ДОМАШНЄ НАСИЛЬСТВО ВІДТЕПЕР ЗЛОЧИН. ЩО ЧЕКАЄ НА КРИВДНИКІВ У 2019 РОЦІ?

0

11 січня набули чинності зміни до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації положень конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами.

Положення закону «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації положень конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» спрямовані на посилення кримінально-правового захисту постраждалих від домашнього насильства або насильства за однакою статі, суттєво змінюють усталені підходи до притягнення до відповідальності кривдників та здійснення судочинства у подібних справах.

Так, насамперед, Кримінальний кодекс України було доповнено статтею 126-1, яка передбачає відповідальність за домашнє насильство, тобто умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи. Карається цей злочин громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до двох років.

Крім цього, до Кримінального кодексу було включено Розділ XIII-1, який передбачає обмежувальні заходи, що застосовуються до осіб, які вчинили домашнє насильство, а також з’явилася стаття 390-1, що встановлює відповідальність у виді арешту на строк до шести місяців або обмеження волі на строк до двох років за умисне невиконання обмежувальних заходів, передбачених цим Кодексом, або умисне невиконання обмежувальних приписів, або умисне ухилення від проходження програми для кривдників особою, щодо якої такі заходи застосовані судом.

Кримінально караними також стали примушування до аборту чи стерилізації й примушування до шлюбу, було оновлено підхід до злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості особи й запроваджено поняття «добровільної згоди». Відсутність останньої, як і дії сексуального характеру, вчинені щодо особи, яка не досягла чотирнадцяти років, незалежно від її добровільної згоди визначаються зґвалтуванням.

Ряду змін, спрямованих на забезпечення інтересів потерпілих від злочину, пов’язаного з домашнім насильством зазнав також Кримінальний процесуальний кодексі України. Зокрема, вони відносяться до застосування судом до особи, яка підозрюється у вчиненні такого кримінального правопорушення, обмежувальних заходів та порядку укладення угоди про примирення у кримінальних провадженнях щодо злочинів, пов’язаних з домашнім насильством, що може бути укладена лише за ініціативою потерпілого, його представника або законного представника.

Відтак, сьогодні держава не лише гарантує допомогу постраждалій особі, а й володіє механізмом юридичного впливу на кривдника.

За наданням правової допомоги звернутися до Першого полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м. Полтава, вул. Міщенка, 2, з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 18.00 або за тел. (0532)50 27 22.

Перший полтавський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Про автора

Коментувати