Нові правила віддаленої роботи в Україні: що необхідно знати

0

Українці отримали право законно працювати віддалено.
Однак спочатку роботодавець повинен роз’яснити працівникові його права і обов’язки та проінформувати під розписку про умови праці, наявність на робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров’я, його права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору.

Нові правила вводяться відповідно до Закону №1213-IX, який вступив в дію 27 лютого. Про це повідомляється на сайті ВР . Дистанційна робота – в основному, розумова праця з використанням інформаційно-комунікаційних технологій. Надомна ж, як правило – це ручний фізична праця з використанням технічних засобів (інструменту, приладів, інвентарю), необхідних для виробництва продукції, надання послуг, виконання роботи.

Дистанційна робота може виконуватися в будь-якому місці за вибором працівника. Він самостійно несе відповідальність за забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці за обраним місцем роботи. При цьому дистанційну роботу можна поєднувати з роботою в офісі. Надомна робота виконується працівником за місцем проживання або в інших визначених ним приміщеннях, з чітко закріпленим робочим місцем. При цьому закон передбачає, що «надомну» співробітник не може змінювати місце своєї роботи без узгодження з роботодавцем.

Працівник-дистанціонщік розподіляє свій робочий час на власний розсуд, при цьому загальна тривалість не може перевищувати 40 годин. Правила внутрішнього трудового розпорядку на нього не поширюються. Однак роботодавець може зобов’язати дистанційного співробітника працювати за графіком підприємства, якщо це буде прописано в трудовому договорі. На надомного працівника поширюється режим роботи підприємства. Тривалість робочого часу не повинна перевищувати 40 годин на тиждень. Крім цього, в трудовому договорі можна прописати інший режим роботи.

Дистанційна робота може вводитися наказом власника на час загрози поширення епідемії, пандемії, необхідності самоізоляції працівника і т.п. Також працівник може вимагати тимчасовий, терміном до двох місяців, переклад на дистанційну роботу, якщо на робочому місці щодо нього були вчинені дії, які містять ознаки дискримінації. Але працівникові це ще потрібно довести. Робота вдома може бути введена виключно для осіб, які мають практичні навички виконання певних робіт або можуть бути навчені таким навичкам.

Роботодавці повинні обов’язково ознайомити працівників з наказами (розпорядженнями), повідомленнями та іншими документами з використанням визначених у трудовому договорі засобів електронного зв’язку. Відповідно підтвердження про ознайомлення допускається шляхом обміну електронними документами.

 

Коментувати