Слизькі Горішні Плавні: городяни падають на зледенілих вулицях

0
Хоч і теперішні снігопади, похолодання чи навпаки потепління вже не є для комунальних служб такою несподіванкою, та все ж стан горішньоплавнівських вулиць досі бажає кращого.
Містяни, до слова, не перестають скаржитися на ожеледицю і кучугури снігу – як на проїзній частині невеличких вулиць, так і на хідниках та тротуарах.

“Зараз немає ані снігопадів, ані тріскучих морозів, утім вулиці досі нерозчищені і дуже слизькі, – скаржиться горішньоплавнянка Марина. – Страшно ходити по таких тротуарах, де снігом прикритий непосипаний лід. Раніше мені вже “пощастило” стати жертвою неприбраних вулиць у центрі міста, тож зараз про якусь необачність і мова не йде. Але досі доводиться щодня кидати собі виклик – не впасти на цих горе-ковзанках замість тротуарів”, – розповідає містянка. 

Зазначимо, лише за ці вихідні в приймальне відділення міської лікарні міста Горішні Плавні звернулося понад десяти постраждалих після падінь на вулицях міста. За даними медиків, більшість постраждалих городян впали на вуличних тротуарах і у внутрішньо квартальних дворах. Зокрема, з переломом шийки стегна госпіталізували 82-річну городянку, доставлену бригадою екстреної медичної допомоги з вулиці Миру. А з забоями таза госпіталізували 60-річного чоловіка, який упав на проспекті Героїв Дніпра.

До слова, найчастіше від погано розчищених тротуарів і хідників страждає старше покоління. Літні люди не можуть почувати себе впевнено у ходьбі на нерівних слизьких поверхнях.

Як не травмуватися на слизькій дорозі

Зазвичай люди падають на хідниках, де лід непомітний і припорошений снігом. Часом падають через свою ж неуважність – говорять по мобільному, розглядають вітрини магазинів. Тому слизькою дорогою треба йти не поспішаючи, трохи розслабивши ноги в колінах. Ставати на підошви, а не п’яти чи пальці.
Не варто піднімати ноги надто високо. Під час руху краще обходити металеві кришки люків, бо вони найчастіше вкриваються льодом. Особливо обережними під час ожеледиці повинні бути люди похилого віку, їм варто брати зі собою паличку з гумовим наконечником, на яку можна спиратися. Йдучи слизькою дорогою, ніколи не тримайте руки в кишенях – тоді не втратите рівноваги, а при падінні сила удару суттєво зменшиться.
Якщо несете сумку і торбину з продуктами, краще взяти їх в обидві руки – для рівноваги. Під час танення льоду і снігу з дахів можуть падати бурульки, тому, за можливості, варто триматися подалі від будинків – ближче до середини хідника.
Травматологи застерігають: падати на руки в жодному випадку не можна –намагаючись полегшити удар рукою, ви ризикуєте зламати зап’ясток або передпліччя!  При падінні необхідно прийняти позу “нападаючої рисі”: щоби не травмувати шию, швидко зігнути ноги в колінах, втягнути голову в плечі і постаратися впасти набік. Якщо ж відчуваєте, що падаєте назад, спробуйте спочатку сісти, а потім лягти на спину. Притисніть голову до грудей, а руки розкиньте в обидва боки.
У момент падіння потрібно напружити м’язи – під час удару вони захистять суглоби від травмування. Якщо падіння неминуче, спробуйте перекотитися – так можна “розтягнути” удар, він буде не таким болісним. Якщо падаєте на спину, необхідно притиснути підборіддя до грудей, а руки розвести щонайширше. Якщо ж летите з висоти, наприклад зі сходів, насамперед захистіть голову і шию, прикривши їх руками. Упавши, обов’язково перекотіться – це, знову ж таки, полегшить удар.

Перша допомога при падінні

Варто ходити дуже обережно, аби не втратити рівновагу і не впасти, зламавши чи пошкодивши кінцівки. Якщо уникнути падіння не вдалося, ви сильно вдарилися, але вивиху чи перелому нема, травматологи радять притиснути забите місце рукою і потримати дві-три хвилини. Доступ крові до ушкоджених тканин припиниться, і гематома не пошириться далі, ушкоджене місце не загноїться, не набрякне і менше болітиме. Навіть якщо й виникне синець, наслідки удару минуть швидше.
Якщо ви травмували під час падіння руку, передовсім зафіксуйте її у так званому фізіологічному положенні на хустині або ж закладіть руку за пазуху (в цьому положенні м’язи руки перебуватимуть у спокої, тому навіть якщо ви її зламали чи вивихнули, завдяки такому простому способу уникнете ускладнень).
У жодному випадку не вправляйте самі зламану кінцівку! Єдине, що можна зробити, коли немає рани, це прикласти холод до забитого місця (в перші півгодини після падіння). А далі – до травматолога.
Якщо травмували під час падіння ногу, її треба також зафіксувати, бажано еластичним бинтом або шарфом, і за можливості не ставати на неї. Так само варто перетиснути забите місце, щоб не було гематоми. Зігрівальні компреси в першу добу після падіння прикладати не варто, бо площа гематоми може розширитися і виникне набряк.
Про перелом або вивих зазвичай свідчать різкий біль у місці удару, наростаючий набряк, вкорочення ушкодженої кінцівки, неможливість нею повноцінно рухати. В такому випадку варто знерухомити ногу (чи руку), наклавши пов’язку або шину так, аби зафіксувати суглоби вище і нижче місця ймовірного перелому (вивиху) і прикласти щось холодне, наприклад, мішечок із льодом або снігом, на 10-15 хвилин. Це зменшить біль і набряк.
Якщо ви травмували під час падіння шию, зафіксуйте голову шарфом і відразу ж до невролога! Перші ознаки струсу мозку такі: нудота, блювання, запаморочення, тимчасова втрата пам’яті, холодний піт, млявість, гарячка. Якщо у вас спостерігаються ці симптоми, варто щонайменше рухатися і обов’язково викликати лікаря.
Будь-яке ушкодження кісток і суглобів може спричинити травматичний шок, який виникає внаслідок нестерпного болю. В такому випадку треба прийняти протибольовий препарат.
Категорично заборонено в холодну погоду грітися спиртним – воно погіршує координацію рухів і пригальмовує реакцію. До того ж, можна важко травмуватися, не відчути болю і, як наслідок, невчасно звернутися по медичну допомогу.

Коментувати