Булінг, його ознаки та відповідальність за цькування – Важливо знати!

0

У разі виникнення ситуацій булінгу, домашнього насильства, жорстоко поводження з дітьми, можна повідомити за телефонами у Горішніх Плавнях 

  • Відділ у справах сім’ї та молоді 0988413113,
  • Відділ усиновлення,опіки та піклування 0662185874,
  • 102 а також гарячі лінії 116 111, 116 123

Що таке булінг, його причини та відмінність від звичайного конфлікту, що робити якщо ти став жертвою цькування або свідком такої поведінки в учнівському колективі? На ці, а також багато інших запитань відповідають працівники ювенальної превенції під час профілактичних лекцій та зустрічей в навчальних закладах територіальних громад.

Корисно знати! Булінг – агресивна поведінка (або цькування) однієї дитини або групи дітей по відношенню до іншої дитини. Агресія може проявлятися не тільки у фізичному насильстві, але й у словесних образах, навмисному ігноруванні дитини в колективі, у шантажі. Або навіть в поширенні через соціальні мережі та Інтернет-месенджери приватної або викривленої інформації про дитину чи її фотографій. Остання форма цькування отримала назву «кібербулінг».

Як зазначила Ірина Москаленко, очільниця ювенальної превенції поліції Полтавщини, приводом для булення можуть бути особисті успіхи або невдачі «жертви», комплекси та невпевненість при спілкуванні з однолітками, провокативна поведінка або, навпаки, відлюдькуватість.

Від звичайної сварки булінг відрізняється тривалим характером (або неодноразовими «нападками») та наявністю трьох сторін: кривдник, який цькує дитину, жертва переслідування і пасивні спостерігачі (які знають про ситуацію, але не вживають заходів для її усунення).

Як можна визначити, що дитина потрапила в біду! Дитина замикається у собі, вигадує різні причини, щоб не йти до навчального закладу, різко знижується її успішність або зростають її кишенькові витрати (щоб підкупити «шантажистів») та інше. Також спостерігається погіршення загального самопочуття: розлади сну, втрата апетиту, надмірна тривожність, низька самооцінка та депресивний настрій.

Головна порада для батьків, на якій акцентують увагу поліцейські, дуже проста – бути уважними до дитини, щоб вчасно побачити негативні зміни в її поведінці та характері. Поводьтеся доброзичливо, щоб дитина зрозуміла, що вам можна довіритися і ви не звинувачуватимете її в усіх «проблемах».

Дитині потрібно допомогти знайти правильний вихід із неприємної ситуації, що склалася:
– пояснити, що агресію замовчувати небезпечно для власного життя та здоров’я (або друга чи знайомого), не залежно від статі та віку. І хлопець, і дівчина в рівній мірі мають право на захист від цькування та повагу до власної гідності;
– про наявність проблеми слід повідомити дорослим, які користуються повагою (батькам, рідним, вчителям, знайомим, тренеру), а також детально розповісти про це адміністрації навчального закладу (директору або завучу), а краще – психологу.

 

Коментувати