то там спрацьовує коефіцієнт 1,5-2”, – розповідає Пашкіна.

Влітку рівень заробітних плат збільшується в зв’язку з сезонною активністю в окремих сферах. “Є продавці, які працюють на відсотках. Є сезонні міста. Там взагалі за літо повинні заробити стільки, скільки вистачить на весь рік. Є ремонтники, які можуть працювати до переможного кінця, але і заробляють вони немало”, – розповідає Білоус.

Також офіційна середня зарплата збільшується за рахунок відпускних. Їх зазвичай виплачують наперед, і роботодавці, подаючи звітність, вказують зростання заробітку. При цьому, у вересні, коли сезон відпусток добігає кінця, середня офіційна зарплата може бути навіть нижче, ніж у серпні.

“В цілому ростуть все зарплати, але поступово. Ми знаємо, що буде індексація прожиткового мінімуму в червні. А у деяких бюджетників зарплати прив’язані до мінімуму, тому, звичайно, у них заробітні плати підростуть. У приватному секторі зарплати підштовхує до зростання в першу чергу конкуренція серед роботодавців. Влітку її очікувати не варто, а ось восени починається активний бізнес-сезон “, – розповідає Білоус.

Про автора

Коментувати