Що змінив уряд перед опалювальним сезоном та чого чекати після його завершення

0

Кабінет міністрів  змінив правила призначення субсидій. Частина новацій вступила в силу негайно, а міністерка соціальної політики Юлія Соколовська одразу після засідання повідомила про спрощення умов призначення житлових субсидій. От тільки не згадала останній пункт постанови, який набуває чинності 1 травня 2020 року і зменшує розмір субсидій для всіх категорій, а найбільше для тих, в кого вищий рівень доходу.

Служба для народу

Перша частина недільного рішення стосується поточного опалювального сезону. Уряд спростив отримання допомоги на оплату житлово-комунальних послуг для чотирьох категорій субсидіантів.

Дитячі будинки сімейного типу можуть отримувати субсидію на площу, яка на 50% перевищує соціальні норми. Відповідне рішення має ухвалити комісія органів місцевого самоврядування. Також, при розрахунку субсидії для будинків сімейного типу до уваги не братимуться матеріальна допомога та стипендія для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування і придбані ними авто.

Військовослужбовці отримають субсидію, незалежно від того, чи сплачували вони останні три місяці єдиний соціальний внесок.

Сім’я, яка придбала за останні 5 років причеп, теж матиме право на отримання субсидії. Раніше виключенням із транспортних засобів був тільки мопед. Якщо ж родина за останні 5 років купила авто, мотоцикл чи трактор, вона не могла розраховувати на субсидію.

Шпарина для мешканців села

Подружжя, які проживають у сільській місцевості чи селищах міського типу, і обом понад 60 років, можуть декларувати дохід тільки одного з них. Це збільшить розмір субсидії і дозволить залишити більше коштів на власні потреби.

Однак це ще й величезна лазівка для зловживань. До прикладу, таке подружжя живе у селищі міського типу Козин і має будинок площею до 200 квадратних метрів. Обоє пенсійного віку. Чоловік сидить вдома, доглядає за газоном, ловить рибу і щомісяця отримує пенсію, а жінка є, скажімо, практикуючою пластичною хірургинею, яка отримує 5 тисяч доларів на місяць. Вона матиме право не вказувати свій дохід, і її сім’я отримає таку ж субсидію, як і самотня пенсіонерка, що мешкає в сусідній Українці.

Як змусити людей платити більше

Міністерство соціальної політики в середу, 23 жовтня, опублікувало на своїй сторінці пояснення щодо останнього пункту ухваленої урядом постанови. За ним частка обов’язкового платежу за комунальні послуги з 1 травня 2020 року зросте з 15% до 20% від доходу сім’ї.

Це означає, що всі, хто отримує субсидію, платитимуть більше. Для бабусі з невеликою пенсією це може бути плюс 86 гривень до платіжки, для родини вчителів — плюс тисячу гривень.

Зараз обов’язковий платіж вираховується за наступною формулою:

середній дохід на члена родини / прожитковий мінімум / коефіцієнт * 15% = % обов’язкового платежу від загального доходу родини

Наприклад, родина з двома дітьми, дохід якої 14500 гривень, в цьому сезоні обов’язково мала б сплатити 2131 гривню. Решту б компенсувала держава. А при підвищенні частки оплати до 20% в 2020 році обов’язковий платіж при тому ж доході зросте до 2581 гривні.

На розмір субсидії можуть вплинути амбітні плани уряду підвищити прожитковий мінімум до його реальної величини. Зараз він складає 1936 гривень, а з липня 2020 року зросте до 2189 гривень. Проте у проєкті бюджету є доручення уряду привести прожитковий мінімум до його реальної величини, яка може складати «розрахунково близько 4251 гривень». Це потягне за собою підвищення всіх соціальних виплат держави та вплине на індексацію зарплат та пенсій. Відповідно зменшиться розмір субсидій. Бо зробити так, щоб зростали і соціальні стандарти, і розмір допомоги, не вийде.

Все заради адресності?

Заступник міністра соціальної політики Віталій Музиченко 23 жовтня заявив, що зміна відсотка обов’язкової сплати в першу чергу вплине на субсидіантів з найвищими доходами. А тих, хто живе на одну пенсію чи невелику зарплату, такі зміни особливо не зачеплять.

«Вивільнені кошти будуть направлені на розширення програми допомоги малозабезпеченим сім’ям, які мають доходи менше прожиткового мінімуму. А це означає, що в дію вступає ще один принцип — адресність. Переправити підтримку на тих, хто її справді потребує», — заявив заступник міністра соціальної політики.

Як будуть перерозподілені кошти, які заберуть в субсидіантів із найвищими доходами, Віталій Музиченко не повідомив.

за материалами https://hromadske.ua/

Про автора

Коментувати