Сьогодні православні християни починають Великий Піст

0

14 березня – перший день Великого посту, який закінчується на Великдень: в цьому році це станеться 1 травня.

Великий піст, за документальними свідченнями, виник в IV столітті, а перші згадки про 40-денний піст перед Великоднем датуються кінцем III століття. Вважається, що саме обмеження в їжі в період Великого посту дозволяє замість фізичного аспекту існування зосередитися на духовному.

Протягом посту не вживають в їжу м’ясо, молоко, яйця і рибу. Правда, рибу можна їсти на Благовіщення та у Вербну неділю, а в Лазареву суботу – рибну ікру.

Великий піст є найсуворішим, тому, крім вищезазначених продуктів, не вживають масло, крім суботи та неділі. Також не вживають і алкоголь, адже і культура, де виникло християнство, не була знайома з міцними напоями, але вино пили розведеним водою. Тільки в суботу та неділю дозволено випити трохи вина.

Взагалі, в піст вживають продукти рослинного походження – картоплю, готують супи та каші, консервовані та квашені овочі, консервовані салати. За правилами поста радять утриматися і від молоковмісних продуктів або тих, куди входять яйця.

Взагалі ж, за принципами посту, враховуючи, що мова йде про духовне очищення, відмову від чогось заради вищої мети, пісна їжа повинна бути простою, а її вживання помірним.

Є певні послаблення посту для тих, хто не може суворо його дотримуватися. Перш за все – діти, вагітні жінки, хворі, які не можуть обійтися без білкової їжі, молока, а також ті, хто виконує важку фізичну роботу.

Коментувати