Що треба знати про повноваження обласних та районних рад. Багато проблем вирішуються саме на рівні ОТГ

0

Від того, як ви проголосуєте 25 жовтня, на місцевих виборах, залежать багато сфер життя вашої громади. Це якість освіти в школах, наявність необхідних фахівців та обладнання в лікарнях, стан доріг, розмір соціальних виплат і навіть наявність інфраструктури для сортування сміття. Всі ці питання в рамках повноважень місцевої влади. Якщо ви хочете нарешті отримати місцеву владу, яка розв’язує ваші проблеми, а не створює їх, звертайте увагу не на гарні обіцянки, а на чіткість передвиборчих програм та відповідність програм та обіцянок повноваженням місцевої влади.

Напередодні місцевих виборів українці очікують від новообраної місцевої влади вирішення принаймні частини своїх проблем, серед яких незадовільний стан охорони здоров’я та освіти, безробіття, погані дороги, корупція. Що з цього насправді є зоною відповідальності органів місцевого самоврядування та якою мірою місцеві політики можуть впливати на проблемні питання?

Органи місцевого самоврядування на Полтавщині – це 68 місцевих рад, зокрема 1 обласна рада, 4 районні,3 ради районів в місті Полтава, 60 рад та голів об’єднаних територіальних громад. Чим більше виборців зареєстровано на території адміністративно-територіальної одиниці, тим більше депутатів буде в її раді.

Що треба знати про повноваження обласної та районних рад? Перш за все, зазначені ради відповідають за використання коштів місцевих бюджетів, які формуються коштом місцевих податків і зборів, а також дотацій і субсидій з державного бюджету. Хоча проєкти місцевих бюджетів складають призначені президентом голови обласної та районних державних адміністрацій, затверджують їх та приймають звітність про виконання бюджету обласні і районні ради. Крім того, депутати цих рад вирішують, який обсяг коштів з дотацій та субвенцій з державного бюджету передати територіальним громадам області. Відзначимо, що у 2019 році видатки зведеного бюджету Полтавської області становлять 14,3 млрд грн, що вдвічі більше у порівняні з 2014 роком. Це сума бюджетів усіх населених пунктів області.

Крім розпорядження коштами місцевих бюджетів обласна та районні ради керують лікарнями, школами, театрами, музеями, комунальними підприємствами та іншими об’єктами, які перебувають у спільній власності територіальних громад. Зрозуміти, хто є власником об’єкта, можна з повної назви, наприклад, «Комунальний заклад освіти Полтавський базовий медичний фаховий коледж Полтавської обласної ради» або “Комунальне некомерційне підприємство «Стоматологічна поліклініка м. Горішні Плавні»”.

Обласні та районні ради також мають вплив на сферу ЖКГ. А саме вони встановлюють тарифи на ЖКГ для своїх комунальних підприємств, крім тарифів на газ та електроенергію, а також тарифів на тепло і воду, що забезпечуються великими підприємствами. Ради цього рівня визначають правила користування водозабірними спорудами, за допомогою яких задовольняють питні, побутові та інші потреби жителів регіону. Крім цього, голови місцевих державних адміністрацій періодично звітують перед відповідними радами. Тобто, депутати обласних та районних рад здійснюють контроль щодо місцевих державних адміністрацій (МДА). Це повноваження дозволяє забезпечити умовну систему стримувань та противаг для виконавчої влади на місцях, адже за підтримки ⅔ місцевих депутатів обласна або районна рада може оголосити недовіру голові МДА, якщо для цього є серйозні підстави.

42 депутати буде в Кременчуцькій міській раді – в громаді проживає понад 160 тис. виборців. Це друга за кількістю виборців ОТГ області.

Можливо, не всі знають, що багато проблем українців можна вирішити на рівні рад територіальних громад. І для цього не потрібно чекати порятунку від “гетьмана” або “місії” в особі президента або прем’єр-міністра.

Реформа децентралізації та медична реформа принципово змінили роль органів місцевого самоврядування в управлінні медичними закладами. Тепер на центральному рівні визначаються лише загальні принципи політики охорони здоров’я та за встановленими тарифами оплачуються медичні послуги. Всі питання управління і розвитку комунальних поліклінік і лікарень вирішує місцева влада.

З соціальним захистом пенсіонерів, людей з інвалідністю, малозабезпечених і внутрішньо переміщених осіб ситуація схожа. Важливо, що ради територіальних громад не просто надають окремі соціальні послуги, а й визначають наявні потреби та планують роботу служб соціального захисту, виходячи з цих потреб. Тобто якщо служби соціального захисту у вашій територіальній громаді працюють незадовільно, відповідальною за це є місцева влада. Що стосується конкретних послуг, ради ОТГ забезпечують соціальні виплати, розв’язують питання опіки та піклування, організовують громадські та тимчасові роботи для безробітних. Також в зоні відповідальності рад організація безкоштовного харчування для малозабезпечених осіб похилого віку та людей з інвалідністю, забезпечення продажу соціальних товарів і багато іншого.

Якщо дороги у вашій територіальній громаді, як після ядерної війни, або відсутні нормальні розв’язки, знайте, що майже повну відповідальність за це несуть депутати вашої місцевої ради. Вони розв’язують всі питання дорожньо-транспортної інфраструктури, крім призначення керівників комунальних підприємств, які проводять ремонт. Водночас ці повноваження не стосуються доріг районного, обласного чи державного значення.

Ще однією сферою, на яку впливають ради територіальних громад, є житлово-комунальне господарство і, зокрема, тарифи на комунальні послуги. Місцева влада в більшості випадків встановлює тарифи на тепло і воду. Як і в випадку з обласною та районними радами, національний регулятор визначає тарифи на ці послуги лише в разі, якщо їх надають великі підприємства. Крім цього, місцева влада повинна стежити, щоб вся система ЖКГ в територіальній громаді працювала без збоїв.

Повноваження рад ОТГ поширюються і на розв’язання проблеми з побутовими відходами. Місцеві депутати повинні подбати за транспортування, утилізацію і можливість роздільного зберігання побутових відходів. Хоча в Україні немає державної програми, яка зобов’язувала б сортувати сміття, місцеве самоврядування повинно забезпечувати таку можливість для охочих.

Але реалізація всіх цих повноважень неможлива без грошей. Ради ОТГ та їхні виконавчі органи самі визначають, що і в якому обсязі профінансувати з коштів місцевого бюджету.

Важливе місце в системі самоврядування територіальних громад займають міські, селищні та сільські голови, які очолюють виконавчі комітети місцевих рад і визначають їхній склад. Серед ключових повноважень призначення і звільнення керівників комунальних установ і визначення питань, які розглядає місцева рада. Тобто від голів значною мірою залежить, як виконують рішення ради.

 

Коментувати