Збільшення розміру мінімальної заробітної плати з 1 вересня. На що варто звернути увагу.

0

Президент України Володимир Зеленський ініціював розгляд змін до бюджету на поточний рік щодо збільшення розміру мінімальної заробітної плати

«Про внесення змін до Державного бюджету на 2020 рік» щодо збільшення розміру мінімальної заробітної плати до п’яти тисяч гривень з 1 вересня поточного року. Про це повідомила заступник керівника Офісу Глави держави Юлія Ковалів.

«Це важливий законопроект, який сьогодні вноситься Президентом до парламенту», – сказала вона під час брифінгу у Києві та додала, що «це перший крок для підняття соціальних гарантій громадянам».

Верховна Рада розглянула та затвердила зміни до основного фінансового документа «на позачерговій сесії, яка буде скликана для розгляду законопроекту», зазначила заступник керівника Офісу Президента.

За словами Юлії Ковалів, відповідно до запропонованих змін до бюджету, основним джерелом для фінансування таких збільшених заробітних плат стане насамперед економія на обслуговуванні державного боргу.

Крім того, заступник керівника Офісу Президента нагадала, що Кабінет Міністрів схвалив макроекономічний прогноз на наступний рік, у якому також передбачено двоетапне підвищення мінімальної зарплати – до 6000 та 6500 гривень у 2021 році.

«На цій базі плануватиметься бюджет на 2021 рік, який, як передбачено законом, буде подано урядом до парламенту 15 вересня цього року», – констатувала Юлія Ковалів.

Зараз мінімальна заробітна плата в країні становить 4723 грн. Новий розмір у 5000 грн почне діяти з 1 вересня 2020 року.

На кому позначиться підвищення мінімалки
З огляду на те, що в Україні досить швидко ростуть ціни, пояснив аналітик Єгор Комов, таке зростання в кращому разі дасть змогу самим малозабезпеченим зберегти свій рівень доходів.
Пенсії. Водночас зросте і пенсія для тих, хто виконав вимоги щодо стажу (35 років для чоловіків і 30 років для жінок) і кому вже виповнилося 65 років. Вони, згідно із законом, мають право на виплату в розмірі не менш як 40% мінімалки.
· з 1 січня 2021 року – 2400 грн;
· з 1 липня 2021 року – 2600 грн.

Податки. Зараз із мінімальної зарплати потрібно заплатити 1960 грн податків, а вже після підвищення – 2075 грн. Підвищення мінімалки приведе до виведення частини бізнесу з тіні. Що ж стосується підприємств, які влаштували своїх співробітників на повну ставку і платять їм “білу” зарплату, їх підвищення не торкнеться. Сума податків для них ніяк не зміниться.

Зарплати. Підвищення мінімалки до 5000 грн торкнеться небагатьох (насамперед лікарів та інших бюджетників, які насправді отримують мінімалку). Їхній дохід збільшиться всього на 277 грн. А ось підвищення мінімалки до 6500 грн в 2021-му відіб’ється на 37% працівників. Саме стільки українців, згідно з даними Держстату, нині отримують менше від зазначеної суми.
Плюси та мінуси від підвищення
За словами голови комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева, на підвищення мінімалки потрібно 5 млрд гривень. Гроші планують взяти з коштів, зекономлених на обслуговуванні державного боргу.

Від підвищення мінімалки, на думку економістів, будуть як плюси, так і мінуси.
Плюси:
· підвищення мінімалки покращить її співвідношення до середньої зарплати;
· зросте попит на внутрішньому ринку (мова йтиме в першу чергу про вузький сегмент товарів першої необхідності);
· відбуватиметься детінізація економіки.
Мінуси:
· стрімке підвищення мінімалки в умовах економічної кризи може стати шоком для бізнесу.

“Бізнес поставлять перед вибором, як забезпечити вимушене збільшення оплати праці: піднімати ціни на свою продукцію, звільняти робітників, виводити їх в тінь чи відмовлятися від інвестицій. Найбільше постраждають малі та середні підприємства, для яких зростання мінімалки болючіше, ніж для великого бізнесу”, – йдеться у матеріалі.

Збільшення податкового навантаження відчує не тільки бізнес, який дійсно платить мінімалку, а й той, що робить це з метою мінімізації податків (виплачуючи решту зарплати “в конверті”). Зачепить і ФОПів, які платять єдиний соціальний внесок у розмірі 22% від мінімальної зарплати. Його сума збільшиться з 1039 гривень до 1100 уже цього року і до 1430 гривень наступного.

Які податки зростуть:

Прив’язані до мінімальної зарплати і деякі інші податки, збори та платежі. Наприклад, максимальна ставка податку на нерухомість – 1,5% від мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня звітного року. Тобто у 2021 році податок буде платитися з максимального розрахунку 70.84 грн за кв. м, а у 2022 році – вже 90 гривень (1,5% від мінімалки на початок 2021 року).
Як зростатиме мінімалка у майбутньому

У 2021 році мінімальну зарплату підвищать удвічі:
· з 1 січня 2021-го – 6000 грн;
· з 1 липня 2021-го – 6500 грн.

Коментувати