Чистий четвер: історія свята і народні звичаї

0

Один раз на рік, перед Великоднем, настає Чистий четвер. Це не яскрава святкова подію, але в житті православних воно має важливе значення. Що потрібно і можна робити в цей день, а від чого слід відмовитися, – з’ясував «Прозорий Погляд».

Історія Чистого четверга

У понеділок, 25 квітня, почався найсуворіший і скорботний в 2016 році тиждень – дні Великого посту перед Великоднем або пристрасні.

Кожен день Страсного тижня пов’язаний зі справами або подіями в житті Ісуса, які відбувалися після його входу в Єрусалим (після Вербної неділі), де у Велику п’ятницю він буде розп’ятий.

Так, у Великий четвер відбулась остання вечеря Ісуса Христа з його учнями – Таємна вечеря. Під час трапези Ісус сказав, що один з учнів зрадить його, а йому самому доведеться прийняти мученицьку смерть на хресті за гріхи людські.

Також Ісус омив ноги своїм учнями, чим поклав початок такого церковним обрядом як причастя. Дійсно, в ніч з четверга на п’ятницю Юда зрадить Ісуса Христа..

За три дні до Великодня

Настає Великий четвер за три дні до Великодня. У 2016 році він припадає на 28 квітня. У цей день обов’язково будуть згадувати події, описані вище. Але молитвами і спогадами звичаї дня не обмежуються. Існують і традиції народу, який назвав цей день «чистим четвергом».

Зрозуміло, приготуваннями до Великодня починають займатися вже з понеділка. Але прибирання і прання затівають саме у Великий четвер, щоб відсвяткувати світлу неділю у повному параді, в чистоті і красі, гарному настрої і з бадьорістю духу.

Отже, в четвер потрібно влаштувати вдома генеральне прибирання: витерти пил, вимити підлогу, по можливості відмити вікна і дзеркала. Крім того, необхідно розкласти всі речі по місцях, а зайве викинути. Також в чистий четвер прийнято міняти постільну білизну, стелити свіжі (або нові) покривала, вішати чисті штори, міняти рушники в будинку.

У старі часи в чистий четвер люди вставали ще до сходу сонця і відразу ж приймалися за роботу по дому. Потім вони обкурювали будинок запаленим ялівцем – позбавляючи його від нечисті, і наповнюючи приємним ароматом. Цей ритуал можна повторити і зараз.

Закінчивши прибирання в будинку, обов’язково милися: вважалося, що вода змиває не тільки бруд, але і гріхи, вчинені протягом року, а також – недуги. У наш час в чистий четвер можна сходити в лазню або сауну або прийняти ванну, душ.

Також за традицією Чистого четверга потрібно прикрасити будинок до Великодня: застелити стіл скатертиною. Можна створити великодній куточок з іконою і свічками.

До речі, після великого прибирання у Чистий четвер прибирати в будинку вже не можна до настання Великодня, а потім ще три дні після святкової неділі.

У Чистий четвер з ранку ставлять тісто на паски, «щоб піднімалося», а ближче до вечора, прочитавши молитву, приступають до випічки. Вважається, що з вигляду пасок можна визначити, яким буде рік – вдалим і легким або складним. Також фарбують яйця і роблять «писанки».

Коментувати