Повернути недоторканість: КСУ може зробити депутатів знову вище закону

0

КСУ розгляне подання проти скасування депутатської недоторканності

Майже рік тому Верховна Рада зняла з депутатів недоторканність. Зараз тема знову актуальна – Конституційний суд має намір на поточному тижні розглянути подання парламентаріїв про незаконність цього рішення. Крім того,
КСУ розбереться з поняттям “гідні умови життя”. До того ж це все відбувається на тлі скандалу з главою КСУ Олександром ТУПИЦЬКИМ

Голосували, та не так
У вересні 2020 року Верховна Рада проголосувала за поправки до Конституції України щодо скасування депутатської недоторканності. Парламентарії дали 373 голоси “за” при 300 необхідних. Сам законопроект був внесений ще Петром Порошенко під час перебування президентом і припускав вилучити з Основного закону згадку про недоторканність депутатів.
Норма заробила з 1 січня 2020 року. А вже 31 січня 50 народних депутатів звернулися до Конституційного суду з поданням про незаконність прийнятого рішення. 44 з підписантів – члени фракції ОПЗЖ, також представники груп “За майбутнє” і “Довіра”. Майже рік знадобилося КСУ, щоб приступити до розгляду подання.
Аргументи підписантів такі:

  • були порушені вимоги щодо черговості постановки питання і прийняття рішення щодо внесення правок до Основного закону;
  • повноваження Петра Порошенка минули до першого читання проекту, тому, за Регламентом ВР (ст. 105), його проект вважається відкликаним;
  • депутати не врахували зауваження КСУ з приводу того,
    що політична і правова системи не повинні перешкоджати народним депутатам виконувати свої обов’язки і вберегти від політичного тиску за відсутності інституту депутатської недоторканності;
  • існують два законопроекти, один з яких відкликаний, а другий (від 30 серпня 2019 роки) був прийнятий, але він не міг бути внесений на розгляд парламенту раніше, ніж через один рік після моменту його розгляду Верховною Радою 20 вересня 2018 року.

Усунути “порушення” – буде порушенням
Позиція Верховної Ради категорична. Як розповіла представник парламенту в Конституційному суді Ольга Совгиря (фракція “Слуга народу”),
справа має бути закрита, оскільки Конституційний суд не наділений повноваженнями перевірки законів про внесення змін до Конституції, які вже вступили в силу. Якщо такий закон буде визнаний КСУ неконституційним (в іншому порядку), відбудеться втручання в текст Конституції, а це суперечить порядку внесення в неї поправок,
передбачених главою 13 Основного закону.

Простіше кажучи: якщо КСУ визнає закон, прийнятий депутатами, про скасування недоторканності неконституційним або прийнятим з порушеннями, в ст. 80 Основного закону доведеться повертати норму про депутатську недоторканність. А це вже правка до Конституції,
яка повинна бути внесена по спеціально розписаної процедури – через парламент. Але ж якщо КСУ прийме таке рішення, діюча норма буде неконституційною, і коригувати її треба терміново, не чекаючи законопроектів.

“Вони [автори подання в КСУ] посилаються на технічні речі і, я так розумію, будуть намагатися” збити “цю реформу,
– розповів Vesti.ua народний депутат Олександр Качура (фракція “Слуга народу”). – Я впевнений, все конституційно. Це безпідставне уявлення і провадження по ньому має бути закрита “.

Парламентарій не береться прогнозувати, коли Конституційний суд винесе рішення по депутатської недоторканності: має бути в стислі терміни,
але КСУ роками може розглядати якусь справу. Незважаючи на це, норма про депутатську недоторканність залишається в силі, “вона давно працює, підозри вручаються народним депутатам”.

Довго казка мовиться
Вердикту КСУ по недоторканності не варто очікувати скоро, Конституційний суд тільки приступив до дослідження питання,
але не для прийняття рішення, розповів Руслан Бортник. Правда, вірогідність, що суд погодиться з доводами авторів подання, з урахуванням внутрішнього конфлікту в самому КСУ, вважає він, дуже низька.

“Рішення буде прийнято пізніше, після того як КСУ стабілізується: або там переможуть противники ОПУ, або буде сформовано (пропрезидентська) більшість, – вважає директор Українського інституту політики Руслан Бортник. – Зараз КСУ заблокований внутрішніми протиріччями з початку конфлікту навколо Тупицького, майже протягом року. За цей період він прийняв два або три рішення, а весь інший час щось розглядає, але нічого не приймає з-за відсутності більшості, через внутрішні конфлікти, через розуміння того, що рішення, прийняті без Тупицького, сумнівним правовим цінності “.

Вердикт КСУ на користь авторів подання експерт вважає малоймовірним. Однак якщо це станеться, влада може по-новому вносити відповідні правки до Основного закону,
хоча це і завдасть серйозної шкоди іміджу президента, адже для нього, як і для “Слуг народу”, це один з ключових піар-прапорців їх роботи.

“Ми ж бачимо, що недоторканності немає, але ніхто з депутатів не сидить, і виявилося, що недоторканність не була проблемою для покарання корупціонерів в депутатському корпусі.
Більш того, депутати виявилися більш залежні від Генпрокуратури, яка сьогодні видає відповідні санкції на проведення слідчих дій відносно них “, – зауважив Руслан Бортник.

Рішення не буде
А політолог Кирило Молчанов взагалі сумнівається, що рішення за поданням про депутатську недоторканність коли-то буде: “КСУ заблокований з тих пір, як президент Зеленський скасував укази по двом суддям, тому сумніваюся, що він взагалі якесь рішення зможе винести. Там кворуму толком немає, і голоси можуть розділитися, і не факт, що це буде результативне засідання. Закон про люстрацію шість років розглядають. А якщо і буде, то по всіх зверненнях ОТЗЖ буде відмова, як щодо “мовного закону” в свій час “.

Експерт звертає увагу, що скасування інституту депутатської недоторканності практично ніяк не позначилася на безпеки парламентаріїв.

“За час роботи норми жоден депутат не був посаджений. Підозра було вручено одному Медведчуку, і це, по суті, як елемент розправи над опозицією. Депутатам від влади нічого не загрожує. Навіть Юрченко, який був фігурантом скандалу і якого хотіли виключати з фракції. При Порошенко, коли була недоторканність, той же Мосійчук був в СІЗО, декільком депутатам були вручені підозри, а за фактом все одно нічого з цього не було “, – зазначає політолог.

Кирило Молчанов вважає, взагалі дискусії навколо недоторканності – чистої води популізм, потім що неодноразово всі президенти обіцяли зняти її з депутатів, а зняли тільки при Зеленський. “І це буде підноситися як досягнення його першої каденції”, – підкреслює він.

Гідні умови життя
Крім депутатської недоторканності, КСУ має намір зайнятися тлумаченням поняття “гідні умови життя”. Подання внесли 142 народних депутата від фракції “Слуга народу”. Згідно з Конституцією, держава зобов’язана створювати громадянам всі умови для забезпечення “гідного рівня життя” (абзац 4 преамбули Основного закону України). Суть в тому, щоб уточнити це поняття, оскільки, на думку підписантів, воно розмите.

В даному випадку, вердикт КСУ можна очікувати скоро, адже питання вивчається судом з 22 вересня 2020 року.

Буде тлумачення “гідного рівня життя”, відштовхуючись від конституційних положень, розповів один з підписантів – Олександр Качура. І це відчують на собі багато громадян України.

“Тому що зараз, наприклад, прожитковий мінімум не відповідає реаліям. Думаю, це крок, щоб, нарешті, визнати на державному рівні і на рівні КСУ, що рівень забезпечення державою зараз не відповідає рівню гідного життя. КСУ просто розтлумачить, до парламенту направить, а парламент на основі цього (рішення) повинен розробити законопроекти. Зокрема, наш законопроект про прожитковий мінімум: про його збільшення і про зміни підходу до його формування. Для мене очевидно, що відразу після зміни підходу до формування прожиткового мінімуму потрібно прив’язувати до нього мінімальну пенсію, яка менше прожиткового мінімуму. Ті люди, які мають надвисокі пенсії, собі не нараховували. І питання субсидій. Тому що є такі випадки, коли в новому будинку на вул. Грушевського, де мільйон гривень коштує квартира, люди отримують субсидії. Це також не дуже справедливо. Субсидії повинні отримувати ті, кому це необхідно “,
– зазначив депутат.

 

Коментувати