Нові правила голосування на місцевих виборах 25 жовтня

0

Виборче законодавство змінили за кілька місяців до дня голосування (це вже традиція), тож змінилося практично все – будуть абсолютно нові бюлетені, всі кандидати мають заручитися підтримкою якоїсь партії, а голосувати доведеться одразу чотири рази.

У більшості міст виборець на дільниці отримає 4 бюлетені. В одному з цих бюлетенів треба буде обирати серед прізвищ кандидата на посаду міського голови, а в решті бюлетенів – проголосувати за партію та в сусідній клітинці вписати номер кандидата від цієї ж партії.

Для невеликих громад (менше 10 тисяч виборців) бюлетень буде звичний на вигляд – список кандидатів і поле для відмітки. Шукаєте свого кандидата, ставите біля нього галочку і все. Тут немає за що хвилюватися.

А от бюлетені для голосування за депутатів міської (сільської/селищної) ради всіх інших громад, а також для голосування за депутатів районної та обласної рад будуть іншими. Там буде список партій та їхніх кандидатів на вашому окрузі.

У громадах із 10 тисячами виборців і більше застосовується пропорційна система з відкритими списками. Це означає, що тут потрібно буде голосувати за партію та за кандидата з її списку. Це найсуттєвіша зміна законодавства, яка передбачає абсолютно новий вигляд бюлетенів. Що там вигляд – сам принцип розставляння галочок!

У такому бюлетені потрібно буде зробити дві позначки – по-перше, поставити галочку біля партії, за яку хочете голосувати, по-друге, вписати номер кандидата від ЦІЄЇ партії, за якого хочете проголосувати. Кандидати будуть зазначені поруч із назвою партії, кожна партія може висунути на окрузі від 5 до 12 кандидатів.

Приклад бюлетеня для голосування в громадах з більш як 10 тисячами виборців

Ви можете голосувати лише за партію і не обирати кандидата, але ви не можете вибрати кандидата і не поставити відмітки біля партії. Так само не можна проголосувати за одну партію, а кандидата обрати з іншої. Ну, це ніби й логічно, але просто нагадуємо. У бюлетені ви побачите лише частину списку партії – 5-12 кандидатів, які є на вашому окрузі (так званий територіальний виборчий список).

Порядок кандидатів у списку формує сама партія.

Хто з кандидатів стане депутатом після голосування, з’ясовують у кілька етапів. Спершу визначають, які партії проходять (хто набрав більше 5% голосів). Далі – якою є виборча квота, тобто кількість голосів для отримання одного мандата. Тоді дивимося, скільки мандатів отримує кожна партія в кожному окрузі і визначаємо хто саме з тих 5-12 висунутих партією в окрузі проходить. Коли розібралися з усіма партіями та округами, дивимося, скільки партії ще можуть добрати кандидатів зі свого загального списку.

Важливо, що після голосування порядок кандидатів у територіальному списку партії (той, який ви побачите в бюлетені) зміниться – кандидати, які отримають 25% і більше від виборчої квоти пересунуться догори, а всі інші йтимуть у тому ж порядку, який був визначений партією до початку виборів. Але набрати ці 25% виборчої квоти буде непросто.

 

 

 

 

 

Коментувати