Вища освіта: контрактників зобов’яжуть платити більше

0

Контрактникам доведеться платити більше за навчання в університеті, оскільки передбачається збільшення розцінок на навчання у вузах.

У Міністерстві освіти та науки підготували відповідний проект постанови, в якому вказано, що з наступного року мінімальна ціна за навчання для студентів, які навчаються на контрактній основі, має складати 60% від середньої вартості витрат університету на одного студента.

У структуру цих витрат входять оплата праці викладачів, комунальні платежі, чисельність студентів, нерухомий навчальний фонд, практика, обладнання та матеріали.

У профільному відомстві нововведення пояснили необхідністю скоротити витрати бюджету, адже часто для створення потоку керівництва вузів спеціально знижають вартість контракту, від чого виникає різниця, яка зараз лягає на плечі уряду. Іншими словами, зараз уряд вкладає в навчання студента більше, ніж платять контрактники.

Як говорять в МОН,  запропоновані міри будуть урівнювати затрати на студентів.

Сьогодні контрактники оплачують навчання в середньому 15-20 тисяч гривень на рік. Але у випадку прийняття постанови урядом, студентам доведеться збільшити свої витрати на навчання. Однак МОН запевняють, що нововведення не торкнеться тих вузів, де ціна вже є високою. Наприклад, в КНУ ім. Шевченка студенти факультету міжнародних відносин та юристи платять 52 тисячі в рік, а журналісти – більше 45-ти. Тут ціни піднімати не будуть.

Чиновники планують охопити 34 спеціальності: будівництво, міжнародні відносини, економіка, журналістика, архітектура, медицина, сфера обслуговування та право. Філологію, мистецтво та інженерію чіпати не будуть.

У планах уряду дотримуватися курсу на підвищення цін для контрактників. Очікується, що з 2021 року вартість контракту піднімуть до 70% від середньої вартості навчання, а з 2022 – до 80%.

Нагадаємо, що в Україні діє 282 вищих учбових закладів, в яких нараховується 1,3 млн студентів: 739 тисяч з яких вчаться на контрактній основі, а 582 тисячі – за рахунок уряду.

Про автора

Коментувати