Ще раз про безпеку на воді…

0

Літо добігає свого кінця, але погода ще сприяє відпочинку біля водойм. На жаль, кількість загиблих протягом купального сезону зростає.

Варто пам’ятати, що нещасні випадки на воді трапляються у результаті порушення правил безпечної поведінки, тому знання та виконання цих правил є запорукою життя та здоров’я кожного, хто відпочиває біля водойм.

Не можна:

– купатись в заборонених та необладнаних місцях;

– пірнати в незнайомому місці. Перед стрибком у воду необхідно переконатися у безпеці дна, достатній глибині водойми;

– купатись у нетверезому стані;

– залишати дітей у воді та біля води без нагляду дорослих;

– заходити у воду глибше ніж по пояс людям, які не вміють плавати;

– доводити себе до ознобу. При переохолодженні можуть виникнути судоми, зупинка дихання.

Допомога потопаючому

Як діяти, якщо на ваших очах буде тонути людина, а рятувального поста на пляжі немає?

В першу чергу викличте швидку медичну допомогу та реально оцініть свої можливості, чи вмієте добре плавати, чи немає поруч рятувального засобу. Ним може бути все, що збільшить плавучість людини і що ви в змозі до неї докинути. Рятувальний круг можна кинути на 20-25 метрів. Чи є човен? Чи можна покликати когось ще на допомогу?

Один з найвідоміших способів рятування людини є велика порожня пластикова пляшка, з якою необхідно підплисти до потопаючого та подати її перед собою, аби людина, яка тоне, мала змогу за неї вхопитися.

Без рятувальних засобів необхідно до потопаючого підплисти ззаду, підхопити його під руку і транспортувати до берега. При цьому треба розмовляти з потопаючим, щоб заспокоїти його.

У випадку, якщо потопаючому вдалося схопити вас за руки, ноги або шию – звільніться і негайно пірнайте – інстинкт самозбереження змусить його вас відпустити. Потім підпірніть під нього і, узявши позаду одним із прийомів захоплення (класичний – за волосся), транспортуйте до берега.

Як тільки потопаючого витягли з води, швидко і старанно його огляньте. Зверніть увагу на колір шкіри, дихання, рефлекси очей. Допомога надається в залежності від його стану. Якщо зіниці постраждалого звужені, то людина непритомна і штучного дихання робити не слід, а лише треба дати нашатирного спирту і поплескати по щоках.

При відсутності дихання і пульсу, при розширених зіницях постраждалому проводять серцево-легеневу реанімацію.

По-перше, видаляють з легень воду, на що витрачають не більше 10-15 секунд. Для цього необхідно зробити 5-6 поштовхоподібних натискувань на спину потерпілого, перевернувши його на живіт на своє коліно, пригнувши до землі його голову та груди.

Потім кладуть постраждалого на спину, щоб голова була відкинута назад для розправлення дихальних шляхів. Однією рукою треба відкрити йому рота, пальцями іншої руки, завернутими у салфетку або носову хустинку, видалити з рота пісок, мул.

Коли верхні дихальні шляхи очищені, до приїзду швидкої медичної допомоги робиться серцево-легенева реанімація, тобто дихання «рот в рот» або «рот в ніс» через хустинку або марлю і натискання на грудну клітку. Воно робиться в пропорції: два вдихи на 30 стискань грудної клітки. Потопельникам радять починати реанімацію з 5 вдихів. При диханні «рот в рот» затискаєте ніс, при диханні «рот в ніс» закривається рот. Стискання проводяться двома прямими руками, покладеними приблизно на середину грудної клітки, не згинаючи рук. Підліткам надавлюють на грудну клітку однією рукою, меншим дітям проводять 15 компресій на 2 вдихи двома пальцями.

Реанімація проводиться до появи у потерпілого самостійного дихання і пульсу або до прибуття команди «швидкої допомоги».

Управління з питань цивільного захисту Полтавської ОДА

Про автора

Коментувати