Покупка доларів за новими правилами. Що вирішив Нацбанк

0

В Україні в 2021 році змінять правила покупки доларів, ліміти на операції з валютою можуть прибрати . За словами експертів, це один з фінальних етапів лібералізації валютного ринку, який, як здається на перший погляд, потрібен тільки бізнесу для роботи з іншими країнами. Але насправді це торкнеться кожного українця.

Навіщо міняти правила?

Багато років на українському валютному ринку діяв принцип: все, що не передбачено законом – заборонено. Вирішальним документом в цьому випадку служив Декрет про валютне регулювання від 1993 го. Він повинен був запобігти відтоку валюти з країни, але в той же час зупиняв і приплив. Це негативно впливало на інвестиційний клімат в Україні. Тому в НБУ почали поступово переходити до нового принципу валютної політики і знімати обмеження.

Перш за все, зміни торкнулися підприємців, які працюють з іноземними ринками. Наприклад, раніше вони повинні були в обов’язковому порядку продавати частину валютної виручки всередині країни. Якщо ж потім на виручені гроші потрібно було купувати, наприклад, обладнання за кордоном – гривні знову доводилося міняти на долари. Тому частина прибутку просто губилася на курсі. У 2014-му щоб, зупинити девальвацію гривні, підприємців зобов’язали продавати все 100% валютної виручки. До 2019-го норму зменшили до 30%, а потім взагалі скасували.

Для пересічного українця користь від повноцінної валютної лібералізації не очевидна. Чи не багато громадян інвестують в акції іноземних компаній або оплачують навчання дітей за кордоном. Але насправді, лібералізація несе користь всім українцям, тому що вона відкриває умови для припливу іноземних інвестицій і стабілізує курс долара.

“Лібералізація збільшує ліквідність валютного ринку. – пояснює радник голови правління” Кредитвест банку ” Василь Невмержицький . – Говорячи простою мовою – збільшує обсяг валютообмінних операцій і оборотність валюти. На практиці це призводить до більш стабільного курсу долара, який, до того ж, всі точніше відображає реальну вартість гривні. Це не порожні слова. Середній денний обсяг торгів на міжбанку за останні три роки зріс у півтора рази. і продовжує зростати. Це досягається не тільки за рахунок збільшення експортної виручки, а й за рахунок розширення учасників торгів. Чим більше їх стає, тим рівніше ринок “.

Які нововведення на ринку вже працюють?

Курс на лібералізацію валютного ринку активно стартував ще в 2019-му, з прийняттям закону “Про валюті і валютні операції”. Пізніше його підкріпили низкою постанов НБУ. Внаслідок, послаблення в роботі з валютою торкнулися як бізнесу, так і фізичних осіб. Наприклад, тепер валютою можна розплачуватися за великі покупки за кордоном (до 150 тис. Грн); виплачувати заробітні плати іноземцям в офіційних представництвах іноземних держав; нараховувати відрядження для закордонних відряджень. Крім того, торгувати валютою дозволили поштовим відділенням, кредитним спілкам і ломбардам.

З 17 січня 2021-го НБУ скасував ще ряд обмежень:

  • Банкам і фінансовим організаціям дозволили купувати валюту у населення в терміналах самообслуговування.
  • Переводити валюту за кордон і отримувати її можна за допомогою цифрових паспорта в мобільному додатку “Дія”.
  • Клієнтам юридичним і фізичним особам дозволили проводити операції з продажу іноземної валюти на умовах “форвард” (контракт на продаж в майбутньому).

“Форвард – це класичний інструмент для хеджування валютного ризику або для заробітку на коливаннях курсів валют. – розповідає виконавчий директор Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова . – Наприклад, для компанії, яка закуповує сировину за кордоном, валютний форвард дозволяє заздалегідь визначити обмінний курс і виключити ризик несподіваних втрат через коливання ринкового курсу в день майбутньої покупки. Фізичні особи рідко потребують подібному хеджуванні (наприклад, для оплати навчання або лікування за кордоном), але можуть використовувати форварди для заробітку. Однак, коливання курсу можуть приводити і до збитків “.

Яких послаблень чекати від НБУ надалі?

Наступний етап лібералізації – дозвіл купувати валюту всім юридичним особам без зобов’язань у вигляді зовнішньоекономічних контрактів . В кінці минулого року Нацбанк анонсував це пом’якшення на 2021-й. По суті, це означає, що будь-яка компанія зможе купити на міжбанку валюту, як це робить людина в обмінному пункті, пояснює Невмержицький:

“Це дозволить збільшити ліквідність валютного ринку в середньостроковій перспективі. Але на першому етапі не виключене зростання попиту на валюту, який спровокує подорожчання долара. НБУ добре це розуміє, тому не поспішає з впровадженням цього послаблення і розраховує оптимальний момент. Для мінімізації впливу на ринок, робити це краще на стійкому тренді до зміцнення гривні “.

Що буде з лімітами на валютні операції?

За діючими правилами українці можуть робити переклади і купувати валюту на суму до 400 тис. Грн в день. За кордон можна вивозити до 10 тис. Євро. Якщо потрібно більше – необхідно надати документи про походження коштів. Глобальна стратегія НБУ має на увазі перехід до концепції вільного руху капіталу. Це означає відсутність обмежень при купівлі та продажу валюти, перекладах, а також інвестуванні за кордон.

“Тут працює дуже простий принцип: якщо ти дозволяєш вільно виводити валюту з країни, зростає і потік валюти всередину. – каже Василь Невмержицький. – Адже в такому випадку інвестор розуміє, що може вільно і в будь-який момент перерахувати кошти в іншу країну, інвестувати в інший актив “.

Останнє розширення лімітів для населення відбулося лише місяць тому. Для операцій з інвестування за кордон, розміщення коштів на власних закордонних рахунках, переказу грошей за договором страхування життя, надання позик нерезидентам ліміт підняли з 100 000 євро до 200 000 євро в рік.

“Сьогодні НБУ робить невеликі кроки, які не мають істотного впливу на загальний баланс попиту і пропозиції на валютному ринку. – каже Олена Коробкова. – Більш радикальні зміни, в тому числі повне скасування обмежень з інвестицій юридичних та фізичних осіб за кордон, можливі тільки після імплементації в Україні BEPS, тобто Плану протидії розмивання бази оподаткування та виведення прибутку з-під оподаткування “.

Цей план при максимально вільному русі капіталу зобов’яже бізнес платити податки там, де був створений дохід. Завдяки цьому Україна не обмежуватиме своїх громадян, але і не буде зазнавати збитків.

Лібералізація валютного ринку – важлива для подальшого розвитку фінансової системи держави . Це дозволить нам тісніше інтегруватися в світові економічні процеси і залучати інвестиції з-за кордону. А це в свою чергу може стати двигуном для розвитку промисловості, створення нових робочих місць і в цілому успішного зростання економіки всієї країни.

 

Коментувати