За несплату комунальних платежів можуть позбавити житла: правда чи міф

0

Нещодавно міністр юстиції України Павло Петренко у своєму Twitter-акаунті написав, що ніхто не має права забирати у людини житло за борги по комунальним платежам. Він також додав, якщо українцям хтось загрожує конфіскацією майна, вони завжди можуть звернутися за консультацією до юристів системи безкоштовної правової допомоги координаційного центру. У Горішніх Плавня бюро правової допомоги розташовано за адресою вул. Героїв Дніпра, 40. Телефон для довідок: 0 800 213 103; (05348) 6 15 10.

Але українське законодавство дає іншу інформацію – є можливість конфіскувати майно за умови великих заборгованостей по комунальним платежам. Відповідно до даних Державної служби статистики України заборгованість українців за послуги ЖКГ за січень 2019 року становить 62,6 мільярдів гривень. Найбільша заборгованість по виплаті за поставки природного газу – 29,1 мільярдів гривень, найменша – за вивіз сміття, що становить 0,6 мільярдів гривень.

У якому випадку можуть забрати житло? Юристи пояснюють, що Законом «Про виконавче впровадження» регламентовано, що стягнення нерухомості (в тому числи квартири або будинку) фізичного обличчя виконується при відсутності у нього достатньої кількості для покриття заборгованості грошей або рухомого майна. Тому стягнення на житловий будинок або квартиру, в якій боржник фактично проживає, відбувається в останню чергу. Насамперед для виплати боргу використовуються грошові кошти та інші цінності боржника. При їх відсутності, стягнення відбувається за рахунок цінного рухомого майна. Таким може бути автомобіль, побутова техніка тощо.

Але ініціювати конфіскацію майна можна лише у тому випадку, якщо заборгованість перевищує 20 розмірів мінімальної зарплати – більше 83 460 гривень (мінімальна заробітна плата зараз становить 4173 грн.). Для того, аби конфіскувати житло, постачальнику житлово-комунальних послуг необхідно звернутися до суду із заявою про заборгованість того чи іншого громадянина. Судовий наказ є виконавчим документом, на основі якого буде здійснюватися примусове виконання рішення суду щодо стягнення заборгованості.

Як відбувається процедура конфіскації? По-перше, вона відбувається лише за наявності постанови суду.  Для конфіскації квартири проводиться процедура примусової продажі через публічні торги. Цим займається державна виконавча служба або приватні виконавці. У час, коли ведуться торги, боржник може продовжувати жити у цій квартирі або будинку, адже нерухомість не забирають силою. Право власності у господаря зберігається до тих пір, поки житло не буде продане на аукціоні. Після продажу виселення боржника є правом нового господаря.

У якому випадку житло не можуть конфіскувати? Якщо у квартирі прописані діти, виставити житлову площу на продаж можуть лише після згоди органів опіки та піклування. Тобто коли дітям після продажу одного житла, буде надано інше. Однак, як показує практика, органи опіки та піклування не дають згоди на публічні торги, якщо у батьків неповнолітньої дитини у власності немає іншого приміщення для проживання.

Повернути власне житло можна лише за умови погашення заборгованості перед публічним торгом. Після продажу повернути власність неможливо. Після успішного продажу квартири або будинку з боржника знімаються всі обвинувачення та борги.

Про автора

Коментувати