Цигарки зникнуть з прилавків і підуть “у підпілля”. Палити заборонять, в тому числі, і на балконах

0

Цигарок більше не буде на українських прилавках. А купити їх зможуть тільки ті, хто досяг 21 року. Обмеження торкнуться і електронних цигарок.

Такий законопроект недавно зареєстрували у Верховній Раді.

Як закон вплине на українців.

Цигарок на вітринах не буде. Навіть якщо це просто упаковка або макет – вони повинні бути прибрані з поля зору.

Дізнатися про цигарки можна буде, тільки запитавши продавця, йдеться в законопроекті.

При цьому питати доведеться про конкртний тютюновий виріб. Якщо запитати: “Покажіть, які є” – продавець за законом не зробить цього.

Ніяких торгових марок, рекламних плакатів. Людина може підійти і конкретно запитати: “Такі-то цигарки є?”. Все буде заховано під прилавками. Ніхто нічого не зможе розглянути”, – розповідає Костянтин Красовський, завідувач відділом контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень Міністерства охорони здоров’я України.

Пачка цигарок теж буде виглядати по-іншому. Жодних яскравих кольорів, візерунків і квіточок на пачках не буде. Для них вводиться загальний дизайн – коричнево-зелена упаковка, більшу частину якої (65%) займає зображення хвороб, які викликає куріння, і попередження про шкоду.

Відрізняти різні цигарки один від одного буде тільки назва торгової марки. Шрифт для всіх назв буде однаковим.

МОЗ має підготувати 14 варіантів тексту та фотографій, які будуть змінюватися на упаковках щороку.

Виробникам заборонять писати на пачках, що їхній продукт менш шкідливий або має корисні властивості. Ця заборона стосується більше електронних сигарет і заправок до них.

Також не можна буде вказувати на упаковці смак і аромат сигарет.

До 21 року не продадуть

Цигарки не продадуть, якщо немає 21 років. Більш того, в законопроекті пропонують внести таке обмеження і на продаж пива та інших алкогольних напоїв. “Найвідоміший приклад – США, де працює таке обмеження. І якщо людина не закурила до 21 року, то вона навряд чи вже закурить в старшому віці. На цьому етапі дуже важливо попередити ранній початок куріння”, – пояснює Костянтин Красовський. Крім Штатів таке ж обмеження існує в Казахстані, Єгипті, Індонезії, Камеруні, Мікронезії і Фіджі. У 21 рік людина продовжує навчатися у вузі і освоювати професійні навички, каже Отто Стойка, кандидат медичних наук. Коли нікотин потрапляє в мозок, він заважає нормальному зверненню нейрогормонов і виснажує їх вироблення. Тому чим раніше людина починає курити або пити, тим вірогідніше, що у неї з’явиться залежність, інтелектуальні та емоційні порушення. “Люди, які вживають ці речовини, стають дратівливими, емоційно неврівноваженими – це заважає навчатися і входити в доросле життя, збіднює емоційну сферу і потреба в пізнанні”, – пояснює лікар.

Електронні цигарки прирівняють до звичайних. Наразі електронні цигарки можуть купити навіть школярі. А реклама електронних пристроїв для куріння і рідин для них – на кожному кіоску. Якщо закон приймуть, їх спіткає доля звичайних цигарок.

Це означає, що купити електронні цигарки зможуть тільки ті, хто досяг 21 років. Палити в громадських місцях теж буде заборонено (хоча формально це заборонено і зараз). А ресторанам, які позиціонують себе доброзичливими до курців електронних цигарк, загрожує штраф до 50 тисяч гривень.

Також виробникам електронних цигарок і заправок заборонять стверджувати, що їхній продукт не шкодить здоров’ю. Їх не можна буде рекламувати або поширювати зразки для проби. Наразі за законом в приміщеннях підприємств, установ та організацій повинні бути обладнані спеціальні місця для куріння – навіть якщо в їхньому штаті немає жодного працівника, який курить. Відсутність такого приміщення вважається порушенням і передбачає штраф. Місця для куріння також повинні бути в приміщеннях готелів, в гуртожитках, аеропортах і на вокзалах. “Єдиним місцем, де пропонується залишити можливість відведення місць для куріння в приміщенні, є аеропорти”, – йдеться в пояснювальній до законопроекту.

Палити заборонять, в тому числі, і на балконах.

Також проект закону дозволяє місцевій владі забороняти курити в тих місцях, де вони вважатимуть за потрібне. Зараз штраф за куріння в недозволеному місці складає до 170 грн. Його збільшать до 510 грн. Все це повинно значно зменшити куріння в Україні. Ця тенденція спостерігається і зараз: за словами Красовського, за минулий рік продаж сигарет в країні зменшився з 56 млрд до 45 млрд штук.

Джерело: http://ua.today/news/economy/cigarki_zniknut_z_prilavkiv_i_pidut_u_pidpillya_v_radi_gotuyut_novij_zakonoproekt

Про автора

Коментувати