12 ЛИПНЯ – ПЕТРА І ПАВЛА: ІСТОРІЯ, ТРАДИЦІЇ І ПРИКМЕТИ

0

12 липня вшановують пам’ять Первоверховних Апостолів Петра і Павла. Церква називає їх Первоверховними, бо ці апостоли особливо потрудилися в поширенні Христового вчення серед поганських народів.

Шляхи до Господа у відданих Йому учнів були різними. Святий апостол Петро до свого служіння називався Симоном. Він був простим рибалкою, мав дружину і двох дітей. Він перший визнав Ісуса Христа істинним Сином Божим, за що був удостоєний імені «Петро», що означає «камінь». Після зішестя Святого Духа святий апостол Петро здійснив шість подорожей, навчав про Христа в Самарії, Юдеї, Галилеї, Кесарії, Сирії, Антіохії, Фінікії, Каппадокії, Галатії, Понті, Віфінії, Трої, Вавілоні, Римі, Британії і Греції. У Біблії вміщені два Соборні послання апостола Петра, написані 63 і 67 року після Р.Х.

Святий апостол Павло до свого служіння називався Савлом. Він народився в знатній сім’ї у місті Тарсі, мав всі права римського громадянина і спочатку жорстоко переслідував християн.

Одного дня, коли Савло їхав до Дамаску, щоб розправитися там із християнами, Господь з’явився йому і сказав, щоб той став Його служителем. Супутники Савла, хоча чули голос, слів розібрати не могли. А сам він нічого не бачив, оскільки осліп від сяючого Божественного Світла.

Після цього Савло прозрів духовно і, прийнявши Таїнство Хрещення, отримав ім’я Павло. Апостол Павло почав проповідувати віру Христову, мандруючи з країни в країну і розсилаючи свої послання.

Розповідаючи про Христа, святі Петро і Павло навертали до віри тисячі людей. Крім того, Господь дав апостолам таку силу слова, що мертві воскресали, кульгаві починали ходити, хворі зцілювалися.

Апостоли Петро і Павло як мученики загинули у Римі в один день з різницею в рік.

Напередодні цього свята завершується піст, який отримав назву Петрівка. Він починається за тиждень після свята Трійці. Наступного дня після свята апостолів Петра і Павла Церква відзначає Собор святих славних і всехвальних дванадцяти апостолів.

Колись в Украні до Петра і Павла готувалися як до великого свята: білили хати, оздоблювали рушниками стіни, прибирали подвір’я. Вранці всі йшли до церкви, а повернувшись, розговлялися мандриками – пампушками із борошна, яєць і сиру. Назва їхня походить від того, що ніби Петро і Павло, мандруючи світом, живилися мандриками. В  цей день перестає кувати зозуля,  – кажуть, що “мандрикою вдавилася”.

Цей день вважається верхівкою літа. Наші пращури помітили, якщо ясно на Петрів день – рік буде хорошим, а якщо дощ – 40 днів ще буде негода. Найчастіше цей день сухий, спекотний, світлий. З цього приводу існувала приказка: “Петро-Павло жару добавили”. Якщо зозуля кує після Петрового дня, то, значить, літо буде хороше, довге і сніг нескоро випаде.

Про автора

Коментувати