За слідами навчальних відпрацювань на випадок прориву дамби Кременчуцької ГЕС

0

 

Навесні у Кременчуці та Горішніх Плавнях відбулись навчальні тренування на випадок прориву дамби Кременчуцької ГЕС. Зокрема, якої хвилі чекають у Кременчуці, якщо таке насправді станеться, і наскільки опинеться під водою сусіднє місто з’ясував “Телеграф” у рятувальників. Виявилося, що існує три сценарії.

Перший, на думку фахівців, ближче до фантастики: дамба одномоментно зникає і потік води мчить в напрямку міста. У Кременчуці вода буде через 29 хвилин. При цьому лівобережжя опиниться під водою до вул. Переяславської, а правобережжя – до Діївки.

Другий сценарій – обвалення ділянки дамби. Скільки води «прорветься» – залежить від характеру руйнування. Але води в місто прибуде менше, ніж у першому випадку. Можливо, вона взагалі не «дістане» до Кременчука.

Третій сценарій – перелив через дамбу в зв’язку із руйнуванням верхнього каскаду ГЕС.
– Одномоментно вся дамба зникнути просто не може, – розповідає спеціаліст управління Геннадій Дорошенко. – Згідно з документацією, ГЕС збудована на гранітній скелі і відразу зруйнувати її неможливо. Для цього необхідно пряме попадання ядерного заряду в Кременчуцьку ГЕС. Якщо проаналізувати світові катастрофи останніх років, руйнування гідротехнічних споруд не відбувається одномоментно: руйнуванню піддається частина дамби або греблі. При частковому прориві вода додасться у менших масштабах. До того ж, по всій лінії каскаду Дніпровської ГЕС є можливість скидати воду, щоб уникнути підтоплень. До цього вдаються, наприклад, при паводках. Якщо говорити про можливі руйнування на Київській або Канівської ГЕС, то час добігання хвилі до Кременчуцької ГЕС, наприклад, від Канівської ГЕС (149 км) – приблизно 27,5 години.

– Якщо говорити про теоретичний максимум, коли вся дамба рухнула: чи буде у нас хвиля, яка накриває багатоповерхівки, зносить все?

– У Кременчуцькому водосховищі середня глибина близько 6 метрів. Тому у нас не буде такої хвилі, як у фільмах катастроф, і такої кількості води.

– На яку висоту затопить Кременчук? Це рівень п’ятиповерхівки або нижче?

– При частковому руйнуванні дамби вода може і не піднятися до рівня міста. Парапет з бутового каменю, дамби – це захисні споруди, висота яких на метр перевищує рівень найбільшого паводка в історії Кременчука. Наприклад, дорога на Власівку це теж захисна споруда. Якщо говорити про максимально можливе затоплення, рівень води залежить від розташування конкретної вулиці, будівлі над рівнем моря. Наприклад, рівень затоплення житлових 4-5 поверхових будинків на вулиці Соборній (центр міста) – близько 4 метрів.

Мовою цифр. Сценарій кременчуцького «апокаліпсису». Що буде, якщо вся дамба обвалиться відразу:

Відстань від ГЕС до Кременчука 11,7 км
Об’єм води у водосховищі 13,5 куб. км
Рівень затоплення +7,03 м до нинішнього рівня Дніпра (максимум вода підніметься до 74,28 м над рівнем моря)
Швидкість руху води 1,68 м/с
Час приходу першої хвилі до міста 29 хвилин
Вода в місті досягне максимуму через 6,1 години
Рівень води в місті – 4 метри над площею Перемоги (мерію затопить по другий поверх включно)

Коли піде вода:
Через 137 годин рівень води повернеться на колишню позначку (майже 6 днів).
Але 4 метри з площі Перемоги підуть десь за 3-4 дня.

Зона затоплення (при найстрашнішому прогнозі):
Під воду можуть піти Ревівка, центр, Занасип, Чередники, Крюков, Раківка.

Хто потрапляє в зону затоплення:
110 тис. осіб мають евакуюватися, якщо прийшла максимальна вода (половина кременчужан)
24 дитсадка, 16 шкіл, 10 медичних закладів потрапляють в зону затоплення.

Оповіщення

Останні вчення показали – звук сирен чули не всі. Систему оповіщення збираються модернізувати і відмовитися від аналогового мовлення. Перейдуть на «цифру», враховуючи, що нова концепція оповіщення вже схвалена урядом.

А що щодо смс-повідомлень про катастрофу?

Кременчужанин Станіслав привів нам приклад своєї поїздки в Ужгород, коли йому прийшла смс, що в місті аварія “просимо поки не включати газові прилади”.

Чи будуть кременчужанам приходити смс про можливі приватним підприємцем?

– Оператори пропонують таку розсилку смс, але це вимагає часу. 22 людини з комісії оповіщаються протягом 5 хвилин. А час, за який хвиля дійде до міста при руйнуванні дамби – 29 хвилин. Тобто існують свої нюанси, і робота в цьому напрямку ведеться. На даний момент SMS розсилають членам спецкомісій, а також проводиться наповнення бази для розсилки смс людям з обмеженими фізичними можливостями.

Вода йде. Що робити?

У минулому році вийшла нова методика з планування евакуації населення. Зараз в план евакуації вносять корективи – скоро буде опубліковано докладний опис, що робити жителям конкретного району міста (будинку), куди бігти, до якого збірного пункту вони приписані.

Поки в загальних рисах можна сказати, що рятуватися кременчужани будуть в два етапи.

Перший етап
Дістатися до безпечного майданчика. Жителі лівобережжя піднімаються вгору – в гірську частину, правобережжі – на Деївське гору. Залучують транспорт, вивозять школи, дитсадки, лікарні. Всього визначено 5 майданчиків.

Якщо є у кого «пересидіти», поки зійде вода – краще скористатися цією можливістю. Виїхати з міста на час ліквідації наслідків затоплення радять і жителям нагірної частини: функціонування систем життєзабезпечення міста може відбуватися з перебоями, тому зручніше буде «перечекати» ситуацію у родичів.

Другий етап
Протягом 3-4 годин розгортають 15 збірних пунктів евакуації, де реєструють прибулих, формують піші та автомобільні колони. Тих, хто не виїде з міста самостійно, відправлять для розміщення в безпечних районах: Семенівському, Глобинському, Хорольському, Онуфріївському, Світловодському. У Кременчуці розмістять службовців, які забезпечують життєдіяльність міста. В цілому, за розрахунками, евакуація повинна зайняти не більше 24 годин.

 

Про автора

Коментувати