Важливо! Передбачено адмінштрафи, якщо військово зобов’язана жінка не встала на облік. Що потрібно знати.

0

Головна новина минулого тижня – звісно ж, наказ Міноборони №313. Ним затверджено перелік галузей і професій, за якими працюючі жінки мають перебувати на військовому обліку.

Наказ було затверджено ще у жовтні цього року, проте на це ніхто не звернув уваги. А от після його офіційної публікації 17 грудня ситуація кардинально змінилась.

Отже, що сталось?

17 грудня 2021 року набрав чинності Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних. Документ стосується жінок віком від 18 до 60 років (згідно зі ст. 28 Закону про військовий обов’язок і військову службу граничний вік у запасі – до 60 років), а також 35 видів спеціальностей (кожна з яких є, по суті, окремою галуззю господарської діяльності).

Таким чином, в цьому Переліку з`явились сотні професій: на облік потрапить і адміністрація (директор, керівник відділу, юристка, секретарка тощо), і сама працівниця, яка має певну спеціальність та працює у певній галузі.

Наказ почав діяти вже 17 грудня, а нехтування його нормами загрожує адмінштрафами як самим жінкам (від 850 грн до 1700 грн), так і їх роботодавцям (від 5100 до 8500 грн).

Що ж далі?

В Командуванні Сухопутних військ Міноборони відбувся брифінг щодо роз`яснення положень наказу №313.

Ось найголовніше з нього:

  1. Військовий облік та призов на військову службу – це різні речі. Постановка на військовий облік не передбачає призов жінок на військову службу, в тому числі і під час мобілізаці;
  2. До кінця 2022 року не штрафуватимуть жінок, якщо вони не стануть на військовий облік;
  3. Також адміністративна відповідальність не загрожує керівникам підприємств, де вони працюють;
  4. Для постановки на облік жінки мають відвідати центр комплектування за місцем своєї реєстрації, а також пройти медкомісію, яка встановлюватиме придатність до військової служби.

Перелік дійсно стосується усіх?

Увечері того ж 23 грудня народний депутат Юлія Гришина заявила, що список професій, за якими жінок братимуть на військовий облік, скоротять:

«Список спеціальностей, за яким жінки беруться на військовий облік, буде скорочено. Про це тільки-но дізналася від голови Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки після його розмови з міністром оборони».

А наступного дня висловився й сам голова Комітету Олександр Завітневич:

«Жінок не призиватимуть на строкову службу. Військовозобов’язаними представниці визначених спеціальностей та професій стають лише у воєнний час. Зараз вони мають тільки стати на військовий облік у своїх військкоматах».

Він також повідомив, що обговорив питання з Міністром оборони Олексієм Резніковим і вони дійшли згоди, що перелік буде переглянуто в бік зменшення та здорового  глузду. Професії, які не знадобляться Збройним Силам та іншим військовим формуванням, будуть виключені.

Це все?

Майже так. У п`ятницю, 24 грудня, на сторінці ЗСУ в Фейсбук було наведено невелике розяснення до Наказу (хто є військовозобов`язаним, на підставі яких нормативних документів, як стати на військовий облік та які документи для цього необхідні) :

Возможно, это изображение (текст)

А у неділю, 26 грудня, висловився сам головнокомандувач Збройними силами України Валерій Залужний. Він повідомив, що планується запровадити такий порядок постановки на військовий облік, який дозволив би реалізувати дистанційно та онлайн якнайбільше процедур.

«Протягом наступного року всі процедури будуть відкалібровані таким чином, щоб для наших співгромадянок, чиї спеціальності є в переліку для військового обліку, та їхніх роботодавців процес постановки на облік був максимально комфортним. Ми також плануємо ввести перехідну норму, що стосується зборів (навчань) військовозобов’язаних, а саме: на навчання жінки будуть убувати винятково за бажанням», – зазначив генерал-лейтенант.

 

Коментувати