ВЧЕНІ РОЗПОВІДАЮТЬ ПРО ВПЛИВ НЕНОРМАТИВНОЇ ЛЕКСИКИ НА ЛЮДИНУ

0

Вимовляючи матюки, людина несвідомо впливає на своє психоемоційне та фізичне здоров’я, передає Ukr.Media.

Ще давньоримський поет і філософ Публій Сір говорив, що мова – це дзеркало душі.

Навіть в засобах масової інформації правильна мова зустрічається все рідше. І справа не в жаргонних словечка і численних англицизмах. Зараз відбувається набагато більш серйозний процес: нецензурна лайка перестає бути чимось забороненим.

«Звичне лихослів’я»

Ні вже, мабуть, ні одного соціального шару, куди б не проник мат. Лаються всі: від п’ятирічних дітлахів до вісімдесятилітніх людей похилого віку. Не тільки бомжі, алкоголіки, але і представники, здавалося б, інтелігентних професій. Присутність поблизу жінок і дітей уже нікого не стримує. Схоже, недалеко той час, коли можна буде сказати: “Ми матом не лаємося, ми матом розмовляємо”.

Поширене так зване «звичне лихослів’я». Воно притаманне людям із низьким рівнем культури (не плутаємо з рівнем освіти). Для них матюки є звичними і використовуються автоматично. Головним місцем формування звичного лихослів’я є сім’я, а основною причиною – який панує в родині культурний вакуум. Батько і мати – головний авторитет для своїх дітей, саме батьки повинні прищепити дитині найважливіші життєві орієнтири. Якщо дитина з дитинства чує у себе вдома нецензурну лексику, для нього буде природним точно так само лаятися потім і при своїх власних дітей.

Особливо обурює, коли нецензурно висловлюються зовсім молоденькі дівчата. Уявіть, що їдете в маршрутці, навпроти сидить дівчина зовсім незвичайної краси – справжня тургенєвська панночка. Вона розмовляє зі своєю подругою, між справою вставляючи матюки. Всі враження від її краси зникає геть.

Або йдете по вулиці, ззаду – хлопець зі своєю подругою. Він говорить не вщухаючи, але єдиними цензурними словами в його промові виявляються сполучники і прийменники. Дівчина не тільки не осмикує свого приятеля, але і, схоже, добре його розуміє.

Люди, які матюкаються, не замислюються про те, яке враження справляють на оточуючих. В очах інших людей така людина миттєво отримує «мінус десять балів», а дівчина відразу і однозначно оцінюється як вульгарна. Ну і ставлення до неї стає відповідним. Якщо публічно лається молодий чоловік, він повинен розуміти, що на романтичні відносини з доброю, пристойною дівчиною він може не розраховувати. Мат – демонстрація неповаги до співрозмовника. Груба лайка руйнує будь-які відносини.

Оточуючим теж несолодко

Існує помилкова думка, що мат навіть корисний. Мовляв, завдяки йому людина може «випустити пар», зняти зайву напругу. Насправді ж, стверджує лікар-психофізіолог Леонід Олександрович Китаєв-Смик, людина таким чином розписується у своїй неспроможності і намагається самоствердитися. Тобто звичка до матірної лайки найчастіше свідчить про притаманні людині комплексах.

На жаль, прихильники лайливих виразів не усвідомлюють, що груба лайка має далекосяжні наслідки і чинить серйозний вплив на матерщинника і на оточуючих його людей.

Коли людина чує на свою адресу брутальну лайку (заслужену чи ні – неважливо), у нього мимоволі частішає серцебиття, буквально кров кидається в голову, настрій на нулі. Ми схильні довго пам’ятати словесні образи, доводячи себе до стану стресу. За умови регулярних зустрічей з людською агресією такі стреси стають все частіше і в результаті можуть призвести до нервових зривів. Від них недалеко і до більш серйозних захворювань.

Слово матеріальне

Доктор філософських наук, кандидат філологічних наук Вадим Юрійович Михайлин вважає, що регулярне використання нецензурних слів призводить до психологічних відхилень і сприяє подальшій деградації людини. Погіршуються розумові процеси, в результаті індивідуум все частіше приймає помилкові рішення, що позначається на його спосіб життя в цілому.

Доктор біологічних наук Ігор Борисович Белявський в результаті 17-річних досліджень встановив, що любителі лихослів’я виглядають старше своїх років. У них рано виявляються вікові зміни на клітинному рівні, що призводить до різних хронічних захворювань.

Були проведені й інші наукові дослідження. У результаті спостережень з’ясувалося, що вживання ненормативної лексики веде до деградації особистості:

– підвищує агресивність, робить людину злою і некерованою;

– притуплює почуття сорому і породжує хибне відчуття вседозволеності;

– збіднює мову і мислення людини, знижує загальний рівень інтелекту, порушує картину світосприйняття;

– надає негативний вплив на самого матерящегося і на оточуючих його людей.

Крім того, звикнувши висловлювати свої думки за допомогою мату, людина усвідомлює, що йому важко від цього відмовитися.

Змінимо ситуацію разом

Поширення ненормативної лексики сигналізує про бездуховності суспільства. Якщо задуматися про цю проблему, стає тривожно за дітей і онуків.  Адже змінити ситуацію цілком у наших силах.

Якщо кожен громадянин буде хоча б намагатися говорити виключно на хорошою, правильною мовою, то через деякий час цілком реальним буде сказати: “А життя-то налагоджується!”

Ось один з коментарів до посту:

– Коли повернешся в жилуху, візьми та запиши на диктофон кілька матів, і почни їх відтворювати якій-небудь домашній рослині.

– Ця квітка в тебе скоро загнеться, добре, якщо вона одна, а то загине і весь твій сад. І ти разом з ним, якщо будеш довго слухати мантри руйнування і смерті.

Коментувати