КУДИ ГОРІШНЬОПЛАВНЯНАМ ЗДАВАТИ ЗІПСОВАНІ ТЕРМОМЕТРИ

1

За рівнем токсичності ртуть належить до надзвичайно небезпечних речовин першого, найвищого класу небезпеки. Потрапивши до організму людини, ртуть залишається там на все життя, уражаючи центральну нервову систему, печінку, нирки, дихальні шляхи.

Куди можна здати на утилізацію використані люмінесцентні лампи та несправні ртутні термометри? Із такими запитаннями до редакції не раз звертаються читачі.

Однак не всім відомо, що кожна така лампа містить у своєму балоні випари ртуті – від 1 до 70 міліграмів. За рівнем токсичності ртуть належить до надзвичайно небезпечних речовин першого, найвищого класу небезпеки. Потрапивши до організму людини, ртуть залишається там на все життя, уражаючи центральну нервову систему, печінку, нирки, дихальні шляхи.

Лампи, і термометри не можна викидати як звичайне побутове сміття, а спеціальних контейнерів для ртутовмісних елементів у Горішніх Плавнях, на жаль нема. Лише у Кременчуці та у Полтаві можна віддати на утилізацію приватним фірмам, але ця послуга буде платною. За кожну лампу  близько 10-15 грн.

 

Пам’ятка від рятувальників

Коли розбився звичайний ртутний термометр, не треба боятися наслідків. У ньому немає критичної для людського організму кількості ртуті. А от коли її не зібрати, людина вдихатиме ртутні випари. Кульки потрібно обережно зібрати щіточкою, але в жодному разі не пилосмоком, бо тоді ртуть ще більше ділитиметься і розсипатиметься підлогою. На руки треба надягнути гумові рукавички. Щоб ізолювати шкідливі елементи ртуті, треба знайти слоїк зі щільною кришкою і налити туди холодної води (вона не пропускає шкідливі випари). Як інструмент для збору кульок можна використовувати кілька листків паперу, пластилін, скотч або пластир. Місце, де була розлита ртуть, слід змочити 0,2% розчином марганцівки або мильно-содовим (30 г соди і 40 г мила на 1 л води). Провітрити приміщення. Усе це (включаючи ганчірку) викидати не можна і теж треба утилізувати. Зібрану в ємність ртуть потрібно здати співробітникам ДСНС.

У деяких виняткових випадках, коли здати уламки градусника з елементами ртуті неможливо (наприклад, у віддалених від обласних центрів місцевостях), треба все зібране тимчасово законсервувати. Щільно закриту скляну ємність, яку для надійності можна додатково помістити в залізну ємність (наприклад, у металевий бідон з кришкою), потрібно закопати. Варто вибрати таке місце поховання, щоб можна було легко його знайти і самостійно дістатися до закопаного, але при цьому щоб випадкові люди або тварини зробити цього не змогли.

Особливо обережними фахівці радять бути сім’ям з малими дітьми: блискучі срібні кульки, у вигляді яких виходить ртуть з колби, привертають увагу малюків і можуть зашкодити їхньому здоров’ю у випадку контакту з ними.

 

Про автора

1 коментар

  1. Олексій on

    У Горішні Плавнях уживані люминесцентні лампи приймають щочетверга з 13:00 до 18:00 за адресою пров. Молодіжний 12. Лампи треба забезпечити упаковкою або на крайній випадок акуратно загорнути у папір. Прикладаю світлини будівлі, куди треба здавати лампи. Якщо принесете лампи у інший день тижня – вам не відмовлять, головне – НЕ ВИКИДАЙТЕ лампи зі вмістом ртуті у звичайний мусорний бак.
    https://www.facebook.com/groups/1667017413623475/permalink/2258505697807974/

Коментувати