Водії паркуються як не попадя. Що я можу з цим зробити?

0

Півроку назад в Україні почали діяти нові правила паркування. Але вони не працюють на повну силу, і багато водіїв досі паркуються на місці громадського транспорту та тротуарах.

За правилами дорожнього руху, машинам заборонено паркуватися:

 • У зоні дії знаку «Зупинка-стоянка заборонена»;
 • На тротуарі (якщо машина не залишає мінімум 2 метри для пішоходів);
 • На полосі громадського транспорту;
 • Менше, ніж за 30 м від\до зупинки громадського транспорту;
 • Менше, ніж за 10 м від\до пішохідного переходу;
 • На місці парковки для людей з інвалідністю без відповідних документів та наклейки.

Згідно з новими правилами паркування, які вступили в силу 27 вересня 2018 року, порушників можна оштрафувати без їх присутності, фіксацією порушення повинні займатися інспектори паркування, а для евакуації авто передбачено 17 конкретних випадків: стоянка на проїжджій частині, на полосі громадського транспорту, на проїжджій частині у другому ряді, на перехрестях та на відстані 10 метрів від них тощо.

Однак правила ще не запрацювали, оскільки триває пошук інспекторів. А у поліції немає часу чекати право рушників на місці (оскільки їм не дозволено виписувати штраф без водія). У випадку мілких правопорушень поліція може і не приїхати. Наприклад, якщо машина припаркована під знаком «Зупинка-остановка заборонена». У правилах вказано, що «авто може стояти навіть під знаком, якщо не заважає іншим учасникам дорожнього руху».

Однак є три випадки, які є грубими порушеннями, через які поліція приїжджає:

 1. Машина припаркована на полосі громадського транспорту, що унеможливлює рух автобусів та маршруток;
 2. Машина припаркована на пішохідному переході або ближче 10 метрів від або до нього. Вона перекриває перехід або заважає пройти;
 3. Машина стоїть під знаком зупинки громадського транспорту або на відстані менше за 30 метрів від неї. Вона заважає руху громадського транспорту, посадці та висадці пасажирів.

Що робити, якщо машина стоїть на тротуарі?

На тротуарах машини можна паркувати тоді, коли лишається мінімум 2 метри тротуару для перехожих. Паркуватися на тротуарі можна лише в тому випадку, якщо авто заїжджає на тротуар з проїжджої частини. Зелена зона також не є місцем для паркування.

Якщо водій, який порушив ці правила, є на місці, його можна попросити перепаркуватися. Якщо ні – викликати поліцію. Ваша фото- та відео фіксація порушення не може бути доказом, якщо автомобілі до прибуття поліції роз’їхалися. Але зафіксувати порушення все-таки варто, як мінімум для психологічного впливу на водія.

Як спілкуватися з порушником?

Якщо ви бачите автомобіль, який неправильно припаркован, і водій на місці, можна спробувати розібратися самостійно без поліції. Для цього варто вести спокійний діалог та апелювати до правил ПДД. Ввічливо привітатися, запитати, чи водій розуміє, що порушує правила, та пояснити, що саме він порушив. Це важливо для того, аби швидко стати експертом та юридично підкованою людиною в очах порушника. Не існує ніяких винятків, як: «всього на хвилинку» або «тут немає паркінгу, мені більше немає де стати». Це типові маніпуляції порушників. Якщо водій відмовляється перепаковуватися, попередьте його, що викличете поліцію. Після виклику, сфотографуйте водія та автомобіль із номерами. Демонстративний виклик поліції та фото фіксація змушують порушника поїхати.

За порушення правил паркування ПДД передбачає штрафи:

 • 510 грн – за паркування на полосі громадського транспорту із можливістю евакуювати автомобіль;
 • 255 грн – за паркування під знаком, на пішохідному переході та тротуарі;
 • 1020-1700 грн – за паркування на місцях для людей з інвалідністю. Штраф до 1700 грн може збільшуватися через хамство.

Якщо авто забрав евакуатор, водій зможе його отримати лише після оплати штрафу, послуг евакуатора та за зберігання авто. Виклик евакуатора порушнику обійдеться від 300 грн. В залежності від розміру та габаритів авто, транспортування коштуватиме від 700 до 1000 гривень, а зберігання авто на місцевій штраф площадці коштує 144 гривні за добу.

Про автора

Коментувати