Сьогодні – празник Трьох Святителів

0

12 лютого віряни святкують пам’ять трьох великих і дуже визначних ієрархів, учителів, проповідників і отців східної церкви: св. Василія Великого, св. Григорія Богослова і св. Івана Золотоустого. В народі цей празник знаний, як свято Трьох Святителів.

 

У богослужіннях усі вони називаються рівноапостольними, cтовпами церкви та вчителями вселенної. Як пише у книзі «Пізнай свій обряд» о. Юліан Катрій, празник Трьох Святителів належить до найновіших празників Грецької церкви. Поштовхом до встановлення цього празника була велика суперечка у другій половині XI ст. про те, хто з них трьох є більш цінний для церкви. Одні вище ставили святого Василія Великого, інші – святого Григорія Богослова, а ще інші – святого Йоана Золотоустого. Прихильники святого Василія звались василіяни, святого Григорія – григоріяни, а святого Йоана – йоаніти.

 

Цю суперечку розв’язали самі святителі. Вони спочатку кожен зокрема, а потім усі троє з’явилися Йоанові – єпископові міста Евхаїти, який відзначався мудрістю, знанням, чеснотами, і сказали: «Ми, як бачиш, одне в Бога й нічого нема в нас спірного, а кожний з нас у своєму часі, окремо натхнений Божим Духом навчав, що було потрібно для спасіння людей. То ж нема між нами ні першого, ні другого, але як назвеш одного, то за ним ідуть два інші. Встань, отже, і накажи тим, що через нас сваряться, щоб не ділилися, бо як за життя, так і після смерті, нашим намаганням є всі сторони світу зводити до миру і єдності. Установи, отже, святкування нашої пам’яти в одному дні так, як ми одне в Бога, а ми будемо помагати для спасіння тим, що святкуватимуть нашу пам’ять».

 

Єпископ Йоан зробив, як йому доручили святителі. А через те, що церква вже святкувала в січні пам’ять кожного з них зокрема, то він 1076 року призначив їх спільний празник 30 січня (за юліянським стилем – 12 лютого). Крім того, на їхню честь єпископ склав проповідь, уклав тропарі, канони і стихири. Наші літописи 1076 року згадують про встановлення цього празника в Греції.

 

Богослужба празника оспівує і прославляє трьох святителів за їхню гарячу любов до Бога і ближнього, непохитну віру, значення для церкви, світлі чесноти, Божу мудрість та заступництво.

 

«Василій – божественний ум, – співаємо на стиховні малої вечірні, – Григорій – божественний голос, Йоан – прегарний світильник. Хай будуть прославлені три визначні угодники і служителі Тройці». У стихирі на стиховні вечірні сказано: «Духа органи, грому божественного труби, блискавки проповідництва, світильники всесвітлі, золоті і світоносні в Бозі, преблаженний Василію, Григорію всемудрий, всезолотий і всечесний Йоане».

 

Наводячи як приклад їхню велич, заслуги та значення для Бога, церква закликає вірних до належної прослави Трьох Святителів: «Любителі празника, – співаємо на литії, – зійшовшись, славімо пісенними похвалами Христових святителів, отців славу, колони віри і вірних учителів і хоронителів, кажучи: Радуйся, церковне світло, Василію премудрий, і стовпе непорушний. Радуйся, уме небесний, архиєрею преславний, Григорію Богослове. Радуйся, Золотослове, всезолотий Йоане, покаяння ясний проповіднику. 

 

Коментувати