Нові правила вивозу сміття: потрібно сортувати

0

З 1 травня у силу в ступили нові Правила надання послуг з поводження з побутовими відходами, затверджені постановою Кабміну від 27 березня 2019 року.

Відповідно до Закону «Про відходи», в поняття «поводження з відходами» вкладається не просто вивезення їх на полігон, а «дії, спрямовані на попередження утворення відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, обробка, переробка, утилізація, видалення, знешкодження та захоронення». Відповідно, якщо раніше від сміттярів, які обслуговують житлові будинки, потрібно тільки звільнити територію від накопичені відходів, то тепер передбачається залучати до обслуговування будинків компанії, які зможуть забезпечити також утилізацію та переробку.

Сортувати сміття – тепер обов’язок кожного

Однак нова редакція Закону про житлово-комунальні послуги накладає додаткові зобов’язання не тільки на компанії з вивезення сміття, а й на споживачів їх послуг, тобто на всіх українців. Якщо раніше законодавство розглядало роздільний збір відходів як один із способів, то тепер в законі чітко записано: «власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендаря, джерел утворення побутових відходів забезпечують роздільне збирання побутових відходів».

У договорі нового зразка про надання послуг з поводження з відходами передбачається, що виконавець повинен вивозити тверді, великогабаритні, ремонтні відходи та рідкі з вигрібних ям. У тому числі повинен технологічно правильно вивозити вміст контейнерів для роздільного збору сміття. Як відомо, сьогодні буває, що вміст контейнерів для роздільного збору сміття вивозиться упереміш з несортованими відходами або не вивозиться зовсім. Тепер ситуація з роздільним збором сміття повинна покращитися.

Таких контейнерів має з’явитися більше, адже у договорі передбачається роздільне збирання відходів з полімерів (пластик, поліетилен), зі скла, паперу, кольорових металів та іншої втор сировини. Також має бути забезпечене вивезення органічних (харчових) та небезпечних відходів (лампочки, батарейки).

Контейнери для роздільного збору відходів можуть бути власністю багатоквартирного будинку, а можуть надаватися у користування організацією, яка займається вивезенням сміття. До речі, в типовому договорі передбачена можливість не платити за вивезення сміття, якщо люди проживають у приміщенні не більше 30 днів.

Як економити на роздільному зборі сміття

За новими правилами, на вивезення кожного виду побутових відходів будуть діяти окремі тарифи. Встановлювати їх повинні органи місцевої влади. Не виключено, що сумарно платити доведеться більше, чим раніше, адже тепер до рахунку додається не лише вивезення сміття, а ще й його утилізація та переробка.

Але в той же час новий порядок розрахунків з виконавцями послуги з вивезення сміття дозволяє заощаджувати. Справа  в тому, що він передбачає фактично безкоштовний вивіз розсортованих відходів. Обсяг того сміття, який мешканці будуть виносити в контейнери для роздільного збору відходів – окремо для скла, пластику, паперу тощо – не буде враховуватися при нарахування плати за обсяг сміття, що вивозиться.

Про автора

Коментувати