З 1 квітня на заклади без пандусів можна офіційно скаржитися

0

З 1 квітня офіційно починають діяти нові державні будівельні норми (ДБН) щодо обов’язкового створення безбар’єрного простору в Україні.

Нові ДНБ насамперед мають на меті змінити філософію суспільства стосовно інклюзивності. На сьогоднішній день багато громадських закладів побудовані без врахування потреб людей з інвалідністю. «З 1 квітня ми матимемо можливість скаржитись на заклади, в яких не буде дотримано нових ДНБ. Вся надія на архітекторів, бо замовники майже ніколи не турбуються про те, наскільки дотримано всі норми, що стосуються людей з інвалідністю. Інклюзивне середовище важливе не тільки для людей з інвалідністю. Безбар’єрність – це одна з ознак сучасного і прогресивного суспільства», – сказала Ірина Твердохліб, представниця Всеукраїнського громадського об’єднання Національної асамблеї людей з інвалідністю.

28 березня у Полтавській ОДА Тетяна Литвиненко, одна з розробників нових ДБН, презентувала ці норми. У них наголошено, що влаштування елементів безбар’єрності відтепер є обов’язковим. Проектувальникам насамперед важливо враховувати наявність:

  • Пандусів, спеціальних підйомників та інших засобів доступності для людей з порушенням опорно-рухового апарату;
  • Тактильних та візуальних елементів доступності: тактильної підлогової плитки, інформаційних таблиць шрифтом Брайля, аудіо покажчиків для людей з порушенням зору;
  • Візуального інформування, дублювання важливої звукової інформації текстами, організації сурдоперекладу, використання систем звукопідсилення для людей з порушеннями слуху та інші важливі зміни.

За словами розробниці, у самій назві нових ДБН «Інклюзивність будівель і споруд» показано, що вони прямо стосуються формування безбар’єрного середовища. Ця проблема сьогодні стоїть дуже гостро, бо за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, інвалідність в Україні мають близько 10% населення, а це близько 3 мільйонів. Цікаво, що будування інклюзивної споруди коштує так само, як і не інклюзивної. Це говорить про те, що проблема  лише у філософії і світосприйнятті архітекторів, які розробляють проекти нових споруд не враховуючи потреби людей з інвалідністю.

Про автора

Коментувати