Міського голову і депутатів Комсомольськ обиратиме 25 жовтня

0

 Вибори мера пройдуть в один тур, а до міської ради мають шанс потрапити лише кандидати дуже відомих партій. Майже третину мандатів віддадуть жінкам. «Відкриті» списки лишилися обіцянками…

 Верховна рада України прийняла новий закон про місцеві вибори, призначивши їх на неділю 25 жовтня. Обіцяних «відкритих» списків так і не буде, кажуть експерти. Натомість матимемо пропорційну систему, в якій кожна політична партія висуватиме на округ лише одного кандидата, а не кілька, як то практикують в європейських країнах. 

 Кому стати депутатом, визначать не виборці, а лідери партій.  «На жаль, в черговий раз депутати вирішили, що українські виборці тупіші за поляків, естонців чи фіннів, і взяли за основу найгіршу практику російського законодавства», – коментує щойно  прийнятий закон політолог Олександр Урін, доцент Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського. 

 «Від «відкритих» списків лишилася тільки назва, – переконаний О.Урін. – Бо партії й надалі визначатимуть, порядку розташування кандидатів у партійному списку. А отже, шанси на отримання мандатів будуть великими у «грошових мішків», які заплатять за перші місця. Також багаті кандидати матимуть змогу обирати більш привабливі округи». На думку О.Уріна, може статися так, що деякі округи міста взагалі опиняться без депутатів. А на інших пройдуть по кілька депутатів від різних партій. 

 Взагалі на цих виборах великі шанси зберігаються у старих партій, добре відомих виборцям. Тому що парламент заклав дуже високий прохідний бар’єр для партій – 5%. Не зможуть висувати кандидатів ті політичні сили, що зареєстровані чи змінювали назву пізніше ніж за 180 днів перед виборами (тобто після 25 травня цього року). Таким чином нардепи фактично позбавилися від своїх конкурентів в особі молодих утворень. 

 Та найбільше політологи критикують право відкликати обраного депутата. «Кумедно вийшло… Депутати коаліції за проєвропейський вибір України тішаться як малі діти, що протягнули у Верховній Раді закон про місцеві вибори, який фактично застосовувався на виборах до … законодавчих зборів Санкт-Петербурга 2011 року, – висловився у «Фейсбуку» Андрій Магера, заступник голови ЦВК.  – Російські експерти уже писали про масовий підкуп виборців на територіальних округах в Пітері. Хоча ні. Навіть той російський закон кращий; там, принаймні, нема імперативного мандату, що є непринятним для сучасного конституціоналізму».

 Фактично  норма, що дозволяє партіям забирати у обраних депутатів мандат, робить обранців кріпаками партійних лідерів. Причому позбавити мандата можна буде не через нові вибори, а просто на партійному з’їзді. Щоправда, партійним босам доведеться зібрати певну кількість підписів виборців (скільки – поки що незрозуміло, бо сам текст закону ще не опублікований, а під час його прийняття було внесено дуже багато поправок). 

 Поки що також незрозуміло, скільки депутатів тепер матиме, скажімо, міська рада Комсомольська. Бо в новому законі є норма, що кількісний склад міських, районних та обласних рад має бути скорочений на 30%. 

 На осінніх виборах будуть заборонені партійні блоки, а самовисуванцями можуть стати лише ті, хто балотуватиметься до сільських чи селищних рад. Також самовисування можливе для кандидатів у мери. 

 До речі, Комсомольськ обиратиме свого міського голову, як і раніше, – в один тур. А такі міста, як Кременчук, Полтава та інші, населення яких перевищує 90 тисяч осіб, найімовірніше ходитимуть на вибори мера двічі. Бо новий закон передбачив норму, коли для перемоги кандидату в мери необхідно набрати 50%+1 голосів виборців або більше. Інакше доведеться проводити другий тур. 

 Ще одне «віяння часу» – задля гендерної рівності в міській, районній чи обласній раді має бути витримано представництво не менше 30% однієї статі, тобто жінок або чоловіків. 

 

Comments are closed.