Що робити при опіках – поради лікаря

0

Певно, кожен з нас хоча б раз у житті обпікався гарячою сковорідкою, обливався окропом чи отримував сонячний опік під час засмаги. Опік — доволі серйозна травма, яка потребує допомоги фахівця.

Про те, як правильно надати першу допомогу при опіках, ми попросили розповісти завідувача відділення термічних уражень і пластичної хірургії обласної лікарні Олександра Гринчука.

— Олександре Петровичу, що найчастіше стає причиною опіків у подолян? Коли більше пацієнтів у Вашому відділенні — влітку чи взимку?

— Сезонності для опіків не існує, маємо однакову кількість пацієнтів і у влітку, й узимку. Переважна більшість опіків мають побутовий характер, виробничого травматизму практично немає. Найчастіше люди отримують опіки від окропу чи полум’я. Сонячні теж трапляються, однак останнім часом до нас такі пацієнти потрапляють нечасто, бо такі опіки, здебільшого, несильні, тож лікуються амбулаторно або ж взагалі не звертаються по медичну допомогу. Зазвичай протягом літа таких хворих близько двадцяти. Також звертаються із хімічними опіками — ураженням шкіри хімічними речовинами, у тому числі й соком рослин, як правило, борщівником. Також опіки викликають сік чистотілу, часнику й цибулі.

— Невже такі звичайні у вжитку цибуля й часник можуть викликати опіки?

— Частіше такі опіки трапляються взимку. Люди лікуються компресами з соком цих рослин. Пам’ятаю пацієнта, який натер часник і насипав у шкарпетки. В результаті отримав дуже глибокий опік, довелося оперувати, пересаджувати шкіру. А ось влітку причиною опіків стає борщівник. Особливо від них страждають діти. Вони бавляться, ламають рослину і навіть роблять з неї трубочки (стебла борщівника всередині порожнисті), щоб плювати горохом чи папером. І отримують опіки слизової оболонки рота, губ. Дорослі частіше отримують опіки рук та ніг на городі чи дачі. Опік борщівника небезпечний тим, що одразу після того, як сік рослини потрапив на шкіру, нічим не проявляється. І лише тоді, коли на шкіру потрапить сонячне проміння, відбувається хімічна реакція і виникає опік. Тож опіку можна запобігти: якщо сік борщівника потрапив на шкіру, накрийте цю ділянку шматочком тканини, щоб не проникало сонячне проміння, а потім змийте водою — і опіка не буде.

— Яка перша допомога при опіках?

— Слід одразу охолодити, найкраще — промивати під струменем холодної води. Доведено: якщо у перші сорок хвилин охолоджувати уражене місце більше двадцяти хвилин, то глибину і площу опіку можна зменшити. Після цього накласти марлеву пов’язку і звернутися до лікаря. Навіть якщо вам здається, що опік незначний, консультація медика не завадить. Тим паче, що опік проявляється протягом трьох днів. І найнебезпечніше те, що серйозний глибокий опік спершу не болить, бо загинули нервові закінчення.

— Існує чимало порад народної медицини щодо першої допомоги при опіках: змащувати уражені місця сметаною, кефіром, прикладати капусту, сиру картоплю.

— Щодо сметани, кефіру чи капусти, то діє той самий принцип охолодження. Тож краще, все-таки, просто прохолодна проточна вода. А ось щодо картоплі, то вона може поглибити опік.

— Також можна почути поради змастити опік жиром.

— У жодному разі не робіть цього. Адже жир утворює на поверхні рани плівку, Під плівкою починають розмножуватися бактерії. Рана інфікується і поглиблюється.

— Зазвичай при опіках рекомендують пантенол.

— Цей засіб слабоефективний, але можна застосовувати як першу допомогу.

— Як лікують опіки?

— Залежно від важкості опіку. При поверхневих накладають пов’язку, використовують гелі, вибір яких різноманітний. Наприклад, аквагель, який накладається на рану і сприяє швидкому загоєнню. Його можна рекомендувати і як один з методів першої допомоги. Але призначити гель має лікар.

— А коли необхідна хірургічна допомога?

— При глибоких опіках. Як правило, такі опіки виглядають по висоті нижче рівня шкіри (нібито ямка на шкірі).

— Після опіку на його місці з’являється ніжна рожева шкіра. Вона потребує особливого догляду?

— Так. Слід змащувати кремами, приміром дитячим. Перші два-три місяці не бажано, щоб ділянки тіла, які зазнали опіків, засмагали на сонці. А ось морська вода корисна. Також на ці ніжні ділянки шкіри не варто наносити парфуми, бо можна досягти ефекту татуювання, який доведеться забирати хірургічно.

Про автора

Коментувати