“Ваш родич у полоні”. Новий вид шахрайства.

0

В Україні шахраї повідомляють українцям, що їхні родичі-військовослужбовці потрапили в полон незаконних збройних формувань (НЗФ). Після цього вони починають вимагати гроші як викуп.

Про новий вид шахрайства попередила Служба безпеки України.

З подібними махінаціями зіткнулася сім’я загиблого в «Іловайському котлі» Сергія Калініна. Більше року родичі не знали про його загибель. І цим не раз намагалися скористатися шахраї, щоб заробити на чужому горі.

“Вони кажуть: «А ми вам картку дамо, номери карток – скиньте». Потім подзвонили вночі і кажуть: “Скинь з терміналу на телефон 500 гривень. Ми тобі дамо поговорити”. Таке повідомлення несподіване. По-друге, грають емоції. На емоціях, так – бігти кудись, позичати”, – розповіла Галина Калініна, мати загиблого військового.

За даними Служби безпеки України, шахраї, які працюють за схемою «ваш син у полоні», зазвичай телефонують родичам військових у пізній час доби. Такі факти зафіксовано в багатьох регіонах України.

“Востаннє шахраї телефонували жителю Запорізької області і повідомили йому, що нібито його близький родич перебуває в полоні. Чоловік молодий, тому відразу перервав телефонний зв’язок і повідомив Службу безпеки України”, – зазначив речник СБУ в Запорізькій області Сергій Левченко.

Часто шахраї грають на емоціях і використовують ефект несподіванки. Щоб не попастися «на гачок», психологи рекомендують перервати дзвінок і спокійно все зважити.

“Можна використовувати такий психологічний трюк: сказати, мовляв, перериваю на хвилину дзвінок, мені потрібно знайти корвалол. І просто покласти трубку. Якщо комусь треба, вони передзвонять 100%. Просто сказати я хочу перевести подих. Мені погано. І далі вже чергові дзвінки та алгоритм”, – акцентує психолог Артур Ніскубін.

У СБУ просять громадян не реагувати на такі провокації, ні про що не розпитувати і не вступати в діалог з такими, що подзвонили.

“Попросіть того, хто подзвонив, назвати прізвище, ім’я та по батькові, а також дату народження нібито полоненого родича. Також уточнюйте у співрозмовника, в якому місті і частині проходив службу ваш родич. Скоріше зателефонуйте родичу, який потребує невідкладної допомоги. Або людям, які можуть бути в даний момент поруч і підтвердити або спростувати почуту вами інформацію”, – радить Сергій Левченко.

Перевірити інформацію про родичів, які нібито потрапили в полон, можна в Об’єднаному центрі з координації пошуку, звільнення незаконно позбавлених волі осіб, заручників і встановлення місцезнаходження безвісти зниклих у районі проведення ООС за телефоном: (044) 255-84-35.

 

Коментувати