Пенсійне забезпечення полтавців з особливими потребами

0

 Життя складається так, що сьогодні все більше людей у нашій державі потребують пенсії через настання інвалідності.

 Причому лише віднедавна з’явилася нова категорія інвалідів – ті, хто отримав каліцтво в зоні АТО. Але й без урахування цього факту у нашому регіоні упродовж останніх п’яти років при зменшенні загального контингенту пенсіонерів з 456-ти до 450-ти тисяч, кількість осіб, що одержують пенсії по інвалідності, поступово збільшилася з 72,9 до 78,3 тисяч. Отже, зростання суттєве – понад 5,5 тис. людей, яких необхідно усебічно адаптувати та інтегрувати в суспільство.

  Як свідчить статистика, найбільший приріст показників інвалідності демонструють обласний центр та міста районного значення. Так, в Октябрському, Ленінському та Київському районах м.Полтави у 2014 –му році стало відповідно на 659, 420 і 320 інвалідів більше, ніж у 2010-му, у Лубнах і Лубенському районі – на 815, в Автозаводському районі м. Кременчука – на 617, у Комсомольську – на 402, у Миргороді і Миргородському районі – на 252.

 Серед сільських районів постійне зростання інвалідізації населення спостерігається в Полтавському (на 347 осіб більше), у Карлівському (на 248), у Кобеляцькому (на 217), у Зіньківському (на 182) районах.

 Небагато, але є й такі райони на Полтавщині, де кількість осіб з особливими потребами, навпаки, зменшилася протягом зазначеного періоду. Зокрема, у Лохвицькому районі – на 85, у Великобагачанському – на 35, у Гребінківському – на 21.

 Класифікація за категоріями інвалідів, що перебувають на обліку в органах Фонду, свідчить, що найбільшу групу – понад 68 тис. – складають інваліди від загального захворювання (середній рівень пенсії 1250 грн.), майже 5,3 тис. – інваліди війни (середній рівень пенсії 3170 грн.), близько 3 тис. інвалідів з дитинства (середній рівень пенсії 980 грн.), майже 1,3 тис. осіб, що стали інвалідами внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (середній рівень пенсії 967 грн.).

 На знак поваги до людей з особливими фізичними потребами з нагоди Міжнародного дня інвалідів, який світ щороку відзначає 3 грудня, на державному рівні відбуваються різноманітні тематичні заходи. Компетенцією ж органів Пенсійного фонду є здійснення у встановленому чинним законодавством порядку матеріального забезпечення зазначеної категорії осіб у вигляді пенсій, соціальних допомог, надбавок і підвищень за рахунок коштів Пенсійного фонду України та Державного бюджету України.

 Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон) визначено порядок та умови обчислення пенсій по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідністю з дитинства).

 Залежно від ступеня втрати працездатності є три групи інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством.

 Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність – у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

 Для того, щоб пенсія по інвалідності була призначена з дня встановлення інвалідності, заяву на призначення пенсії слід подати то територіального управління Пенсійного фонду не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.

 Обов’язкова умова призначення таких пенсій за нормами Закону – наявність страхового стажу від одного до п’ятнадцяти років, залежно від віку інваліда та групи інвалідності.

 Згідно з ч.1 ст.33 Закону, пенсія по інвалідності, залежно від групи інвалідності, призначається у таких розмірах:

-інвалідам І групи – 100% пенсії за віком;

-інвалідам ІІ групи – 90% пенсії за віком;

-інвалідам ІІІ групи – 50% пенсії за віком, обчисленої відповідно до ст.ст. 27 і 28 Закону.

 При цьому до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах період з дня встановлення інвалідності до досягнення пенсійного віку.

 У разі, якщо інвалід не має достатньої кількості страхового стажу, він може звернутися до управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання з заявою про призначення допомоги за нормами Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам».

 До пенсії по інвалідності встановлюються надбавки (на догляд, на утриманців), підвищення, додаткові пенсії, пенсія за особливі заслуги перед Україною, якщо інвалід має на них право відповідно до чинного законодавства.

 При цьому, якщо розмір пенсійної виплати інваліда з урахуванням надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії (за винятком пенсії за особливі заслуги перед Україною) не досягає прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, якої не вистачає до 949 грн..

 Додаткову інформацію, яка цікавить людей з особливими потребами, можна одержати за телефоном 0-800-50-25-10 безкоштовної «гарячої» лінії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.

Comments are closed.