НА ПОЛТАВЩИНІ Є ТРИ ЦЕНТРИ СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ УЧАСНИКІВ АТО/ООС

0

17 липня, під час засідання постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення під головуванням Людмили Овчаренко, директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА Віктор Лисак розповів про резолюцію засідання «круглого столу» на тему: «Психологічна реабілітація воїнів АТО/ООС. Міжнародний досвід», який відбувся у Комітеті Верховної Ради України з питань охорони здоров’я 31 травня 2019 року.

“На засіданні було розглянуто питання щодо надання медичної та психологічної допомоги воїнів АТО/ООС. Полтавщина одна з перших областей в Україні, де почали проводити психо-соціальну реабілітацію. В області розроблено дорожню карту, де визначині лікувально-профілактичні заклади, які здійснюють необхідне лікування та працюють за розробленою програмою медично-психологічної реабілітації. Також діє єдина гаряча лінія, сформували оперативно-психологічні бригади, які надають відповідну допомогу на всій території області”, – розповів Віктор Лисак.

На Полтавщині розроблена схема, у рамках українсько-литовського проекту, на базі обласних госпіталів для ветеранів війни у Полтаві, Кременчуці та Лубнах створили Центри соціально-психологічної реабілітації учасників АТО. Виділили 30 стаціонарних ліжок та розробили алгоритм відбору й направлення пацієнтів до Центрів, налагодили механізм взаємодії Центрів з установами закладів охорони здоров’я та територіальними Центрами.

На базі цих Центрів почали працювати мультидисциплінарні бригади у складі психотерапевтів, психологів, медичних сестер, соціальних працівників, ерготерапевтів та інших працівників, які комплексно мультидисциплінарно підходять до кожної людини та надають відповідну реабілітацію. Таку ж бригаду створено у клінічно-психіатричній лікарні імені Мальцева, психоневрологічному та наркологічному диспансерах. Бригади пройшли навчання у Литві, Хорватії та США. У роботі бригад з проведення психолого-соціальної реабілітації застосовуються групові та індивідуальні форми роботи (консультування, арт-терапія, музикотерапія, тренінг заняття, аромотерапія, іпотерапія, відвідування музеїв), тобто не лише медикаментозна терапія, а комплексний підхід дає можливість покращити й надати допомогу даній категорії пацієнтів”, – зазначив Віктор Лисак.

За час перебування у Центрі учасник АТО отримує повну або часткову реабілітацію, соціальну адаптацію. Крім того, у 2018 році на Полтавщині створили мережу психо-соціальної реабілітації учасників АТО.

Органами місцевого самоврядування виділена значна сума коштів на покращення матеріально-технічної бази. На сьогоднішній день капітальних ремонтних робіт виконано на 19 млн грн, на обладнання — понад 3 млн грн. Також вже розроблено Проект реконструкції Полтавського госпіталю ветеранів війни, який передбачає покращення материально-технічної бази , саме в напрямку реабілітації”, – зазначив Лисак.

Зараз у лікувально-профілактичних закладах області перебуває на обліку понад 12 тисяч учасників АТО. З них 448 − інваліди війни, 11 357 − учасники бойових дій, 43 − учасники війни та 387 − члени сімей загиблих учасників АТО

Після створення реабілітаційних Центрів ми побачили, що в учасників АТО з’явилась довіра до госпіталів війни, які надають їм медико-психологічну допомогу. Ми будемо й надалі покращувати умови для їх перебування”, – додав Лисак.

Про автора

Коментувати