Україна запропонує створення Вільної економічної зони на Донбасі. Що це таке і як працює.

0

Україна пропонуватиме створення Вільної економічної зони на Донбасі в рамках особливого порядку місцевого самоврядування. Її планують ввести в регіоні до 2050 року. Розглянемо що таке ВЕЗ та як воно працює.  (ВЕЗ – це відособлена частина національного економічного простору, в якій функціонує спеціальний режим економічної діяльності. У вільних економічних зонах обмежується державне втручання в економічні процеси.)

“Без неї відновити там економіку буде неможливо. І ця Вільна економічна зона, згідно з нашим баченням, повинна діяти десь орієнтовно до 2050 року. Розрахунки показують, що цей час дозволить привести регіон Донбасу в нормальний стан” – сказав Леонід Кравчук, глава української делегації України в Тристоронньої контактній групі

Відзначимо, дане питання про створення Вільної економічної зони на Донбасі виносилося президентом Володимиром Зеленським на всеукраїнське опитування. За попередніми підрахунками, за створення такої зони проголосували 46,7% респондентів, проти – 46,4%.

 

В чому їх мета? В теорії вони створюються з метою залучення інвестицій та ефективного їх використання. Інвестиції та їх ефективне використання мають стимулювати виробництво продуктів та послуг, що потрапляють на внутрішній та зовнішні ринки. Цей процес також супроводжується впровадженням нових технологій, розвивається інфраструктура, раціоналізується використання природних, матеріальних та трудових ресурсів. Знову-таки, в теорії це призводить до соціально-економічного розвитку території, на якій вводиться вільна економічна зона.

Чи сприятиме економіці Донбасу створення ВЕЗ?
Вільна економічна зона — це потужний механізм прискорення розвитку економіки. Цей механізм успішно застосовується в усьому світі для залучення інвестицій, він має як переваги, так і недоліки.Однак, це огляд вільних економічних зон лише з точки зору економічної доцільності. В українських реаліях це питання зачіпає контекст територіальної цілісності України. Тому економіка, очевидно, в цьому питанні буде на другому плані.

Як це працює?
Фактично вони не працюють так, як мають працювати. Як зазначається у дослідженнях, податкові пільги ВЕЗ та ТПР (територіЇ пріоритетного розвитку) використовувалися неефективно в некризові роки, коли інвестиційні настрої. А реалізація інвестиційних проєктів, продукції та нові робочі місця не компенсували втрати від податкових пільг. Зловживання пільгами призвело до скасування пільгового податкового режиму у 2005 році. З того часу ВЕЗ фактично існують лише юридично та не мають ніяких пільг. Та, як показує практика, іноземні інвестиції відлякує не оподаткування чи законодавчі обмеження, а корупція, недовіра до судової системи, правоохоронних органів та влади загалом.

Які є невдалі світові приклади?
Однак, як показує практика, вільні економічні зони також можуть сприяти злочинності. Так, на початку 2020 року в ЄС були скасовані 82 вільних економічних зон. Як виявилося, особливий статус цих ВЕЗ сприяв тероризму, відмиванню грошей та організованій злочинності. Виявляється, у Європі відзначили високий рівень корупції та ухиляння від податків в подібних вільних зонах. Також цікавим відкриттям є те, що ті самі вільні порти використовуються злочинністю для зберігання своїх незаконних активів: предметів мистецтва, дорогоцінних каменів, антикваріату, золота, вина тощо.

Які є успішні світові приклади?
Сьогодні у світі функціонує кілька тисяч вільних економічних зон. Найвідомішими прикладами є міста Гонконг (Китай), який повністю є ВЕЗ, та Дубаї (Об’єднані Арабські Емірати), в якому знаходяться понад десяток ВЕЗ. Найчастіше статус вільних економічних зон мають вільні порти, які історично наділялися сприятливими митними правилами. Також таку практику успішно застосовують на території міжнародних аеропортів та національних кордонів. Ці всі райони мають географічні переваги для торгівлі.

За словами Зеленського, створення Вільної економічної зони на Донбасі буде сприяти залученню інвестицій в регіон і завершення війни.

 

Коментувати