ЯК ОТРИМАТИ КОМПЕНСАЦІЮ ЗА ПАДІННЯ НА СЛИЗЬКІЙ ДОРОЗІ: КОНСУЛЬТАЦІЯ ФАХІВЦІВ ПЕРШОГО ПОЛТАВСЬКОГО МІСЦЕВОГО ЦЕНТРУ З НАДАННЯ БВПД

0

Чи може людина, яка послизнулась і травмувалась на вулиці, отримати компенсацію за свої забої і переломи? Хто повинен нести відповідальність за стан доріг? Куди звертатися, якщо на вас впала бурулька з даху?

На найпоширеніші питання з цієї теми надають відповіді фахівці Першого полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Якщо ви наперед потурбувалися щодо можливих потенційних небезпек для власного здоров’я і застрахувалися – вам простіше, адже у разі нещасного випадку можете отримати відшкодування від страхової компанії. Незастрахованій людині, котра захоче отримати компенсацію за травми, отримані на слизькому тротуарі, при падінні бурульки чи порушенні Правил дорожнього руху через неналежний стан доріг, необхідно буде підготувати відповідні докази.

Якщо ви послизнулися і травмувалися:

Тротуари в населеному пункті, якими ми ходимо, мають своїх власників. Ними може бути комунальне підприємство або власник офісу. Інформацію про власника можна дізнатися за запитом до районної державної адміністрації. Аби добитися компенсації, необхідно зібрати докази того, що нещасний випадок стався через неприбраний сніг, не посипаний лід тощо.

Якщо ви йшли один, впали та постраждали – сфотографуйте місце падіння з прив’язкою до якогось об’єкту нерухомості на яких є вивіски (це для судового позову) на телефон.

Уважно подивитися навкруги – чи є поблизу банківська установа, магазин, у яких зазвичай є камери зовнішнього спостереження – там можна буде взяти відеозапис. Буде добре, якщо є можливість попросити когось засвідчити ваше падіння в разі суду (візьміть його номер телефону тощо).

У травмпункті (лікарні) в картці доставки має бути обов’язково вказана причина травми – через падіння на вулиці такій-то, біля будинку такого-то, офісу фірми, тощо. Бажано записати всі дані бригади медиків, які вас доставили з місця падіння до лікувального закладу.

Кому висувати претензії?

У випадку, якщо ви постраждали біля свого будинку – претензії слід висувати комунальному підприємству, яке обслуговує ваш будинок. При падінні на сходах офісу, банку, супермаркету, відповідальність повинен нести той, на кого покладено обов’язок прибирати цю територію. Претензія може бути пред’явлена і в райдержадміністрацію, міськвиконком в управлінні яких знаходиться відповідальна організація.

Якщо поліція зафіксувала факт отримання травми, потрібно написати заяву в правоохоронні органи. Всі дані будуть внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Далі потерпілий повинен пройти судово-медичну експертизу, яка визначить ступінь тяжкості тілесного ушкодження. Потім оформляється позов до суду за місцем знаходження відповідача.

В Україні ніким не скасована Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру”. У дев’ятому пункті цієї постанови вказано, що райдержадміністрація упродовж доби з часу надходження від лікувального закладу повідомлення про нещасний випадок ухвалює рішення про створення комісії з розслідування цього нещасного випадку в складі не менше трьох осіб. Комісія складає акт, який надсилають потерпілому. Про цю постанову, каже експерт, майже ніхто не знає, але вона може стати беззаперечним аргументом в суді.

Якщо впала бурулька?

Якщо ви стали жертвою бурульки – принцип отримання відшкодування той самий. Варто все сфотографувати з прив’язкою місця – будинок, магазин, аптека тощо та з’ясувати кому належить тротуар, де на вас з даху впала крига. Далі в травмпункті за тією ж схемою вказати місце інциденту та обов’язково сфотографувати дах з бурульками.

Дізнатися кому належить шмат дороги, де сталася неприємність, можна через ЖЕК, району адміністрацію, міськвиконком або зайти в онлайн-реєстр власників нерухомого майна. Останній варіант, щоправда, коштуватиме грошей. Якщо є свідок – запитайте, чи зможе він дати свідчення або хоча б візьміть у нього номер телефону. Також варто зробити медичне обстеження, аби визначити ступінь тяжкості тілесних ушкоджень. Якщо травму можна кваліфікувати “більш, ніж легкого ступеня” – швидка допомога по факту заподіяння травми повинна повідомити поліцію.

Хто в Україні відповідає за стан доріг?

Дорожня мережа України перебуває в державній власності. Відповідно до ст.24 Закону України “Про дорожній рух”, кожна дорога має «власника». За дороги загальнодержавного значення (між містами України) відповідає Державна служба автомобільних доріг України, а за дороги в містах, селищах – комунальні підприємства органів місцевого самоврядування. За порушення правил, норм і стандартів, що стосуються убезпечення дорожнього руху, наступає кримінальна відповідальність за статтею 288 Кримінального Кодексу України. Санкція – від штрафу до позбавлення волі до 5 років.

Пішохід також є учасником дорожнього руху, але на практиці ця стаття більше стосується водіїв транспортних засобів, перш ніж погоджуватися, що ви порушили Правила дорожнього руху – проаналізуйте стан дороги, дорожніх знаків і розмітки. Цілком можливо, що вони не відповідають існуючим нормам і стандартам і послужили причиною порушення. Основне ваше завдання – довести, що виною допущеного порушення ПДР є дорожня обстановка: поганий стан дороги, затерта дорожня розмітка, неясний сигнал світлофора (затемнений в променях сонячного світла) або знак, розташований в невидимому для вас місці.

У цьому випадку відповідальність повинна бути перекладена на керівників дорожньо-експлуатаційних служб. А в поліцейського обов’язково поцікавтеся, хто відповідає за стан дороги, на якій він вас зупинив та занотуйте цю інформацію.

Отже, якщо все ж таки подібна неприємність трапилася – обов’язково це зафіксуйте, за можливості – знайдіть свідків. Звертайтеся у травмпункт і детально опишіть все, що сталося. Візьміть медичний висновок про свій стан здоров’я. Знайдіть власника “небезпечної” території – висувайте претензії йому. У більшості випадків – правда буде на вашому боці. Звісно, якщо ви матимете бажання і терпіння пройти усю цю непросту процедуру та зібрати необхідні докази. Тому для власного ж здоров’я, як фізичного так і психологічного, будьте взимку на вулиці обережними та уважними. Не поспішайте. Бережіть себе!

Нагадуємо, що кваліфіковану правову допомогу можна отримати, звернувшись до Першого полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: : м. Полтава, вул. Міщенка, 2, з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 18.00 або за тел. (0532)50 27 22

Інформацію про адресу найближчого місцевого центру чи  бюро правової допомоги можна отримати за єдиним телефонним номером  системи безоплатної правової допомоги –

0 800 213 103 (дзвінки безкоштовні зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України, цілодобово)

Перший полтавський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Про автора

Коментувати