Як Костянтин Жеваго обдурює державу на мільйони

0

Вже у 24 роки він вперше увійшов до Верховної Ради, а до 30-ти став мільярдером! Це історія про народного депутата Костянтина Жеваго.

Його життєпис – наче історія американської мрії. У 19-річному віці студент-економіст Жеваго влаштувався на роботу у банк “Фінанси та кредит”. У 22 роки став головою правління, а згодом і власником. Окрім банкірства, Жеваго зайнявся фармакологією, машинобудуванням, гірничорудною промисловістю та придбав футбольний клуб “Ворскла”.

У 2015-му банк Жеваго почав переживати фінансові труднощі. Щоб фінустанова не розвалилася, Національний банк рефінансував “Фінанси та кредит” на суму понад 6 мільярдів гривень. За словами тодішньої очільниці Нацбанку Валерії Гонтаревої, за 1,5 мільярда гривень поручився особисто нардеп Жеваго, крім цього під заставу відійшла низка активів олігарха. Одначе у вересні 2017-го банк “Фінанси та кредит” Нацбанк визнав неплатоспроможним. Багатомільйонні борги банку Жеваго перед вкладниками лягли на плечі держави.

Згідно із законом, усім постраждалим вкладникам Фонд гарантування вкладів виплатив компенсацію. Але не більше 200 тисяч гривень. Щоправда, тим, хто мав депозити у доларах, фонд виплачував гроші за курсом 9. Все, що вище суми 200 тисяч гривень, вкладники зараз через суд вимагають у власника банку Костянтина Жеваго.

Загалом після себе банк “Фінанси і кредит” залишив боргів на десятки мільярдів гривень.

Із 31 мільярда гривень боргів 22 – це так звані інсайдерські позики. Тобто фактично Жеваго використовував власний банк для кредитування свого ж бізнесу. Окрім цього банк має чималий борг перед Нацбанком – 6,3 млрд грн.

Задля повернення понад 30 мільярдів сукупного боргу Фонд гарантування вкладів планує продати активи зубожілого банку, а також заставне майно. Одначе аукціони, на яких мають пустити з молотка найприбутковіші об’єкти, щоразу переносять.

Зараз ГПУ, НАБУ та СБУ розслідують кілька кримінальних проваджень про незаконне виведення грошей з банку “Фінанси та кредит”. У слідства вже є підозрювані —  це 5 колишніх топ-менеджерів банку Жеваго. А сам нардеп наразі має статус свідка.

Доступ до влади Жеваго отримав ще далекого 1998-го. З 1998-го і до сьогодні Жеваго є незмінним членом парламенту. Він – депутат-мажоритарник. У 2012-му обрався за округом на Полтавщині, де розташовані його гірничо-збагачувальні фабрики. Центром базового регіону Жеваго є місто Горішні Плавні.

У багатомільярдні борги свого депутата місцеві не вірять. Любові мешканців Горішніх Плавнів до свого мажоритарника не поділяють жителі сусіднього села Єристівка. Через підприємства депутата село на межі екологічного лиха. На початку 2000-х біля села почали зводити гірничо-збагачувальний комплекс та копати величезні кар’єри. Тепер довкола лише масштабні вирви, відвали та пилюка. Комбінат збагачує власника на мільйони, тим часом селяни живуть неначе в гетто. Хати руйнуються на очах. У будинку пані Віри немає жодної стіни, де не було би тріщини. Через кар’єр з криниць зникла вода. Комбінат провів жителям воду, але вона не годиться навіть для прання. Та найгірше те, що через промислове сусідство люди почали масово хворіти на рак. Впродовж багатьох років селяни вимагають від влади, щоб їх переселили. У 2016-му люди навіть перекрили дорогу. І їх все-таки пообіцяли переселити. Щоправда, не вже, а до 2038 року!

Із самим паном Жеваго журналістам важко поспілкуватись. Адже на роботі у Верховній Раді парламентар буває вкрай рідко. У столиці Жеваго зареєстрований у величезній квартирі поблизу Майдану Незалежності, але за інформацію він там не проживає. Наразі відомо, що депутат-олігарх Жеваго переважно живе у Лондоні. А в Україні, схоже, лише заробляє.

Доволі гарненькі суми заробітку йому «відкатують» з Горішніх Плавнів.

Ніде у відкритому доступі ви не знайдете інформацію про те, які кошти витрачені на той чи інший об’єкт, і хто ці гроші освоював. Ніде ви не знайдете відкритих тендерів на виконання робіт по об’єктах, які фінансуються з коштів фонду. Все робиться через «своїх». «Свої» діляться! Зі «своїми» пиляти простіше!

Так, згадаймо тендер на заміну вуличних світильників, який обійшовся горішньоплавнянам понад 8 мільйонів гривень. Інший тендер «виграла» фірма з заводу Жеваго на чверть мільярда на сміттєзвалище. І таких тендерів доволі багато.

Зауважимо, що вже традиційно протягом останніх років, у Горішніх Плавнях виграє мільйоні тендери на виконання робіт та ескізи (робочі проекти), згідно з даними Вісника державних закупівель та електронної системи «ProZorro», в значній більшості випадків — ТОВ «Технобудсервіс 2006».

  • Благоустрій паркового озера. Укріплення берегів. (Капітальний ремонт водного об’єкта) — 6 млн 883 тис грнВиконання робіт до 01 вересня 2017 р.
  • Відновлення сприятливого санітарного стану та благоустрій берегової ділянки Дніпродзержинського водосховища в районі зони відпочинку вздовж набережної від рятувальної станції до човнового причалу — 7 млн 499 тис 300 грн.
  • Реконструкція проїзду пр. Героїв Дніпра — вул. Добровольського вздовж СШ № 6 — 3 млн 548 тис 400 грн
  • Капітальний ремонт тротуарів в міському ПКіВ — 2 млн 450 тис грн. Виконання робіт до 01 липня 2017 р.
  • Реконструкція вул.Набережної на ділянці від вул.Конституції до території будівлі по вул.Набережна, 1 – 4 млн 750 тис грн
  • Реконструкція площі біля Палацу культури і творчості (робочий проект) — 151 тис 569 грн
  • Благоустрій (капітальний ремонт) території зони масового відпочинку на ділянці берега річки Дніпро м. Горішні Плавні Полтавська обл. (ескізний та робочий проект) — 175 тис 54 грн
  • Реконструкція благоустрою в районі житловий будинків №№ 74, 78 по проспекту Героїв Дніпра (ескізний та робочий проект) — 99 тис 846 грн

І це та невелика кількість тендерів, на якій Жеваго має «відкати», адже роботи проводять власні фірми.

Зазначимо, що проектну документацію по «Реконструкції існуючого звалища твердих побутових відходів з облаштуванням сортувальної лінії» виконало також ТОВ «Технобудсервіс 2006». Причину привілейованості давно з’ясовано. Адже, ТОВ «Технобудсервіс 2006» — це організація, яка пов’язана з народним депутатом Костянтином Жеваго. Нагадаємо, ТОВ «Технобудсервіс 2006» фігурувало у тендері стосовно заміні 840 світлодіодних світильників. ТОВ «Технобудсервіс 2006» знаходиться під керівництвом Сергія Опанасенка. Дане товариство зареєстровано за юридичною адресою на вулиці Пчілки, 2, а ось фактична адреса – вул.Набережно-Лугова, 8. За тією ж адресою знаходиться ДП «Судномех» ПАТ «Київський суднобудівний-судноремонтний завод», яке належить нардепу Костянтину Жеваго. Також за даною адресою знаходиться ТОВ «Модерн Телеком Інжиніринг», яке встановлює LED-світильники у Горішніх Плавнях.

Тепер про «благодійність»…Один з прикладів — у 2015 році Благодійний Фонд «Полтавського гірничо-збагачувального комбінату» (далі БФ ПГЗК) отримав частину з 810 тис. $ на свій рахунок від японського гранту «Кусаноне», який щорічно виділяється благодійним неприбутковим організаціям для задоволення різноманітних потреб країн, що перебувають у стані розвитку. БФ ПГЗК, у свою чергу, пустив кошти на забезпечення найактуальніших проблем Броварківської, Святилівської та Погребівської шкіл Глобинського району.

Чому саме Глобинського? Бо це – виборчий округ полтавського нардепа й мільярдера Костянтина Жеваго.
Зазначимо, народний депутат Костянтин Жеваго – один із найстійкіших довгожителів Верховної Ради – 6 скликань підряд. Останні 5 скликань дуже наполегливо займався питанням міжпарламентських зв’язків саме з Японією, був кілька разів головою та співголовою групи.

Японія була обрана недарма. Це – звичайний контроль за своїм налагодженим приватним бізнесом з продажу залізної руди «власного виробництва» (ПрАТ «Полтавський ГЗК») та перепродаж через свою швейцарсько-англійську фінансову прокладку FerrexpoPLC японському споживачеві. Жеваго зареєстрував в Японії «своє» однойменне представництво – FERREXPO MIDDLE EAST (JAPAN OFFICE) 31-09 Marunochi Building 2-4-1 Marunochi, Chiyoda-ku Tokyo 100-6331, Telephone: +81(3)68605580.

Але не тільки Японія цікавила Жеваго, він встиг ще стати членом міжпарламентських зв’язків з Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії в той час, коли влітку 2007 року власне швейцарсько-англійське підприємство Ferrexpo PLC вийшло зі своїми акціями на англійський торговий біржовий майданчик.

Залишається незрозумілим членство Жеваго в групі міжпарламентських зв’язків з Великою Соціалістичною Народною Лівійською Арабською Джамахірією. З часом з’ясуємо це питання.
Повернімося до Японії. У чому ще можлива зацікавленість Жеваго в Японії, окрім постачання своєї продукції та отримання надприбутків?

Все виявилось надзвичайно просто – Жеваго в 2015 році отримав японський грант «Грантова допомога по проектах людської безпеки програми «Кусаноне».

Він був отриманий та втілений в життя на виборчому окрузі Жеваго через власний БФ ПГЗК, а потім представлений громаді як турбота народного депутата України про власних виборців 150 округу. За даними Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій із громадськістю Полтавській ОДА, Фонд Жеваго отримав 100 000 $ із загальної суми гранту.

Кошти, за інформацією з офіційного сайту Костянтина Жеваго, збиралися пустити на «найактуальніші потреби» шкіл – заміну 250 вікон. За такою логікою, 1 вікно в школу обійшлося Фонду в 10 тис. грн.

Також постає питання, навіщо Жеваго при його надприбутках з видобувної діяльності отримувати дріб’язковий японський грант на БФ ПГЗК. Так, за 2016 рік держава відшкодувала підконтрольним Жеваго підприємствам майже 3 млрд грн ПДВ, їм також залишилися 25% від рентної плати. Окрім цього прибутки від продажу гранітного щебеню та піску.

Байдужі олігархові Костянтину Жеваго й біди жителів села Єристівка, ім’ям якого названий один з його кар’єрів, серйозними і такими, на які йому слід звернути увагу.

Вже протягом довгих років жителі багатостраждального села, розташованого майже на краю Єристівського кар’єра, б’ють в усі дзвони, вимагаючи, щоб їх переселили, проте питання це чомусь до цих пір не вирішене, а ерістовчане страждають від пилу, вібрації, відсутність води і інших «принад» близького перебування кар’єра.

З приводу того, що будинки людей в цьому селищі руйнуються від вібрації, яку створює робота кар’єра, він заявив, що будинки селян мовляв були неякісно побудовані, тому ГЗК не несе відповідальності за ці руйнування. Він також стверджує, що сучасні підривні роботи вже не ті, що були раніше, це високотехнологічний процес, що не створює значної вібрації.

Запам’ятайте одне — без вигоди для себе, Жеваго навряд чи займеться будь-якою діяльністю, а тим більше благодійністю! Таким чином нардеп створив постійно діючий механізм впливу на соціально-культурну атмосферу суспільства і тим самим посилив свій контроль над людьми.

Для Костянтина Жеваго благодійність стала засобом регулярного обрання в Верховну Раду. А депутатство, в свою чергу, — способом захисту його бізнесу.

Благодійний фонд «Полтавського гірничо-збагачувального комбінату», заснований з ініціативи Жеваго, надає всебічну допомогу бюджетній сфері міста Горішні Плавні та сіл Полтавської області. І по цьому виборчому округу він постійно проходить в український парламент. Іншими словами, благодійність Жеваго — ні що інше як системне «підгортання» населення певної території в корисливих цілях.

Прикро, що народний депутат України Костянтин Жеваго дозволяє собі порушувати Конституцію і норми ЗУ. Замість парламентської роботи, займатися піаром, популізмом, бізнесом, лобіюванням власних інтересів та налагодженням світових зв’язків для досягнення власної вигоди.

Наразі, Міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor’s Global Ratings знизило рейтинг Ferrexpo plc. бізнесмена Костянтина Жеваго зі “стабільного” на “негативний” через репутаційних ризиків, пов’язаних з розслідуванням фінансової діяльності компанії. Про це йдеться в прес-релізі агентства.

“Ми розуміємо, що розслідування ради все ще триває. Поки немає достатньої ясності щодо серйозності проблем, якщо такі є, і термінів вирішення”, – пояснили в S & P.

Разом з тим, агентство відзначає сильних баланс компанії в зв’язку з цінами на руду.

“Ціни на залізну руду, що перевищують $ 100 / т, є підтримуючими і повинні пом’якшити деякі потенційні фінансові наслідки”, – сказано в повідомленні.

Британська Ferrexpo plc контролює в Україні Полтавський і Єристівський ГЗК.

У квітні компанія Deloitte відмовилася продовжувати аудит Ferrexpo через конфлікт з приводу зв’язків Костянтина Жеваго з благодійним фондом Blooming Land, діяльність якого розслідується на предмет можливих невідповідностей у використанні коштів. Аудитори виявили розбіжності в банківських виписках про пожертвування Ferrexpo в цей фонд. У зв’язку з рішенням Deloitte акції Ferrexpo впали на Лондонській біржі. За півдня вона втратила у вартості близько $ 500 млн.

Група Ferrexpo є найбільшим виробником і експортером окатишів серед пострадянських країн. Серед споживачів її продукції – сталеливарні підприємства з Австрії, Словаччини, Чехії, Німеччини та інших європейських країн, а також Японії, Тайваню, Південної Кореї і Китаю.

Цього року, Національне антикорупційне бюро (НАБУ) підготувало подання до Верховної Ради України про зняття недоторканності з нардепа від Полтавщини..

Дане подання — про притягнення Костянтина Жеваго до кримінальної відповідальності за підозрою в корупційному правопорушенні. Згідно з матеріалами справи, бізнесмен підозрюється у злочині, який стосується електронного декларування, а саме декларування недостовірної інформації. Костянтину Жеваго інкрімінують, що він не вказав у деклараціях за 2015 і 2016 роки інформацію про те, що є бенефіціарним власником цілого ряду підприємств.

Зазначимо, Нардеп Костянтин Жеваго є її найбільшим акціонером (50,3% акцій).

 

 

Про автора

Коментувати