“Сказали, ніхто депозит у валюті не поверне”

0

   — Усе, що збирав доньці на квартиру, — коту під хвіст. За день посивів, — каже 47-річний Іван Віталійович із Полтави. Прізвища не називає. Тримав $14 тис. на депозиті в банку “Надра”. 5 лютого Нацбанк визнав фінустанову неплатоспроможною, ввів тимчасову адміністрацію.

   – 6 лютого подзвонив менеджер банку: прийдіть на перевірку документів, бо тимчасова комісія все переглядає, аби не було помилок. Приїхав у банк, на дверях табличка “Зачинено”, штори завішені. Впускали клієнтів по одному. Поставив кілька пропущених підписів у до­кументах. Потім перейшли до головного — що ж буде з моїм депозитом. Сказали, ніхто його у валюті не поверне. Тільки в гривнях. На момент введення комісії долар коштував майже 18 гривень. Якщо перевести мій вклад, то це більше 250 тисяч. А через фонд гарантування вкладів віддати пообіцяли максимум 200. На рівному місці втратив 50 тисяч.

   Навіть ці 200 тисяч отримаю не знаю коли. Бо банк спочатку виплатить зарплати, потім гроші з накопичувальних карток, а в останню чергу — депозити. Це може бути й через рік. За цей час гривня ще більше знеціниться. І 200 тисяч перетворяться практично в ніщо. Два дні ходив сам не свій. Удома нікому не казав, аби не нервувалися. Потім вирішив діяти. Подзвонив знайомому з виконавчої служби. Він сказав: допоможе, але треба буде віддати певну суму. Збирався домовлятися з місцевим керівництвом банку. Трохи заспокоїв мене. Але через кілька годин передзвонив — уже ніякого керівництва немає. Навіть працівники не знають, хто тепер їхній шеф. Через два місяці всіх звільнять.

  — Проблеми банку “Надра” — це наслідок кризи 2008 року. Тоді цій фінустанові та ще кільком Нацбанк дав гроші, аби втрималися на плаву. Виділили десь 10 мільярдів гривень. Це були пусті витрати. Бо зараз бачимо, що той самий банк “Надра” знову прогорів, — каже радник президента Асоціації українських банків 40-річний Олексій Кущ. — Людям можна порадити одне — не надіятися на масштабність банку. Великі установи прогоряють швидше. І вирішити з ними питання повернення заощаджень важче, бо багато клієнтів. На депозит не можна класти більше 200 тисяч гривень, аби потім повернути гроші через Фонд гарантування вкладів. Обирайте малі й середні банки, що мають невеликий депозитний портфель. Тоді в разі банкрутства можна повернути кошти протягом двох місяців, а не років. Щоб забрати понад 200 тисяч гривень через Фонд, треба звертатися до суду.

 

gazeta.ua

Comments are closed.