Непрозорі держзакупівлі через систему ProZorro. Як влада розкрадає бюджет

0

 Чим більше прозорості, тим більше корупційного креативу! Система публічних закупівель ProZorro показала масштаб національного розкрадання під назвою «державні закупівлі». Тендерна мафія  будь-що намагається пристосуватися до публічної реальності і обійти її, вигадуючи все нові схеми наживи на бюджетній «годівниці». Корупціонери не страждають відсутністю винахідливості і, на жаль, тішаться  безкарністю.

Згідно Закону «Про публічні закупівлі», система ProZorro з 2016 року стала обов’язковою для здійснення закупівель державними замовниками. Спочатку для центральних органів виконавчої влади і великих держпідприємств, а потім для всіх державних замовників.

Однією з фундаментальних основ ProZorro – це її публічність, яку спритні комбінатори навчилися обходити. Найпоширеніший виверт держзамовника: спробувати «заховати» в електронній системі тендер, щоб потенційні учасники не змогли його знайти і подати свої пропозиції. А «довірені» постачальники, звичайно ж, про все дізнаються вчасно. Для цього зазвичай пишуть назву тендера з граматичними помилками, наприклад “Закупівля машін”, кваліфікують це не як автомобільний транспорт, а як “Електроустаткування, інше”, підгружають нечитабельну тендерну документацію і оголошують тендер, в надії, що його не помітять інші учасники, а знайдуть тільки “свої люди”.

Ще один спосіб привести в тендер лише “потрібних” підрядників: виділити для подання пропозицій дуже короткий період часу, всього кілька годин. Наприклад, оголосити тендер пізно ввечері, а на ранок вже провести торги та оголосити переможця. Звичайно ж, “свої” компанії вчасно дізнаються про тендер і подадуть заявки на торги. А ось чужі можуть і не встигнути.

Більш «традиційний» прийом — це прописати у вимогах до учасників настільки дискримінаційні умови, що їм будуть відповідати всього 1-2 потенційних підрядники на ринку. І, звичайно ж, це будуть виключно “свої” компанії.

Інша цікава схема, будівництво доріг. Державні будівельні норми (ДБН) дозволяють варіювати параметрами будування автодороги. Скажімо, може бути різна товщина покриття, ширина колії та ін. Багато застосовується прихованих робіт, тобто після закінчення їх не видно, що і як зроблено, скільки пішло матеріалів. Закатали наприклад дорогу, і вже неможливо з’ясувати, що саме туди закатали, яка товщина, які шари, з чого складаються, яка якість матеріалів… Хоча контрольні свердління часом і роблять, але навіть якщо визначать, що матеріалів недоклали, довести умисел неможливо. Спишуть на похибку, неуважність, випадковість, на що завгодно, тільки не на корупцію, яка полягає в змові підрядника з держчиновником, що надає бюджетні гроші і приймає роботу (або з різними чиновниками). Найчастіше доводиться умисел корупції на тих роботах, які взагалі не були виконані або їх зробили частково. В нашому місті можна наглядно оцінити такі роботи на вулиці Будівельників. Все-таки, якщо об’єкт зовсім не побудований, а за паперами зданий в експлуатацію, це видно. І чиновнику, який отримав відкат і підписав нібито прийняття об’єкта, пояснити це важко.

Найбільші відкати спостерігаються при використанні держкоштів у сфері будівництва, реконструкції, закупівлі медичного обладнання, об’єктів нерухомості, надання поліграфічних послуг (до 40-50%), розробці програмного забезпечення (до 70%). Бувають випадки, коли товари, роботи і послуги зовсім не поставляються або поставляються в невеликих обсягах, і тоді сума відкату впритул наближається до стовідсоткової позначки. Основними ознаками наявності відкату при проведенні процедур держзакупівель є значне (5-10%) завищення ціни закупівлі в порівнянні з середньоринковою, участь в торгах пов’язаних між собою осіб (2-3 фірми – 1 власник), лобіювання чиновниками “своїх фірм”, приховування інформації про проходження торгів.

Проблема в тому, що бюджетні гроші які витрачаються без тендерів, через схеми фіктивних робіт та фіктивних підрядників, частково розподіляються між політичними командами, які утримують владу на місцях. «Наприклад, у місті “N” управління “Z” без тендеру заключило контракт з ФОП на ремонт дороги на 1,4 млн грн. Фактично ремонт не відбувся. Гроші через систему інших ФОПів виводяться в готівку, яка повертається “відкатами” за мовчазну згоду у порядку спадання: оточенню мера, начальнику управління “Z”, і дрібним виконавцям. Відповідно ці гроші частково витрачаються на правоохоронні органи чи суди. А також на підкуп виборців на наступних виборах. Через що оточення мера знову приходить до влади, щоб продовжити “освоювати” бюджет міста».

Коментувати