Міністерство охорони здоров’я буде слідкувати за цінами: чого очікувати

0

Міністерство охорони здоров’я буде регулювати ціни на популярні ліки та на ліки для тяжкохворих.

Кабінет міністрів ввів державне регулювання цін на препарати з Національного списку ліків. З 1 липня Міністерство охорони здоров’я буде встановлювати граничні ціни на 427 медикаментів, які українці приймають частіше за інші. Це список препаратів, які пацієнт може отримати у лікарні безкоштовно.

Стара версія Національного списку включала в себе більше 1000 медикаментів, багато з яких вже не використовувалися та мають більш ефективні аналоги. Наприклад, у 2016-му році з державного бюджету закупили на 70 млн гривень екстрактів плодів дикої моркви, хмелю, м’яти, хлорофіліпта та інших засобів. Такі препарати у кращому випадку прибирають симптоми. Однак грошей не вистачало на дійсно корисні ліки, тому люди мусили купляти їх за власний кошт.

У 2017 році Міністерство охорони здоров’я оновив Національний список ліків. Тепер у ньому знаходяться 427 препарати від популярних та тяжких захворювань. Список оновлюється кожного року.

Щоб ціна не була завищеною, відомство встановить граничну ціну на кожен препарат. Ціни будуть регулюватися за референтною моделлю. Мінохорониздоров’я порівняє ціни на ліки з Нацсписку у п’яти країнах: Польща, Словаччина, Угорщина, Чехія та Латвія. Ціна препаратів в Україні не має бути вищою, а оскільки заробітні платні менші, ніж у Європі, то середня ціна буде множитися на коефіцієнт 0,8. Але це стосується лише тих препаратів, які закупляють за рахунок держави, – ліки, які пацієнт може отримати у лікарнях.

Ціни в аптеках будуть регулюватися по-іншому. Міністерство охорони здоров’я вводить систему регресивних оцінок. Тобто, чим дорожче препарат, тим меншу націнку аптека може встановити. На ліки до 100 гривень аптека може встановити націнку 25%. Якщо препарат коштує від 100 до 500 гривень – 20%. Від 500 до 1000 – 15%. Вище 1000 – максимальна націнка не може перевищувати 10%. Такий механізм повинен викорінити явище, коли аптеки скуповували найдорожчі препарати серед аналогів.

Також тепер можна перевірити, чи є ліки в наявності. Відомство зобов’язало лікарні звітувати про наявність ліків. Така норма прописана у наказі №509 «Про здійснення заходів з контролю використання лікувальних засобів та медичних виробів, закуплених за державні кошти». Медичні заклади мають розміщувати таку інформацію на своїх сайтах або порталах місцевої влади. Інформація має оновлюватися кожен тиждень.

Якщо інформації немає, пацієнт має можливість надіслати запит до головного лікаря або в державну обласну адміністрацію.

Крім того, існує декілька ресурсів, на яких можна перевірити наявність безкоштовних ліків:

  1. liky.ua – можна перевірити наявність медикаментів у 13 областях: Волинська, Іфано-Франківська, Полтавська, Дніпропетровська, Хренсонська, Рівненська, Хмельницька, Житомирська, Вінницька, Запорізька, Луганська, Донецька. Інформація оновлюється один раз на місяць.
  2. likycontrol.org.ua – на сайті можна перевірити наявність препаратів для онкохворих. Також можна перевірити препарат з аптеки, чи не був він закуплений державним коштом.
  3. eliky.in.ua – охоплює всі регіони, але на сайті є дані не по всіх лікарнях. Також на сайті є список аптек, які беруть участь у програмі «Доступні ліки».

Про автора

Коментувати