Зниклі безвісти: в Україні створять єдиний реєстр і комісію з розшуку людей

0

Народні депутати ухвалили у другому читанні проект закону № 5435 про правовий статус осіб, зниклих безвісти.

Як повідомив голова Верховної Ради України Андрій Парубій під час сесійного засідання ВРУ, яке транслює телеканал ZIK, до другого читання до законопроекту внесли близько півтори сотні поправок. Їх розгляд обранці розпочали учора. Сьогодні законопроект ухвалили 238 голосами за.

Народний депутат України (фракція «Батьківщина»), голова Комітету з прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Григорій Немиря наголосив, що, за даними Червоного Хреста, в Україні щонайменше 1,5 тисячі людей, які зникли безвісти, і близько тисячі тіл є неідентифікованими.

«Подумайте, на хвилинку, у якій ситуації і скільки вже часу знаходяться родичі, сім’ї і близькі цих людей, які зникли безвісти. І це не просто зникли безвісти, тому що в Україні щорічно реєструється 34-35 тисяч заяв про зниклих безвісти під час війни у зоні конфлікту. Тому організуюча ідея цього законопроекту визначити правовий статус цих осіб, створити спеціальний орган, який би займався і координував, тобто, був складовою державної системи розшуку оіб, зниклих безвісти; процедра розшуку», – зазначив Григорій Немиря.

Депутат наголосив, що важливим є соціальна система захисту родичів зниклих, й одна зі статей законопроекту спрямована на це.

Перший заступник голови Верховної Ради України, співавтор законопроекту Ірина Геращенко зауважила, що Червоний Хрест говорить щодо 1,5 тисячі по обидва боки конфлікту на Донбасі, у межах Мінської групи розшукують понад три сотні осіб, чиї родичі звернулися до СБУ. Ірина Геращенко зазначила, що дехто розшукує своїх рідних уже чотири роки.

«Законопроект готувався із великим залученням міжнародних організацій, зокрема, Міжнародного комітету Червоного Хреста, який має більш ніж сторічний досвід пошуку зниклих, а також громадських організацій», – сказала Ірина Геращенко.

Проектом закону вводиться поняття Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти – електронної бази даних, що містить відомості про осіб, зниклих безвісти, інформацію про невпізнані останки, а також про наявність чи відсутність рішення суду про визнання розшукуваних осіб безвісно відсутніми або оголошення померлими.

Законопроект, зокрема, дає визначення поняття «особа, зникла безвісти» в контексті міжнародного гуманітарного права, закріплює права таких осіб та надає їм відповідний захист; окрім вже існуючого поняття «безвісно відсутньої особи», законодавство України включатиме в себе також поняття «особи, зниклої безвісти», що є критично необхідним як у нинішній ситуації збройного конфлікту, так і у подальшому постконфліктному відновленні; законопроект закріплює право осіб знати про долю своїх зниклих родичів, що є базовою нормою для захисту їх прав, пов’язаних з правовим статусом особи, зниклої безвісти; визначає процедуру розшуку осіб, зниклих безвісти – від подання заяви про розшук і до його припинення; з метою розшуку осіб, зниклих безвісти, у зв’язку зі збройним конфліктом створюється Комісія з питань осіб, зниклих безвісти.

Про автора

Коментувати