Офіційна позиція ЦВК: дебати на стадіоні

0

Теледебати будуть проведені лише в межах чинного законодавства, тобто у студії (кімнаті) Суспільного каналу. Про це на своїй Facebook сторінці повідомив радник голови ЦВК Олександр Остапа.

Центральна виборча комісія звертає увагу на те, що Закон України «Про вибори Президента України» передбачає 3 види дебатів. Теледебати проводяться між кандидатами на пост Президента України, включеними до виборчого бюлетеня з повторного голосування у разі призначення ЦВК повторного голосування, відповідно до частин першої – п’ятої статті 62 Закону.

Станом на 4 квітня ЦВК не встановила результатів голосування у день виборів Президента України 31 березня 2019 року.

Закон чітко встановлює час, тривалість та порядок проведення теледебатів. Так, теледебати за рахунок коштів Державного бюджету України проводяться в останню п’ятницю перед днем повторного голосування між 19 та 22 годинами в прямому ефірі, тривалістю не менше 60 хвилин.

Відповідно до постанови ЦВК від 5 травня 2014 року №472 місцем їх проведення є місцезнаходження Національної суспільної телерадіокомпанії України. Теледебати проводяться в студії, оформлення якої не може містити агітаційних матеріалів на користь будь-якого із кандидатів. Не допускається участь у теледебатах довірених осіб або інших представників кандидатів, а також трансляція попередньо підготовленого відеоматеріалу про кандидата, використання агітаційних та інших матеріалів про кандидата.

Наголошуємо, що проведення теледебатів передбачено частинами першою – п’ятою статті 62 Закону, а тому Центральна виборча комісія забезпечить проведення теледебатів, а Національна суспільна телерадіокомпанія України організує їх проведення згідно з вимогами законодавства.

Разом з тим, кандидати на пост Президента України мають право проведення передвиборчої агітації а інших формах. Насамперед таке право передбачене пунктом 3 частини першої та частиною сьомою статті 58 Закону. Але такий вид агітації проводиться виключно за рахунок кандидата. Також частина шоста – дванадцята статті 62 Закону регламентує право телеорганізаціям організовувати теледебати між кандидатами на пост Президента України як цикл передач. Телерадіоорганізація може створити лише один цикл таких передач під час виборчого процесу. Такий цикл передач може транслюватися виключно в прямому ефірі.

Зазначені теледебати можуть проводитися за рахунок коштів виборчих фондів кандидатів у строки, передбачені Законом для проведення передвиборної агітації, у проміжку між 19 та 22 годинами. При цьому ЦВК наголошує, що ЗМІ, який надав ефірний час кандидату, не може відмовити у наданні ефірного часу на тих же умовах іншому.

Центральна виборча комісія наголошує, що агітація перед повторним голосуванням розпочинається з дня, наступного після призначення повторного голосування, і закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем повторного голосування.  Тому до встановлення ЦВК результатів голосування у день виборів Президента України 31 березня 2019 року проведення передвиборної агітації у будь-яких її формах є грубим порушенням вимог Закону. Дискусії між суб’єктами виборчого процесу щодо місця та умов проведення теледебатів можуть бути сприйняті як передвиборна агітація.

ЦВК закликає всіх суб’єктів виборчого процесу, телерадіокомпанії, громадські організації та експертів на цьому етапі не маніпулювати суспільною думкою щодо проведення теледебатів.

Дотримання вимог Закону при проведенні виборчих процедур є гарантією чесних виборів.

Про автора

Коментувати