Головний автодорожник Полтавщини продовжує “освоювати” мільярди гривень

0

Олексій Басан – єдиний ТОП-чиновник із колишньої влади, котрого не було звільнено після приходу до ОДА Олега Синєгубова.

І це попри те, що фахівці Рахункової палати наприкінці березня 2019 року встановили нецільове використання ввіреним Басану підприємством – Агентством місцевих доріг Полтавської області бюджетних коштів на суму понад 30 мільйонів

Ситуація не змінилася навіть після того, як СБУ провели обшуки в Департаменті будівництва Полтавської ОДА та Агентстві місцевих доріг Полтавської області. Бо тепер і СБУ розслідує масштабні привласнення коштів, махінації з “відкатами”, завищенням цін та розтратою бюджетних коштів за участі колишнього очільника Департаменту будівництва Тимофія Голбана та нашого “героя” – директора такого собі Агентства місцевих доріг Олексія Басана. Який раніше сам працював старшим оперуповноваженим обласного главку СБУ.

І спеціально під якого розпорядженням ексголови Полтавської обласної державної адміністрації В. А. Головка в 2018 році створили нове державне підприємство – “Агентство місцевих доріг Полтавської області”. Басан тоді очолив державне підприємство зі статутним капіталом в… 10 грн!

Попри всі порушення і кримінальні справи, про що ми детально розповімо в нашому розслідуванні, ДП “Агентство місцевих доріг Полтавської області” сьогодні безперешкодно проводить багатомільйонні закупівлі одним лотом, самозрозуміло, щоб допустити до них тільки ті підприємства, котрі їм вигідні.

 Мільярдні закупівлі

Так, попри статутні 10 гривень, гроші на підприємстві крутяться величезні!
За період 2018-2020 років підприємством було оголошено державних закупівель на суму 7 мільярдів 851 мільйон гривень.

Наступний характерний для корупційних оборудок факт: за період 2018-2020 років у значній частині закупівель Агентства місцевих доріг Полтавщини перемогу здобували компанії котрі до того займалися невеликими ремонтами доріг місцевого значення на суми, що не перевищували 500 000 грн. Але все це тривало до 2019 року.

Бо з приходом Басана в Агенство місцевих доріг сталося диво: вже у липні 2019 року одна з так званих Басановських компаній – Приватне підприємство “Дорсервіс КПК” зі старту стає переможцем у трьох закупівлях, оголошених “Агентство місцевих доріг Полтавської області” на загальну суму, що перевищувала 71 мільйон гривень.

Далі більше. З липня 2019 року до червня 2020 року підприємство уклало договорів з ДП “Агентство місцевих доріг Полтавської області” на загальну суму вже 752 963 990 грн.

До слова, востаннє в процедурі закупівель, запущеній ДП “Агентство місцевих доріг Полтавської області”, підприємство “Дорсервіс КПК” брало участь в червні 2020 року, 11 червня воно здобуло перемогу в 7 закупівлях на загальну суму 595 555 640 грн.

Тож до сих пір не зрозуміло з точки зору логіки та здорового глузду, яким чином підприємство, котре ремонтувало дороги в межах сіл та районних центрів, так розрослося та зміцніло, що почало отримувати перемоги у закупівлях та здійснювати капітальні ремонти доріг на сотні мільйонів гривень.

 Хто такий Олексій Басан?

Досить цікаві факти можна дізнатися з декларації Олексія Басана за 2017 рік, останній рік перед звільненням із СБУ. Які є характеризуючими.

У декларації зазначено, що Басан О.І. з 01 січня 2017 року безкоштовно орендував у полтавського підприємця Миколи Черткова автомобіль Toyota Prado 2005 року випуску. Досить дивно виглядає даний факт, враховуючи те, що Олексій Басан був на той момент чинним співробітником СБУ.

Також зацікавили інші пункти декларації ще тоді оперативного співробітника СБУ. Олексій Басан має прямо таки непереборний потяг до зберігання коштів у криптовалюті. У 2017 році він задекларував:
– 141 000 грн в криптовалюті Bitcoin
– 55 400 грн в криптовалюті Ethereum
– 45 400 грн в криптовалюті Zcash
– 260 000 грн в криптовалюті NEO

Тобто, в цілому Басан зберігав у криптовалюті понад 500 000 грн. Крім цього Олексій Басан разом з дружиною задекларували 35 500 $ США готівки та дохід від продажу нерухомого майна в розмірі 671 310 грн.

Чималі суми, враховуючи той факт, що, згідно з декларацією, Олексій Басан отримав 135 198 грн заробітної плати за рік.

Також у декларації Олексія Басана бачимо, що у 2017 році він отримав 56 237 грн від Полтавського міського центру зайнятості як соціальну допомогу для відкриття власного бізнесу. І дійсно, 21.12.2017 року Олексій Басан зареєстрував ФОП із основним видом діяльності: “Діяльність у сфері права”. Проіснував ФОП не довго, до 23 лютого 2018 року. Тобто менше трьох місяців, після чого його було закрито.

І десь за тиждень після того, як Басан закрив ФОП, він стає керівником новоствореного державного підприємства зі статутним капіталом в 10 гривень.

 ТОВ “Росдорстрой”

Крім цього, в контексті діяльності Басана нас зацікавило і ТОВ “Росдорстрой”. Ця компанія здобула доволі скандальну репутацію, про що стало відомо навіть Президенту України.

17 липня 2019 року під час візиту Володимира Зеленського до Миколаївської області, він відвідав одну з ділянок траси Н-14 (Олександрівка-Миколаїв) і обговорив із виконуючим обов’язки голови Служби автомобільних доріг Миколаївської області Андрієм Максименко хід ремонтних робіт. У ході розмови чиновник поскаржився президенту на дві компанії, які постійно зривають тендери, а саме “Полтавабудцентр” бізнесмена Араїка Амірханяна і “Ростдорстрой”.

Своєю чергою присутній при розмові представник АМКУ заявив, що на той момент у Миколаївській області на розгляді в АМКУ знаходиться близько 20 справ, у тому числі і по трасі Н-14 (Олександрівка-Миколаїв), де участь в тендері брали фірми: ТОВ “Ростдорстрой” і ТОВ “Дорожнє будівництво “Альтком”. Зокрема було відзначено, що саме ці фірми викрили в використанні фіктивної конкуренції.

Реагуючи на сказане, Володимир Зеленський дав доручення підлеглим зробити все можливе, щоб ці компанії більш не брали участь у тендерах і не допускалися до ремонту доріг.

 “Можете зателефонувати цим двом компаніям і сказати їм, що ми їх більше не бачимо учасниками відкритих і чесних торгів. Ці люди не хочуть працювати за правилами”, – заявив Володимир Зеленський.

Проте вказівку Президента не всі зрозуміли, або її ніхто й не збирався виконувати, і всі ці пафосні заяви були лише розвагою для публіки.

Разом з тим, за період 2018-2020 років підприємство ТОВ “Росдорстрой” (зареєстроване в Одесі) уклало договорів з ДП “Агентство місцевих доріг Полтавської області” на загальну суму 451 441 164 грн.

13 з 14 закупівель ДП “Агентство місцевих доріг Полтавської області”, у яких переможцем було визнано ТОВ “Ростдорстрой” відбулися вже після публічної заяви Володимира Зеленського, в якій він дав доручення своїм підлеглим “Розібратися з компанією ТОВ “Ростдорстрой”.

Слід також згадати, що за період 2014-2020 років ТОВ “Ростдорстрой” стало фігурантом десятків кримінальних справ. Проте й це не заважає підприємству плідно працювати та отримувати перемоги в державних закупівлях.

Також ТОВ “Ростдорстрой” помічено в значній кількості такого собі “Спаму”. Підприємство подавалося на участь у 413 закупівлях, із яких здобули перемогу лише у 102 лотах, проте це не завадило підприємству підписати 87 договорів на загальну суму, що перевищує 7 мільярдів 108 мільйонів гривень. І це тільки за період 2019-2020 років.

Загалом, за період 2016-2020 років, ТОВ “Ростдорстрой” подавалося на участь в 787 закупівлях, із яких здобули перемогу лише у 228 лотах та підписали 146 договорів на загальну суму, що перевищує 14 мільярдів 100 мільйонів гривень.

З великою мірою точності можна припустити, що таку прихильність та недоторканість ТОВ “Ростдорстрой” здобуло не просто так. Серед засновників товариства є одіозний депутат Одеської міської ради Шумахер Юрій Борисович. Він неодноразово фігурував у корупційних скандалах, в основному як раз пов’язаних з ТОВ “Ростдорстрой” і багато років кришує ось такі схеми.

Сам Юрій Шумахер вже 18 років безперервно являється депутатом Одеської міської ради. Спочатку він обирався за “мажоритаркою” (2002 рік), далі був обраний за списком Блоку Едуарда Гуровіца “Наша Одеса” (2006 рік), потім було обрання за списком Партії Регіонів (2010 рік), востаннє Шумахер обрався депутатом за списком партії “Довіряй ділам” (2015 рік).

Крім того, нам вдалося знайти інформацію про те, що ТОВ “Ростдорстрой” є фігурантом досить цікавого кримінального провадження, відкриті дані про яке можуть багато прояснити не тільки в історії з одеськими будівельниками, а і взагалі з розподілом серед підрядних організацій будівництва доріг в Україні.

Дана історія стала відомою в грудні 2018 року, тоді слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Київській області було розпочато досудове розслідування за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України (Зловживання владою або службовим становищем, яке спричинило тяжкі наслідки).

З реєстру судових рішень ми дізнаємося, що протягом 2017-2018 років службовими особами Служби автомобільних доріг у Київській області, відхилялися більш економічно вигідні пропозиції та укладалися договори з підконтрольними суб’єктами господарювання. Однією з обов’язкових умов укладання договорів був “відкат” в еквіваленті 10-15 % від ціни договору.

 ТОВ “Онур Конструкціон Інтернешнл”

Службові особи Служби автомобільних доріг у Київській області, свідомо лобіювали інтереси підконтрольних суб’єктів господарювання, з метою отримання від представників останніх неправомірної вигоди, і протягом 2017-2018 років уклали за бюджетні кошти договори із більш ніж двома десятками підконтрольних фірм, серед яких помічені ТОВ “Ростдорстрой”, ТОВ “ОНУР Конструкцiон Iнтернешнл” (герої розслідувань Останнього Бастіону), ВАТ “Дорожньо-будiвельний трест №4 м. Брест”.

 Цікавість до даних контрагентів викликана передусім тим, що вони, як і попередні фігуранти даної статті, брали участь в останніх закупівлях ДП “Агентство місцевих доріг Полтавської області”.

Окрім цього, у ході даного досудового розслідування встановлено, що посадові особи Служби автомобільних доріг у Київській області з метою освоєння коштів, виділених з державного та місцевого бюджетів, в грудні 2018 року проводили оплату за роботи фактично не проведені або проведені не в повному обсязі ТОВ “Онур Конструкціон Інтернешнл”.

На підставі викладених фактів, у кримінальному провадженні було призначено комплексну судову будівельно-технічну та економічну експертизу, щоб встановити суму збитків, завданих державі.

ТОВ “Онур Конструкціон Інтернешнл”, котре свого часу було неформально “підтримано” Володимиром Зеленським (він фактично вимагав, щоб договори укладали з “Онур Конструкціон Інтернешнл”), почало ремонтувати дороги державного значення на території Полтавської області в 2019 році, укладаючи договори зі Службою автомобільних доріг Полтавської області. І напевно, “прохання” Президента було почуто керівництвом державного підприємства.

І це в цілому не дивно, адже згідно з даними розслідування BIHUS info, перемогу в закупівлях на ремонт та будівництво доріг, оголошені Державним агентством автомобільних доріг України, можуть отримувати лише кілька “обраних” компаній.

Закупівельні вимоги розробляються таким чином, що інші компанії просто не можуть брати участь в тендерах.

Починаючи з червня 2019 року ТОВ “Онур Конструкціон Інтернешнл”. було підписано 3 договори зі Службою автомобільних доріг Полтавської області на загальну суму 1 мільярд 145 мільйонів 724 тисячі гривень!

І це сталося попри те, що ТОВ “Онур Конструкціон Інтернешнл” є фігурантом кількох десятків кримінальних справ.

Маємо такий собі клуб кримінальників підрядників – будівничих українських доріг.

Крім вищезгаданого кримінального провадження, ТОВ “Онур Конструкціон Інтернешнл” в 2019-2020 роках стало фігурантом ще мінімум чотирьох кримінальних проваджень. Зокрема це зловживання владою привласнення й розтрата майна, підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів тощо.

І попри це все, ТОВ “Онур Конструкціон Інтернешнл” взяло участь в чотирьох останніх закупівлях, котрі було оголошено ДП “Агентство місцевих доріг Полтавської області”.

 ВАТ “Дорожньо-будiвельний трест №4 м. Брест”

Проте щось не склалося і перемогу в чотирьох закупівлях на загальну суму 345 500 000 здобуває Білоруське підприємство ВАТ “Дорожньо-будiвельний трест №4 м. Брест”.

До відома: ВАТ “Дорожньо-будiвельний трест №4 м. Брест” є одним із засновників Товариства з обмеженою відповідальністю “Спільне Українсько-Білоруське підприємство “Белавтодор-Україна”.

І Окрім вже згаданого кримінального провадження, білоруси (прямо чи опосередковано) є фігурантами ще кількох подібних справ.

Прокуратурою Київської області встановлено, що 11.10.2018 службові особи Служби автомобільних доріг у Київській області уклали Договір на послуги з поточного середнього ремонту автомобільної дороги Т-10-01 Ворзель-Забуччя-/Київ-Чоп/ км 0+000 – км 12+400 (окремими ділянками) з ВАТ “Дорожньо-будівельний трест №4 м. Брест” на суму 86 999 999 грн.

І тепер слідство доводить, щодо відповідності фактично виконаних обсягів будівельних робіт складеним документам та сумам витрачених коштів.

У провадженні СУ ГУНП в Житомирській області перебувають матеріали досудового розслідування щодо дій службових осіб Служби автомобільних доріг у Житомирській області, які за попередньою змовою зі службовими особами ВАТ “Дорожньо-будівельний трест №4 м. Брест”, ТзОВ “СУБП “Белавтодор-Україна”, завищили вартості товарів, робіт та послуг на ПДВ та заволоділи бюджетними коштами в розмірі 18, 898 млн. грн.

Отже, ми з вами можемо спостерігати те, як державні підприємства продовжують віддавати мільярдні підряди на будівництво та обслуговування доріг Полтавської області місцевого та загальнодержавного значення підрядникам, котрі є фігурантами кримінальних проваджень та мають доволі неоднозначну репутацію.

Завдяки чому це стало можливим? А можливим це стало саме завдяки тотальній безкарності та корупції серед чиновників. Ми ще ж не встигли забути корупційний скандал із колишнім очільником Полтавської ОДА Валерієм Головком, над яким сміялася вся країна (хоча смішного там мало)?

І от новообраний Президент України призначає нового очільника ОДА Олега Синєгубова, котрий нещодавно розповідав про те, що його команда знищила корупцію в ОДА.

Не знаємо, яку корупцію знищив Олег Васильович (і чи знищив він її взагалі?), але повторимось, незмінним залишається той факт, що старі корупціонери залишилися сидіти на своїх темах та схемах.

Джерело: bastion.tv

 

Коментувати