Міський голова Дмитро Биков агітує жителів Комсомольська створювати ОСББ

0

Чергова афера, на якій місцева влада може дуже добре заробити. Якщо ви думаєте, що після створення ОСББ все буде гарно, то помиляєтеся!

Фірми з надання послуг для ОСББ виявляться “випадково” очолювані тими самими керівниками ЖЕКів або ж прихвоснями нинішніх кабінетних керівників.

Останнім часом ми дуже часто чуємо цю абревіатуру. ЗМІ Комсомольська, які підпорядковуються міському голові пану Бикову, виблискують заголовками про те, що створення ОСББ йде на користь мешканцям будинків, але насправді ніхто не планує піклуватися про власні кошти самих мешканців.

У комсомольчан думки з цього приводу різняться, бо кому міська влада «промила» мізки , кажуть, що потрібно терміново створювати ОСББ, але є й ті, хто мислять тверезо й  запевняють в тому, що це чергова пастка.

ОСББ, що це? ОСББ –  неприбуткові організації, що створюються власниками житлової нерухомості для її ж експлуатації. Як не дивно, зацікавлена ​​в їх створенні й влада, переслідуючи, однак, зовсім інші цілі.

По-перше, гнітючий стан більшості житлових будинків, можновладці намагаються таким чином захистити себе від народного гніву: «У вас проблеми в будинку? Так це не ми винні, а ви, у вас ОСББ створено, вирішуйте свої проблеми самі».

По-друге, чергове неминуче підвищення тарифів також легше розділити з ОСББ, адже тарифи тепер будуть асоціюватися не тільки з чинною владою, а й з обслуговуючою організацією.

По-третє, таким чином можна зменшити витрати на обслуговування й ремонт будівель із боку місцевих бюджетів, запропонувавши мешканцям самим скидатися на їх поточний (капітальний) ремонт.

Так чи варто на цьому тлі жителям багатоквартирних будинків створювати об’єднання для їх експлуатації? Для цього давайте спробуємо розібратися, які плюси й мінуси для мешканців може принести створення ОСББ.

Спочатку про позитивне. Найголовніше: з моменту створення ОСББ на загальних зборах власників квартир гаряче обговорюється й затверджується розмір квартирної плати (плати за обслуговування будинку та прибудинкової території). Як правило, при цьому мешканці поділяються на два табори: на тих, хто готовий до підвищення квартплати в обмін на поліпшення якості цього обслуговування, і на тих, для кого кращою є низька квартплата при посередній якості послуг. Перемагає в цій суперечці більшість. І якщо перемагають прихильники високої якості послуг, то їх вартість, швидше за все, буде вище, ніж в будинках, які залишаються на обслуговуванні у комунальних ЖЕКів. Важливо розуміти, що більше ні на які тарифи (вартість води, її підігріву, опалення тощо) ОСББ вплинути не може.

А тепер про можливі мінуси створення ОСББ. На жаль, їх досить багато, і в певних випадках вони можуть значно перевищувати позитивні сторони організації самоврядування у вашому будинку.

Найнеприємніше полягає в тому, що будинок, його інфраструктура, прибудинкова територія перестають бути об’єктом інтересів і капіталовкладень із боку місцевої влади. Тече у вас дах, прийшли в непридатність дитячий майданчик або внутрішньобудинкові труби – грошей на їх ремонт із міського бюджету ви не дочекаєтесь. Доведеться підвищувати квартирну плату або збирати з мешканців цільові внески.

При створенні ОСББ потрібно брати до уваги й той факт, що в будь-якому будинку від 10 до 20% мешканців не є, скажімо так, «сумлінними платниками» навіть квартирної плати, і робота з ними буде постійним головним болем правління, а для інших мешканців це виллється в погіршення якості житлово-комунальних послуг. І для боротьби з неплатниками вже в статуті можна й потрібно закладати норму про те, що, наприклад, при несплаті отриманих послуг протягом місяця, неплатник без суду, попереджень та іншої тяганини повинен бути відключений від води, світла та інших благ цивілізації.

На жаль, жодним чином не вплине створення ОСББ на якість і вартість послуг, що надаються місцевими монополістами: газо- і енергопостачальниками, водоканалами, службами експлуатації ліфтів тощо. У деяких випадках їх якість може погіршитися, а вартість зрости. Адже комунальному ЖЕКу, породження порочної совково-капіталістичної системи житлового господарства, завжди легше домовитися з таким ж «полукомунальними», наприклад, водоканалом, ніж окремому ОСББ. Відомі випадки, коли до керівників новостворених ОСББ навідувалися представники постачальників електрики, води й тепла з вимогою терміново замінити вимірювальне обладнання, переоснастити електрощитову тощо. В іншому випадку погрожуючи припинити надання відповідних послуг. Домовлятися можна по-різному, офіційно й не дуже, проте все це веде до подорожчання обслуговування будинку. А місцева влада рідко в таких випадках «заступається» за ОСББ, на відміну від комунальних будинків.

Також відомі випадки нечистих на руку голів ОСББ, які поповнюють за рахунок мешканців свій особистий бюджет. У підсумку, іноді справа може дійти і до відключення всього будинку від води чи електрики. І це, знову ж таки, за мовчазної неучасті місцевої влади. Звичайно, у випадках такого злодійства можна й потрібно подавати заяви в міліцію, прокуратуру, але до стягнення коштів з горе-голови будинок може бути відключеним від подачі житлово-комунальних послуг. Або ж мешканцям доведеться проводити додатковий збір грошей для погашення створеної заборгованості.

Цілком зрозуміло, що створенням ОСББ у Комсомольську міський голова Дмитро Биков разом із директором Департаменту житлово-комунального господарства Петром Василюком хочуть перекласти відповідальність за стан будинків на самих мешканців (тим більше, що 70% житлового фонду вимагає термінового капітального ремонту) і поліпшити “активи свого владного портфеля”. Тоді простіше буде займатися тільки “корисною” справою: відчужувати комунальну власність та роздавати міську землю «своїм» – робити все те, заради чого вони так рвалися до влади.

Відзначимо, що 22 березня 2016 р. у міськвиконкомі планують затвердити Програму стимулювання впровадження енергозберігаючих заходів у будинках об’єднань співвласників багатоквартирних будинків міста Комсомольська на 2016-2020 роки. Основною метою Програми  є :

 1. Підвищення комфорту в багатоквартирних будинках.
 2. Зменшення споживання паливно-енергетичних ресурсів населенням через стимулювання ОСББ на впровадження енергозберігаючих заходів:
 • утеплення огороджувальних конструкцій багатоквартирних будинків;
 • теплова ізоляція покрівель та підвалів будинків;
 • заміна трубопроводів та їх теплоізоляція;
 • встановлення лічильників теплової енергії та води;
 • встановлення балансувальних клапанів;
 • облаштування індивідуальних теплових пунктів з системою автоматизації;
 • заміна вхідних дверей та віконних блоків на сходових клітках та місцях загального користування на енергозберігаючі;
 •  впровадження систем енергозбереження на сходових клітках та місцях    загального користування.
 1. Зменшення оплати за енергоносії мешканцями ОСББ.

У свою чергу, у пункті фінансового забезпечення Програми  виступають кошти мешканців ОСББ! Очікуваними результатами Програми є покращення технічного стану будинків та підвищення комфортності проживання у них за рахунок мешканців будинків! Тобто, за усі вище перелічені роботи будуть платити мешканці будинків із власної кишені.

Як бачимо, у комсомольських чиновників своя вигода, адже ризиків для мешканців будинків при створенні ОСББ досить багато, більше того, як у кожній шафі може бути свій скелет, так у кожному будинку можуть бути свої технічні чи інші особливості.

Отже, нагадаємо мінуси:

– Монополізм у сфері ЖКГ. Воду, газ і електрику городянам продають тільки компанії-монополісти, що зводить нанівець можливість самостійного вибору постачальника.

– Загальна оплата комуналки. Тепер немає поняття особистого боргу – ОСББ розраховується з комунальниками за всі спожиті ресурси, такі як газ, вода і електрика спільно. Тому, щоб не допустити заборгованості, мешканцям доведеться платити за тих, хто цього не може або не хоче робити. Або змушувати сусідів платити.

– Екстрений ремонт за свій рахунок (особливо актуально для старих будинків). Після того, як будинок увійшов в ОСББ, чиновники перестають відповідати за його стан.

– Квартири обов’язково повинні бути приватизовані. Це тягне за собою чергові витрати часу й грошей;

– Відповідальність не тільки за свою квартиру, але й за всю територію будинку. Тепер доведеться доглядати за всієї прибудинковою територією, навіть якщо раніше цим ніхто не займався.

– Ринкові ціни. Розраховуватися з підрядниками доведеться за ринковою ціною, яка, як правило, значно вище.

Так що ж для них краще: стабільні грошові потоки, “зароблені” на бездіяльності комунальних підприємств чи безтурботне систематичне й цілеспрямоване пограбування в майбутньому?

Думаємо, ми дохідливо пояснили комсомольчанам доцільність створення ОСББ у всіх будинках міста, як цього хочуть в мерії.

Коментувати