Українці тепер зможуть купити холодильник за 500 і «читалку» за 200 грн

0

В українців з’явилася можливість задешево купити брендовий одяг, побутову техніку і навіть вертольоти! Держфіскальна служба розпродає майно, яке їй дісталося від контрабандистів та інших порушників митних правил, передають Вести.

Ціни на більшість товарів відрізняються від ринкових в десятки разів, а найбільш ласі шматочки продають через аукціони, механізм яких не виключає махінацій. Експерти кажуть: це один із способів легалізації контрабанди.

Деякі митниці «спеціалізуються» на певних товарах. Так, з львівській в реалізацію надходять практично виключно б/у автомобілі і автозапчастини, а закарпатська за викидними цінами продає брендовий одяг та аксесуари відомих марок. Представившись продавцем одягу з Києва, зацікавлені в перепродажі митного добра, ми з’ясували, на яких умовах можна його придбати. Виявилося, що виключно через фірми-посередники.

Наприклад, в ужгородській фірмі «Смарагд», куди митники дають речі на реалізацію, сказали, що продають їх без всяких аукціонів. Щоправда, попередили — ціни вказані без ПДВ і митних платежів, а викласти все на прилавок не вийде.

«Цей одяг було вилучено у контрабандистів. Багато нових хороших речей, але є й пошкоджені, які довго лежали, тобто застарілих фасонів. За кордоном їх купують як секонд-хенд, а на митниці, якщо знайдуть етикетку, оцінюють як нове. Брендові товари в основному у нас по штуці, зате є сенс брати шкарпетки і майки — їх багато, вони в упаковках і хорошої якості. Якщо вам щось сподобається, ми виписуємо вам рахунок, ви оплачуєте його», — кажуть у ТОВ «Смарагд».

До речі, дешевий одяг можна купити і в Києві: куртки — по 100-250 грн, кофти — 25-55 грн. На склад, який продає митні товари, ми зателефонували під виглядом благодійної організації, яка шукає товари для підопічних. «Так, приходьте! Є товар новий з бірками, є б/у. Потрібно вибирати на місці, але будьте впевнені — носити одяг соромно не буде», — сказали нам в ТОВ «Толк консалтинг».

Продають на подібних складах і електроніку — айпади, електронні книги і мобільні телефони. Ціни на них теж досить сильно відрізняються від ринкових. Так, б/в «читалки» Amazon Kindle стоять 200-230 грн (за такі гроші в Мережі можна придбати хіба що чохол). А от відверто застарілий iPhone 3 оцінили в 1340 грн. Щоправда, неофіційно продавці кажуть, що часто до них потрапляє неробочий товар: «щось хороше осідає на верхах».

Втім, серед вилученого майна є і таке, до оцінки якого питань немає. Приміром, волинська митниця через підприємство «Гарант Луцьк» продає б/у автомобіль Kia Ceed 2007 року за 186 тис. грн — ціна плюс-мінус збігається з ринковою. Трапляється і справжня екзотика зразок вертольотів, запчастин до Boeing 737 або судноподъемных понтонів. У Маріуполі, де продають понтони, теж кажуть, що їх ціна 206 тис. грн — приблизно ринкова.

«Вона не занижена однозначно, адже це держмайно! Про це є висновок експерта. Майно продається через аукціон з кроком ціни +10%. Торги йдуть в електронній формі, а у нас. Про майбутній аукціон повідомляємо на нашому сайті та у ЗМІ. Корабельна «екзотика» потрапляє вкрай рідко, тому і продаватися може довго. Якщо покупця довго не буде, то через місяць уцінений товар буде комісією митниці на 2-5%, але в цілому уцінка може бути не більше, ніж на 20%. А взагалі до нас потрапляє все що завгодно: і одяг, і сумки, і стойматериалы, іграшки, автозапчастини та навіть медичні плівки для флюорографії», — говорить представник маріупольського ТОВ «Мегапром» Наталія Хаджинова.

Як пояснив «Вістям» заступник голови громадської ради при ГФС за напрямом митної справи Олег Платонов, низька вартість речей, які потрапляють у продаж з митниці, може бути об’єктивною, а може бути і штучно занижена. «Це може бути один із способів доставляти контрабандний товар в країну руками самих митниць. Його можуть дати конфіскувати, якимись шляхами домогтися від експертів заниженої оцінки, а потім офіційно викупити за копійки. Так контрабандний товар легалізується і отримує всі необхідні документи», — сказав «Вістям» Олег Платонов.

Юрист Ростислав Кравець теж каже, що низька ціна багатьох товарів викликає питання. «Майно йде за безцінь своїм людям, а потім спливає у різних бутиках і магазинах, торговельних мережах», — говорить Кравець.

За його словами, є лазівки і як продати за безцінь товар на торгах. «Все залежить від системи проведення торгів. Можливі приховані ставки, схеми з «другим покупцем». Припустимо, лот коштує 100 грн. З’являється покупець, який називає ціну 101 грн, а другий називає ціну мільйон. Після завершення торгів покупець з мільйоном відмовляється купувати і переможцем стає той, який запропонував 101 грн. Така ситуація працює не перший рік, і всі на це закривають очі», — пояснив Ростислав Кравець.

Джерело

Про автора

Коментувати